Penelope Cruz și Antonio Banderas au fost vedetele serii la Festivalul de Film de la Veneția

×
Codul embed a fost copiat

După seara inaugurală cu filmul lui Almodovar „Madres Paralelas”, Penelope Cruz a revenit pe covorul roșu al Festivalului de film de la Veneția.

De data aceasta, cu filmul „Competiția Oficială” in care joaca alături de alt spaniol faimos, Antonio Banderas. Pe de altă parte, și Oscar Isaac a bifat. După fantasticul „Dune”, el si-a prezentat miniseria „Scene din căsătorie”, unde vedeta feminină este Jessica Chastain.

Penelope Cruz și Antonio Banderas au fost vedetele serii la festivalul de film de la Veneția. El a venit, însă, de mână cu soția lui Nicole Kimpel.

Filmul spaniol, al cărui registru trece de la comedie la dramă, este intitulat „Competiția oficială” și, ironia nu trece neobservată, chiar este în competiția oficială pentru Leul de aur.

Cruz joacă rolul unei renumite cineaste, recrutrată de un antreprenor miliardar, care, pe nepusă masă, se hotărăște să creeze un film de referință. Banderas interpretează rolul unui star adulat de la Hollywwod, căruia i se alătură un actor de teatru mai radical de felul lui, interpretat de argentinianul Oscar Martinez.

Citește și
festival
A început Festivalul de Film de la Veneția. Ce vedete și-au făcut apariția pe covorul roșu

La conferința de presă, au vorbit despre experiențele lor la filmări și despre rutina și ciudățeniile unora dintre actorii alături de care au jucat.

„Am lucrat cu un actor care făcea de fiecare dată așa înainte să filmăm o scenă. Prima dată când l-am auzit am crezut că e o vacă în încăpere... Chiar era foarte enervant”, a spus Antonio Banderas.

„Dacă mă gândesc la personajele mele din unele filme, de exemplu, odată nu m-am epilat cu săptămânile și aveam dinții murdari. A trebuit să lucrez astfel cu autorul cărții. Iar când au venit să mă vadă cei din familia mea, m-au privit și m-au întrebat: Ce e în neregulă cu tine? Ce ai pățit?”, povestit Penelope Cruz.

De multă vreme sunt prieteni, dar nu formează un cuplu în viața reală. Oscar Isaac si Jessica Chastain au vorbit despre scenele intime din miniseria „Scene din căsătorie”, in regia lui Hagai Levi.

Este un remake modern după un serial clasic suedez din anii '70, în regia lui Ingmar Bergman, care examinează iubirea, căsătoria și divorțul prin ochii personajelor interpretate de Chastain și Isaac.

Jurnaliștii au vrut să știe cum explorează scenele din dormitor, la filmare, doi actori care se știu bine, dar nu au și relații intime în viața reală.

„Este o binecuvântare și un blestem. Binecuvântare, pentru că încrederea vine imediat. Nu mai trebuie să se cunoască reciproc. Nu mai trebuie să fie politicoși, să se întrebe dacă nu îl ofensează pe celălalt. Dar e și dificil. Mai vrei și o pauză, pentru că e ca și când, mereu, fiecare dintre cei doi știe ce e în mintea celuilalt”, a spus Jessica Chastain.

„E grozav, pentru că, așa cum a spus și Jessica, nu trebuie să-ți mai bați capul cu toate chestiile care, în mod obișnuit, te-ar preocupa (la asemenea filmări). Totuși, este și o experiență intensă, pentru că îți pasă mult de cealaltă persoană”, a completat Oscar Isaac.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
GALERIE FOTO Cele trei stadioane pe care poate juca România la Cupa Mondială din 2026
Citește și...
Kate Hudson și Demi Moore, ținute spectaculoase la Festivalul de Film de la Veneția
Kate Hudson și Demi Moore, ținute spectaculoase la Festivalul de Film de la Veneția

Kate Hudson și Demi Moore au făcut furori cu aparițiile lor la Gala de Celebrare a Femeilor din Cinema, în cadrul Festivalului de Film de la Veneția.

A început Festivalul de Film de la Veneția. Ce vedete și-au făcut apariția pe covorul roșu
A început Festivalul de Film de la Veneția. Ce vedete și-au făcut apariția pe covorul roșu

Festivalul Internațional de Film de la Veneția a debutat miercuri seară pe insula Lido din laguna venețiană.

Recomandări
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington
Rusia a lansat un atac masiv cu rachete asupra Ucrainei, chiar înaintea negocierilor de pace dintre Kiev și Washington

Rusia a lansat un atac masiv cu drone și rachete asupra Ucrainei în timpul nopții de vineri spre sâmbătă, în timp ce Kievul se pregătește să discute cu SUA despre încheierea unui acord de pace.

MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș
MAI: 21 de sesizări în campania pentru alegerile locale parțiale. Amendă de 4.500 lei pentru distrugerea unui afiș

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne au anunțat că, în timpul campaniei pentru alegerile locale parțiale, au fost înregistrate 21 de sesizări privind posibile fapte nelegale, dintre care 13 au fost confirmate, iar șase sunt încă investigate.

Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă
Criza apei i-a costat pe locuitorii din Prahova și Dâmbovița 120.000 euro pe zi. Restaurante și afaceri, forțate să caute apă

Criza apei din Prahova și Dâmbovița se îndreaptă spre o posibilă soluționare. Premierul Ilie Bolojan a anunțat că vineri seară alimentarea cu apă va fi reluată treptat, dar a avertizat că apa nu va fi deocamdată potabilă.