Reorientare pe piata turismului: concediu pe iaht in locuri exotice

×
Publicitate

Cand vacanta de vara e incerta din cauza tulburarilor sociale din tarile de destinatie, romanul se reorienteaza. Trece de la vacanta pe uscat, la o vacanta pe valuri.

Cele mai in voga concedii se anunta cele cu yachturile de inchiriat in Marea Neagra, Mediterana, Adriatica sau Caraibe. Pretul nu e unul de speriat, iar doza de adrenalina e gratis.

Grecia, Egipt ,Tunisia - cele mai cautate destinatii pentru vacantele de vara au inceput sa fie abandonate de turistii romani din cauza tulburarilor sociale. Daca vacanta clasica intr-un resort sau hotel e considerata nesigura, operatorii din turism s-au reorientat rapid. Le propun romanilor un alt tip de vacanta.

In loc sa se cazeze intr-un hotel de lux, turistul poate sa doarma intr-o cabina eleganta, leganat de valuri, sau la cheu intr-un port turistic. Vacanta este astfel organizata incat sa se bucure de ea pe acelasi vas doua familii sau mai multi prieteni. Vasul pentru vacanta poate fi inchiriat in regim de charter pentru doua - trei mii de euro pe saptamana. In pret intra si un navigator, daca niciunul dintre cei aflati la bord nu are brevet maritim. Iar pentru cei care vor sa-si conduca singuri ambarcatiunea se rezolva si problema documentelor de calatorie.

Firmele care inchiriaza ambarcatiuni propun itinerarii diverse pe Marea Neagra, Mediterana, Adriatica sau Caraibe. Exista si o varianta inedita pentru cei care iubesc Dunarea Albastra.

Criza in domeniul ambarcatiunilor de agrement s-a resimtit doar la nivelul vanzarilor directe, crescand in schimb numarul amatorilor de inchiriat nave. Dovada sta sezonul 2011, care se anunta extrem de profitabil pentru firmele care inchiriaza yachturi.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Raluca Arvat a cucerit partiile din Austria alaturi de 40 de prieteni

Raluca Arvat, prezentatoarea Stirilor Pro Tv din Sport, si-a petrecut o saptamana la schi, intr-o statiune din Austria alaturi de 40 de prieteni din Romania..

Weekend de vis la munte. Partii excelente si reduceri de 20%

Poftiti la schi pe cea mai buna zapada din tot sezonul acesta.
De la Busteni, Sinaia, Azuga, Predeal si pana la Poiana Brasov, orice ati alege nu gresiti.

Le promitea vacante de vis, la preturi de nimic. A pacalit 400 de romani

Este prea ieftin ca sa fie si adevarat. Cu siguranta nu au gandit astfel 400 de romani, pacaliti de aceeasi femeie. Individa, care si-a deschis mai multe agentii de turism, i-a ademenit cu zboruri ieftine, le-a facut rezervari si le-a incasat banii.

Recomandări
Stare de alertă în Slobozia. Apa din stația de epurare avea poluanți de până la 72 de ori peste limita legală

Autoritățile au declarat stare de alertă pentru 30 de zile în municipiul Slobozia și în patru comune limitrofe, după ce autorizația de mediu a operatorului de apă-canal a fost suspendată pentru șase luni.

Cum arată noua variantă a legii salarizării. Valoarea de referință a fost redusă la 4.000 de lei, de la 4.100 - Surse

Proiectul noii legi a salarizării care a ajuns, joi, pe masa liderilor politici, stabileşte valoarea de referinţă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice la 4.000 lei, începând cu 1 decembrie 2026, cu posibilitatea de majorare în 2027.

Zelenski: „Ucraina are nevoie de rachete pentru sistemele Patriot. Nu vorbim despre cadouri. Suntem pregătiți să cumpărăm”

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, afirmă că țara sa are nevoie de rachete pentru sistemele Patriot, după recentul atac rusesc. „Nu vorbim despre cadouri. Ucraina este pregătită să cumpere armamentul”, a subliniat liderul de la Kiev.