Italia: Acces interzis pe stadion pentru 171 de suporteri ai echipei Juventus din cauza scandărilor rasiste

62342117
Getty

Poliţia din Torino a decis să interzică accesul a 171 de suporteri ai echipei Juventus pe stadion, după scandările rasiste la adresa atacantului belgian Romelu Lukaku

Incidentul a avut loc la meciul cu Inter Milano, din 4 aprilie, din turul semifinalelor Cupei Italiei.

În aceeaşi întâlnire, Romelu Lukaku a fost eliminat în minutul 90+5, după ce a marcat şi a sărbătorit în faţa fanilor torinezi ducând degetul la gură.

Ancheta continuă la Torino pentru a se încerca identificarea tuturor suporterilor care au participat la aceste scandări, numărul acestora fiind estimat la 250. Cele 171 de persoane sancţionate vor fi nevoite să plătească şi o amendă, după ce au „încălcat regulile instalaţiei sportive”, tot pentru insulte rasiste.
 

Articol recomandat de sport.ro
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
„Asta ar fi povestea”. Reacția genială a jucătoarei de pe locul 114 mondial, ajunsă în finala Roland Garros
Funded by the European Union
Finanțat de Uniunea Europeană. Punctele de vedere și opiniile exprimate sunt ale autorilor și nu reflectă neapărat pe cele ale Uniunii Europene sau ale Comisiei Europene. Nici Uniunea Europeană și nici autoritatea care acordă finanțarea nu pot fi considerate responsabile pentru acestea.
Citește și...
Prima ţară din UE care interzice ţigările electronice de unică folosinţă. Ce urmează în statele europene

Foarte populare în rândul tinerilor pentru că oferă o gamă largă de arome, ţigările electronice de unică folosinţă vor fi interzise în Belgia de la 1 ianaurie 2025, aceasta urmând să fie prima ţară din UE care interzice aceste dispozitive, relatează AFP.

Peste 170 de elevi români au făcut performanță anul acesta la olimpiade. Cu ce sume i-a premiat Ministerul Educației

178 de elevi români au făcut anul acesta performanță la olimpiade internaționale europene sau regionale de fizică, informatică, robotică, engleză, şi geografie.

Ce înseamnă slay, rizz, yolo, cuvinte din „slang-ul” tinerilor din Gen Z. Limbajul lor, greu de înțeles de ceilalți

Pentru tinerii din generațiile Z și Alfa tehnologia și rețelele sociale reprezintă un mod de viață și parcă vorbesc altă limbă.

Recomandări
Nicuşor Dan: „Prima opţiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate”

Președintele Nicușor Dan a declarat, vineri, că prima opțiune a fost a unui guvern politic, numai că niciunul dintre partide nu a venit cu o majoritate conturată, iar Eugen Tomac a fost opțiunea cea mai bună.

LIVE TEXT. Dronă explodată la Constanța. Radu Miruţă: Autorităţile ucrainene au informat că au pierdut controlul a 4 drone

România este din nou în alertă după ce o dronă maritimă a explodat, în această dimineață, în Portul Constanța. Grav este că în apropierea portului s-ar mai afla trei drone despre care se presupune că ar putea avea explozibili. 

Guvernul a publicat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța. Ce s-a întâmplat după autodetonare

Guvernul a prezentat cronologia exploziei dronei ucrainene din Portul Constanța, arătând că aceasta a intrat în modul de autodistrugere la ora 10:28, după ce fusese semnalată în port la 06:20.