Accident oribil, lângă Constanţa, după ce un excavator a lovit o motocicletă

×
Publicitate

Neatenţia a provocat aseară un accident teribil în judeţul Constantă, în urma căruia doi bărbaţi şi-au pierdut viaţa.

 

Şoferul unui excavator nu s-a asigurat atunci când ar fi vrut să iasă de pe o stradă laterală şi a lovit în plin o motocicletă. Impactul a fost atât de violent încât victimele nu au avut nicio şansă de supravieţuire. Motorul a fost cuprins de flăcări, iar vâlvătaia s-a extins şi la utilaj.

Focul a cuprins iniţial motocicletă pe care se aflau cei doi bărbaţi, însă s-a extins cu repeziciune şi la excavator. Şoferul care se afla la volanul utilajului ar fi vrut să iasă de pe o stradă laterală, la ieşire din localitatea Dorobanţu, însă în momentul în care a ajuns pe Drumul Naţional 2 A a lovit cu putere o motocicletă pe care se aflau doi bărbaţi. Martorii au sunat într-un suflet la 112.

Anca Chiriţă, purtătorul de cuvânt ISU Constanţa: "Un accident rutier urmat de un incendiu produs între un buldoexcavator şi un motor, o motocicletă pe DN 2 A la ieşire din localitatea Dorobanţu spre Hârşova. Au intervenit cu 2 autospeciale cu apă şi spumă. "

La locul accidentului au ajuns în scurt timp şi medicii de pe ambulanta, dar şi un elicopter SMURD. Din păcate, cele două victime de pe motocicleta - din Focşani şi Piteşti - nu au putut fi salvate.

Claudia Tatarici, purtătorul de cuvânt al SAJ Constanţa: "Au fost găsite 2 victime, o victimă decedată la sosirea echipajelor, iar cea de a doua victimă în stop cardio respirator. I s-a efectuat protocolul de resuscitare dar din păcate a fost declarată decedata."

Şoferul excavatorului nu a păţit nimic şi potrivit poliţiştilor nu consumase alcool înainte să se urce la volan. Între timp, oamenii legii au deschis o anchetă şi continuă cercetările pentru a stabili cum s-a petrecut cu exactitate accidentul.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
România va pierde peste trei milioane de locuitori în următoarele decenii. Declinul a fost oprit de imigranți în ultimii ani

Scăderea populației nu mai poate fi oprită, iar România va ajunge la 15,6 milioane de locuitori în 2080. Este semnalul de alarmă tras de specialiștii în demografie, care susțin că societatea se va schimba profund în următoarele decenii.

Reacția femeii care amenința că-și face rău, când Poliția i-a intrat pe geam, la etajul 7: „Sunt bolnavă de inimă”

Trupele speciale ale Poliției Capitalei au fost chemate să intervină la un caz neobișnuit. O femeie amenința că își va face rău, însă îl ținea captiv și pe partenerul ei. 

Avertismentul ROMATSA după ce i-au fost blocate conturile la cererea Pfizer: Mai poate funcționa doar câteva săptămâni

Solicitarea Pfizer de blocare a tarifelor încasate de Administraţia Română a Serviciilor de Trafic Aerian (ROMATSA) R.A prin intermediul Eurocontrol ar putea genera mari probleme operatorului român.

Recomandări
Cum a ajuns un pasager să fie aspirat prin hubloul avionului după ce s-a spart geamul. „Jumătate din corpul lui era în afară”

S-a instalat panica pe un zbor dinspre Grecia spre Germania. Un pasager a fost tras prin hubloul avionului după ce geamul s-a spart în zbor. 

Când ar putea Republica Moldova să intre în Uniunea Europeană. Estimarea fostului negociator-șef al României la UE

Fostul negociator șef al României cu Uniunea Europeană, prof. dr. Vasile Pușcaș, a declarat că Republica Moldova ar putea să încheie toate capitolele de negociere cu UE până în 2028.

Motivele pentru care a fost eliberat condiționat Cătălin Cherecheș. Cum a ajuns să iasă din închisoare înainte de termen

Fostul primar al oraşului Baia Mare, Cătălin Cherecheş, a ieşit din închisoare. A fost eliberat condiţionat, după ce a executat aproape trei sferturi din pedeapsa de cinci ani primită în 2023 pentru luare de mită.