Mica Riviera, noul loc de relaxare pentru bucuresteni!

×
Publicitate

Daca in Paris se poate in "Micul Paris" de ce sa nu se poata? Asta si-au spus autoritatile din Bucuresti care au demarat un proiect asemanator cu cel al francezilor: in locul drumurilor aglomerate de pe malul Senei au adus nisip fin.

Deocamdata, noi nu ne putem lauda decat cu trei terase pe raul Dambovita, insa primaria viseaza ca in vara lui 2011 sa ne putem bronza pe sezlongurile pe de plaja artificiala din inima Capitalei.

Sambata dimineata se muncea la foc continuu la terasele dambovitene. Momentan, este vorba despre un proiect pilot, spun organizatorii care au insa planuri mari. Se gandesc ca in fiecare joi, vineri si sambata sa poata organiza aici cate un eveniment muzical ori sportiv.

In plus, anul viitor autoritatile spera sa poata amenaja mai multe terase si o plaja artificiala pe malul Dambovitei. Unii bucuresteni s-ar bucura, altii nu, preferand linistea si mersul pe bicicleta de-a lungul cheiului.

In Timisoara, au fost deja deschise patru terase pe maul raului Bega. Oamenii vin acolo mai ales in serile fierbinti cand aerul din blocurile incinse este greu de respirat.

In capitala Frantei sunt deja trei plaje private pe malul Senei, care atrag anual patru milioane de turisti.

Articol recomandat de sport.ro
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
A venit replica! Mesajul lui Stefanos Tsitsipas pentru Paula Badosa, după ce iberica a spus că relația lor a fost „toxică”
Citește și...
Mulți turiști români își bat joc de plaje. Voluntarii care curăță zilnic după ei găsesc până și scutece îngropate în nisip

Voluntarii au găsit în primele luni mai puține gunoaie pe plaje, cu aproximativ 10%, comparativ cu anul trecut. Din cele nouă zone monitorizate, cele mai curate au fost Vama Veche, Mamaia și Corbu. 

Cele mai bune deserturi grecești pe care trebuie să le încerci. Ce să comanzi la restaurant

Grecia are multe deserturi tradiționale, iar unele dintre ele sunt foarte cunoscute printre turiști. Le găsești în restaurante, taverne, cofetării sau chiar în meniurile simple de familie. 

De ce tot mai mulți români aleg Egiptul pentru vacanță. Ghid pentru a vizita locuri spectaculoase

Egiptul a fost întotdeauna o destinație de vis pentru cei care caută vacanțe accesibile în resorturi de lux. Milioane de turiști aleg această țară nu doar pentru asta, ci și pentru patrimoniul său impresionant.

Recomandări
Noi detalii șocante din dosarul azilelor ilegale din Bihor. Ce a găsit DIICOT la percheziții. Viorel Pașca: „Niște tâmpenii”

Soții Florica și Viorel Pașca, dar și cei trei fii ai lor reținuți miercuri de DIICOT pentru trafic de persoane, au încercat joi să-i convingă pe judecătorii Tribunalului București că sunt nevinovați.

Raport: Rusia ar fi spionat cu drone peste 12 state NATO timp de 18 luni, fără să fie oprită. Cea mai afectată țară

Rusia ar fi desfășurat timp de 18 luni o campanie de supraveghere cu drone în peste 12 țări NATO, fără a întâmpina mari obstacole, potrivit unei analize publicate joi.

Un amfibiu cumpărat în Călărași cu un milion de euro din fonduri UE nu a fost folosit niciodată. Ce spun autoritățile

Proiect european declarat nefuncțional. Un autobuz turistic plutitor, așa cum sunt cele de la Budapesta, avem și în România, la Călărași.