Viscri, singurul sat din Romania care se afla pe lista UNESCO

×
Publicitate

Pentru unii reprezinta o intoarcere in timp, cu casele lui vechi, biserica fortificata si oamenii .. desprinsi parca din povesti. Vorbim despre Viscri, din judetul Brasov, singurul sat din Romania care figureaza pe lista UNESCO.

 


Insusi printul Charles al Marii Britanii si-a cumparat o casa aici si vine in vacanta cateva zile in fiecare an.

Caroline Fernolend, Fundatia Mihai Eminescu: "In '91 sau in '92 cand i-am zis primarului ca o sa facem din Viscri un sat turistic mi-a zis: cine dracu o sa vina acolo in capatul lumii? Si anul trecut am avut peste 11.000 de turisti."

Farmecul locurilor l-a atras chiar si pe mostenitorul coroanei britanice. Printul Charles si-a cumparat o casa aici. Vine in vacanta cateva zile in fiecare an, iar localnicii sunt foarte mandri de vecinul lor cu sange albastru.

La pensiunile din sat, camera costa 45 de lei pe noapte, iar daca doriti sa gustati si bucatele pregatite de femeile locului, mai trebuie sa scoateti din buzunar 55 de lei pentru micul dejun si cina.

Restul programului, cum ar fi turele prin padurile din jur, vizitarea bisericii fortificate sau o plimbare cu caruta sunt gratuite sau se negociaza direct cu localnicii.
 

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
„Efectul Haaland”. Tot mai mulți turiști vor să viziteze Norvegia după succesul de la Campionatul Mondial

Poate succesul sportiv să stimuleze turismul și să aducă beneficii economice concrete? Exemplul Norvegiei arată că da.

Noile destinații preferate de români pentru vacanța de vară. Orașele europene mai ieftine câștigă teren

Vara aceasta, Europa a fost principala alegere pentru mulți români care și-au planificat concediul. Pe lângă destinațiile consacrate, unii au ales și orașe mai mici, liniștite și mai ieftine. 

De ce se plâng turiștii români când ajung la cazare: Schimbările discrete din hoteluri care au stârnit nemulțumiri

În vremuri economice grele și cu puține rezervări, reprezentanții hotelurilor iau măsuri de reducere a costurilor. Fac curățenie mai rar, scad numărul de angajați și consumul în administrare. 

Recomandări
Cum se vor putea programa românii la medic din noua platformă ”e-Sănătatea Mea”

Din luna septembrie, pacienții vor putea să își programeze online vizitele în ambulatoriile de specialitate din sistemul public. Apoi, doctorii vor putea emite rețete electronice și scrisori medicale direct prin noua platformă. 

Debitul Dunării se apropie de un nivel critic. Ce riscă România dacă va fi oprit și reactorul 2 de la centrala Cernavodă

Este alertă pe piața energiei. Autoritățile au amânat deocamdată decizia de a opri și reactorul 2 de la centrala nucleară Cernavodă, din cauza debitului scăzut al Dunării. Însă pericolul nu a trecut, dimpotrivă. 

FK Auda - FCSB 4-1. Rușine istorică: ”Roș-albaștrii”, eliminați din Europa cu 7-3 la general de o echipă necunoscută

FCSB a fost învinsă și în meciul retur din Conference League, după ce în prima manșă a pierdut cu 3-2, iar ”roș-albaștrii” suferă o eliminare rușinoasă din Europa. Meciul FK Auda - FCSB s-a terminat cu scorul de 4-1, un neveromisil 7-3 la general.