Norman Gimbel, compozitorul melodiei „Killing Me Softly With His Song”, a murit

Norman Gimbel
Getty

Norman Gimbel, renumit compozitor și textier, cunoscut pentru melodia „Killing Me Softly with His Song”, a murit la vârsta de 91 de ani. El fusese premiat cu un Oscar și un Grammy.

Gimbel, al cărui deces a fost confirmat pentru The Hollywood Reporter de fiul său Tony, a colaborat frecvent cu Charles Fox, informează News.ro.

Piesa „Killing Me Softly With His Song”, pentru care a scris versurile, a fost premiată cu Grammy în 1973, iar în 1980, a primit un Oscar, împreună cu David Shire, pentru „It Goes Like It Goes” din filmul „Norma Rae”, cântată de Jennifer Warnes.

Gimbel şi Fox au colaborat şi pentru „I Got a Name”, cântată de Jim Croce, piesă lansată la o zi după ce interpretul a murit într-un accident aviatic, pe 20 septembrie 1973. Melodia a făcut parte din coloana sonoră a filmului „The Last American Hero” (1973), cu Jeff Bridges.

În peste 30 de ani, cei doi au compus împreună mai mult de 150 de cântece.

Citește și
Kirill Tereshin
”Popeye”, tânărul care și-a injectat ulei în brațe, se căsătorește. Cum arată iubita sa

Duo-ul a mai fost nominalizat la Oscar pentru piesele „Richard's Window”, cântată de Olivia Newton-John, pentru filmul „The Other Side of the Mountain” (1975), şi „Ready to Take a Chance Again”, cântată de Barry Manilow, pentru „Foul Play” (1978).

Gimbel şi Fox au mai compus coloanele sonore ale serialelor de comedie „Happy Days”, „Laverne & Shirley” şi „Angie”, realizate de Garry Marshall, şi pentru show-uri TV ca „Paper Chase”, „Lifestyles of the Rich and Famous” şi „Wonder Woman”.

Norman Gimbel a scris şi versurile în limba engleză ale piesei „The Girl From Ipanema” (Astrud Gilberto şi Stan Getz), care a primit Grammy pentru „înregistrarea anului” în 1965 şi care este una dintre melodiile care a beneficiat de cele mai multe inregistrări din toate timpurile.

Gimbel a fost inclus în Songwriters Hall of Fame în 1984.

Născut pe 16 noiembrie 1927, la New York, a urmat cursurile Universităţii Columbia, a lucrat timp de trei ani împreună cu Frank Loesser, compozitor pe Broadway, apoi cu Morris "Moose" Charlap.

Începând cu 1963, Gimbel a scris versuri în limba engleză pentru compozitori brazilieni precum Antonio Carlos Jobim, Luiz Bonfa, Carlos Lyra şi Baden Powell.

A compus versurile în engleză pentru muzica lui Michel Legrand pentru „Umbrelele din Cherbourg” (1964), cu Catherine Deneuve.

În 1967, Gimbel s-a mutat la Hollywood, unde a colaborat cu diverşi compozitori, între care Lalo Schifrin, Elmer Bernstein, Bill Conti, Quincy Jones, Burt Bacharach şi Nelly Gimbel, fiica lui.

A avut patru copii. Dintre ei, Tony a colaborat cu el mai mult de 25 de ani, conducând Normans Music Publishing Co., denumită în prezent Words West Llc.

Norman Gimbel a murit pe 19 decembrie, în Santa Barbara.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Prezentator de știri celebru, găsit mort într-o cameră de hotel. Suspiciunile poliției
Prezentator de știri celebru, găsit mort într-o cameră de hotel. Suspiciunile poliției

Un prezentator de televiziune din Statele Unite a fost găsit fără suflare într-o cameră de hotel. Victima era gazda jurnalului de știri al stației locale KT Los Angeles. Oamenii legii suspectează că victima ar fi murit din cauza unei supradoze.

”Popeye”, tânărul care și-a injectat ulei în brațe, se căsătorește. Cum arată iubita sa
”Popeye”, tânărul care și-a injectat ulei în brațe, se căsătorește. Cum arată iubita sa

Kirill Tereshin, bodybuilderul rus care a ajuns celebru după ce și-a injectat ulei în brațe, se pregătește să se căsătorească.

Un actor celebru, cunoscut pentru Game of Thrones, haka în fața presei
Un actor celebru, cunoscut pentru Game of Thrones, haka în fața presei

Celebrul actor Jason Momoa și-a demonstrat abilitățile de haka - un dans războinici al culturii maori - în fața jurnaliștilor de la Hollywood, la premiera filmului Aquaman.

Recomandări
Cine este favorit să îi ia locul Laurei Codruța Kovesi la șefia Parchetului European. Mandatul i se va încheia în 2026
Cine este favorit să îi ia locul Laurei Codruța Kovesi la șefia Parchetului European. Mandatul i se va încheia în 2026

Comisia pentru libertăţi civile a Parlamentului European a evaluat recent candidaţii preferaţi pentru postul de procuror-şef european, Andres Ritter obţinând cele mai multe voturi (46), informează un comunicat al PE.

Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.