Masina care s-a nascut din foc! Pana si numele suna periculos!

61310075
autoblog

 Creatia italiana si-a facut debutul global intr-un cadru incendiar!

Italienii de la Icona au prezentat la Shanghai una dintre cele mai asteptate masini ale anului. Asta dupa cateva saptamani bune de frustrare si teasere in care am vazut doar detalii partiale. Icona Vulcano e supermasina construita doar pentru a arata ca unii se pricep la treaba asta. Cam la fel sta treaba si in cazul celor de la Mazzanti.

Icona Volcano - 1

Vulcano vine in doua configuratii posibile, in functie de motorizari. Prima e mai slaba si are un V6 combinat cu doua motoare electrice. Puterea totala e de 870 CP. A doua e cea cu adevarat interesanta. Un hibrid V12 ajutat de un motor electric, care dezvolta mai multa putere decat chiar si LaFerrari – 950 CP. Cele doua motorizari dau si doua posibile setup-uri: varianta de strada, H-Turismo, respectiv H-Competizione, doar pentru circuit. Culmea, varianta stradala e cea mai puternica si poate atinge 100 km/h in mai putin de 2,9 secunde. Viteza maxima e identica pentru ambele versiuni, 350 km/h.

Icona Volcano - 2

Designerul responsabil pentru Icona Vulcano e francezul Samuel Chuffart. Printre altele a colaborat cu Jaguar, Nissan si Bertone. Parca si creatia lui are ceva ADN din Ferrari F12 Berlinetta sau chiar Lexus LFA. Francezul a adoptat ideea unui coupe cu motor frontal, al carui corp sculptat sa permita evacuarea rapida a caldurii emanate de motor si care sa reduca cat mai mult turbulentele generate de roti. Designul foloseste din plin tema triunghirilor dinamice aranjate simetric pentru a balansa dinamismul caroseriei.

Icona Volcano - 5

Icona Volcano - 3

Pe site-ul oficial, Icona Vulcano isi dezvaluie si display-ul holografic din bord. Afisajul e futurist si lasa sa se ghiceasca transmisia cu 7 rapoarte, cele 10.000 RPM precum si puterea in timp real pe care o ofera motorul V12 sau cel electric.
Italienii au lasat un voal de mister peste o intrebare importanta: Coupe-ul supersport Icona Vulcano va fi un exemplar unic sau intra in productie?

Icona Volcano - 6

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
FOTO Olăroiu, imagini unice: arabii au publicat fotografii în care românul e de nerecunoscut
Citește și...
Creierul tau nu iti spune adevarul cand privesti aceasta fotografie! O iluzie optica care te va bulversa total:

Creierul uman are un mod ciudat de a analiza unele informatii. Aceasta poza este cel mai bun exemplu.

Unde au reusit arhitectii sa proiecteze locuinte: Cele mai ciudate case, construite in cele mai mici spatii

Japonezii au dat dovada de multa ambitie si inovatie atunci cand au inceput sa construiasca pe cele mai mici suprafete.

VW o ia pe urmele Mercedes si BMW. Conceptul fabulous pe care-l pregatesc nemtii

 Shanghai e locul potrivit pentru cine cauta un crossover nemtesc.

Recomandări
Nicușor Dan și-a vizitat rudele din Făgăraș, alături de partenera de viață și copiii lor. ”Un moment emoționant” | VIDEO

Președintele Nicușor Dan și-a vizitat sâmbătă rudele din Făgăraș, după ce a participat la slujba de Adormirea Maicii Domnului de la Mănăstirea Dejani. 

Drona doborâtă la Galați venea dinspre Republica Moldova. ”Ce-o vrea Dumnezeu. Jale mare!”

S-a dat alarma în zori în județul Galați, după ce o nouă dronă a intrat în spațiul nostru aerian. 

Motorina standard s-a ieftinit cu 68 de bani. Prețul a coborât sub pragul de 10 lei în unele benzinării

Vești bune pentru șoferi la pompă. De la miezul nopții, prețul motorinei standard a scăzut cu 68 de bani și a ajuns la 10 lei pe litru în unele benzinării.