35 de morți din cauza rujeolei într-un an. Ultima victimă este o asistentă din Brașov

61898092

Un nou deces din cauza rujeolei - al 35-lea - s-a înregistrat în ultima săptămână, iar numărul îmbolnăvirilor a ajuns la 9.670, de la debutul epidemiei, în urmă cu un an, potrivit datelor anunţate vineri.

Femeia din Braşov care a murit din cauza rujeolei avea 39 de ani şi era asistentă medicală la Spitalul de Pediatrie din oraş. Ea s-a îmbolnăvit în septembrie, dar boala a dus la complicaţii grave, ajungând la meningoencefalită rujeolică, relatează news.ro.

Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Braşov au anunţat, vineri, că o femeie de 39 de ani a murit din cauza rujeolei, confirmarea diagnosticului fiind primită în cursul zilei de joi.

„Avem un caz de deces din cauza complicaţiilor virusului rujeolic, la un pacient de 39 de ani. Ieri (joi – n.r.) am primit confirmarea diagnosticului şi am raportat cazul la Bucureşti. Este primul deces din cauza rujeolei înregistrat la Braşov“, a declarat Claudia Bularca, purtător de cuvânt al DSP Braşov.

Femeia care a murti era asistentă medicală la Spitalul de Pediatrie. În luna septembrie s-a îmbolnăvit de rujeolă. Deşi se întâmplă mai rar la adulţi decât în cazul copiilor, pacienta a făcut cea mai gravă complicaţie a virusului, respectiv meningo-encefalită rujeolică. Pacienta a stat câteva zile în comă, dar a decedat din cauza complicaţiilor.

Medicii au făcut teste pentru a determina exact cauza morţii, iar acestea au confirmat că este vorba despre virusul rujeolic. De la debutul epidemiei de rujeolă, la Braşov s-au înregistrat 750 de cazuri.

Potrivit reprezentanţilor DSP Braşov, cele mai multe cazuri au fost raportate în luna iunie, repectiv 190. În septembrie au fost 126 de cazuri, iar în octombrie, până în prezent, s-au înregistrat 82 de cazuri. Majoritatea îmbolnăvirilor au fost la copii nevaccinaţi.

Un nou deces din cauza rujeolei - al 35-lea - s-a înregistrat în ultima săptămână, iar numărul îmbolnăvirilor a ajuns la 9.670, de la debutul epidemiei, în urmă cu un an, potrivit datelor anunţate vineri de Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Iohannis, la Bruxelles: "Calendarul Brexit nu se mai respectă"

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat vineri, la Bruxelles, după reuniunea Consiliului European, că nu s-au făcut suficiente progrese pentru a trece la etapa următoarele în negocierile cu Marea Britanie şi că nu se mai respectă calendarul pentru Brexit.

Tânăra de 18 ani din Balș, rănită în accident rutier, a murit după 11 zile de comă

O tânără de 18 ani, rănită grav într-un accident petrecut pe o stradă din Balș, s-a stins din viață la Spitalul Bagdasar Arseni din București, dupa 11 zile de comă.

17 copii au băut din greșeală antigel la școală din cauza unor muncitori care au încurcat ţevile

Din cauza unor muncitori din Brăila care au încurcat nişte ţevi, 17 elevi de zece ani dintr-o şcoală generală au ajuns la spital, intoxicaţi cu antigel.

Recomandări
Anul 2027 ar putea fi cel mai cald înregistrat vreodată. Fenomenul El Nino, aproape de un record istoric

Fenomenul climatic El Nino din acest an ar putea fi cel mai intens înregistrat vreodată, ameninţând să provoace condiţii meteorologice extreme la nivel global şi să facă din 2027 cel mai cald an înregistrat vreodată.

Cum arată noua variantă a legii salarizării. Valoarea de referință a fost redusă la 4.000 de lei, de la 4.100 - Surse

Proiectul noii legi a salarizării care a ajuns, joi, pe masa liderilor politici, stabileşte valoarea de referinţă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice la 4.000 lei, începând cu 1 decembrie 2026, cu posibilitatea de majorare în 2027.

Canicula persistă în aproape toată țara. ANM a prelungit avertizările meteo de temperaturi extreme

Noul episod de caniculă continuă până duminică dimineață. Meteorologii au emis avertizări de Cod galben și Cod portocaliu pentru temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale.