A baut o sticla de tuica la scoala, dupa ce a pierdut un pariu cu colegii. Ce s-a intamplat apoi cu eleva din Vaslui

×
Publicitate

Ancheta la un liceu din Vaslui, dupa ce unei eleve de clasa a X-a i s-a facut rau la scoala si a fost luata cu ambulanta.

Primele informatii arata ca fata ar fi venit ametita la scoala si a continuat sa bea si in pauza dintr-o sticla adusa de-acasa, pana cand, in timpul unei ore, a lesinat.

Conducerea liceului, scandalizata de incident, vrea sa verifice de acum inainte, la intrarea in scoala, ghiozdanele tuturor elevilor.

Fata de 16 ani se pare ca a venit ametita inca de acasa si a continuat sa bea la scoala, in urma unui pariu neinspirat facut cu alti colegi.

Prof. Pavel Toma, purtatorul de cuvant al Liceului "Ion Mincu" Vaslui: "Din teribilism, au pus un pariu si acel pariu a dus la acest rezultat nefast. Am inteles ca e vorba de tuica de cazan, un sfert de litru, pe nemancate si in conditiile biologice ale unui copil de 16 ani. E mult."

Colegii spun ca, dupa ce a terminat sticla, eleva a intrat la ora. Dar in cateva minute, alcoolul si-a facut efectul si fata a lesinat. Profesoara a chemat de urgenta asistenta scolii, apoi ambulanta.

Dr. Ana Ungureanu, SAJ Vaslui: "Constienta, stabila hemodinamic si respirator si transportata la spitalul Vaslui pentru continuarea tratamentului si investigatiilor."

Vecinii din satul natal al fetei spun ca totul a fost un accident nefericit. Parintii tinerei nu consuma alcool si sunt bine vazuti in comunitate. Ingrijorati, oamenii dau vina pe anturajul elevei.

Mama fetei a cerut scolii sa faca o ancheta pentru a afla cine a adus bautura la scoala si i-a pus copila in pericol: o considera pe fiica ei nevinovata. Pana la terminarea anchetei, reprezentantii scolii au decis sa controleze dimineata ghiozdanele tuturor elevilor.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
O bucata de zid dintr-o cladire aflata in reparatii s-a prabusit peste trecatori, in Brasov. Doua persoane au fost ranite

Incident grav miercuri dupa-amiaza, pe o strada din centrul Brasovului. O bucata de zid dintr-o cladire aflata in reparatii s-a prabusit peste trecatori.

Un avion TAROM s-a umplut de fum dupa decolare si a aterizat de urgenta la Budapesta. Reactia companiei

Momente tensionate pentru pasagerii cursei Tarom Budapesta - Bucuresti. Un motor s-a oprit in zbor, spun calatorii, care au simtit si un miros de fum in cabina. Pilotul a fost nevoit sa se intoarca pe aeroport, si a aterizat la scurt timp dupa aceea.

"Cornul si laptele" au imbolnavit 17 elevi, in judetul Buzau. "Mama, suntem la dispensar"

Problemele iscate de programul guvernamental "Cornul si laptele" parca nu se mai termina. De aceasta data, 17 de elevi din judetul Buzau au ajuns astazi la spital in stare destul de grava.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.