Festivalul medieval de la Sighisoara a spus NU kitschului

×
Publicitate

Iar turistii veniti din toate colturile Romaniei si din strainatate, la cea de-a 18-a editie a festivalului au descoperit o adevarata cetate medievala, asa cum era in urma cu sute de ani.

La editia din acest an a festivalului, Sighisoara s-a intors cu adevarat in timp. Intre zidurile cetatii se aude zgomot de armuri si sabii, ulitele inguste sunt invadate de cavaleri si domnite, iar locul concertelor din anii trecuti - a fost luat de menestreli.

Turistii veniti la Sighisoara special pentru eveniment au fost primii care au apreciat eforturile organizatorilor.

In ciuda crizei economice, orasul a devenit neincapator pentru numarul impresionant de turisti. Chiar daca o noapte de cazare costa de la 35 de euro in sus, hotelurile si pensiuni sunt arhipline. Cele mai cautate au fost locurile cu iz medieval, din inima cetatii. Turistii cu mai putini bani in buzunar au ales sa stea in gazda.

Editia din acest an, intitulata "Intoarcerea cavalerilor" a reunit treisprezece ordine cavaleresti, printre care si unul din Cehia.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
„Litoralul pentru Toți” revine. O noapte de cazare costă și 42 de lei. Tarifele pe fiecare stațiune

Reprezentanţii Federaţiei Patronatelor din Turismul Românesc au anunţat, luni, lansarea unei noi ediţii a programului social ”Litoralul pentru Toţi”, în cadrul căreia tarifele pornesc de la 42 lei/persoană/noapte şi pot ajunge la 318 lei cazare.

Un expert în călătorii a dezvăluit câteva trucuri care te pot ajuta să eviți întârzierile din aeroport

Poate cea mai frustrantă parte a unei călătorii cu avionul este să afli că zborul tău a fost întârziat și că vei petrece următoarele ore pe un scaun incomod din aeroport.

Una dintre cele mai puțin vizitate țări din Europa a ajuns virală pe Instagram. Are doar 160 de km²

O țară mult mai puțin cunoscută și nu foarte vizitată a atras atenția unei turiste din Marea Britanie cu peisajele sale.

Recomandări
Politolog: PSD a mizat pe „modelul Venezuela” pentru a-l scoate pe Bolojan din joc. Ce efect a avut moțiunea de cenzură

Profesorul Corneliu Bjola susține că PSD a sperat la „un fel de model Venezuela” atunci când a depus o moțiune de cenzură împotriva lui Ilie Bolojan, strategie care ar fi presupus eliminarea liderului și negocierile cu „eșalonul doi și trei” din PNL.

Consultările oficiale pentru noul Guvern încep după Summitul B9. Când am putea avea un nou premier

Șeful statului ar putea desemna un nou premier abia la finalul lunii mai, deși, potrivit informațiilor de la Administrația Prezidențială, joi sau vineri vor avea loc negocieri la Cotroceni, imediat după Summitul B9. 

România, lovită de un ciclon mediteranean. Vijelii și ploi torențiale în toată țara. Un județ a fost deja lovit de grindină

Chiar dacă săptămâna a început cu soare și temperaturi de vară, urmează zile cu vreme capricioasă și ploi torențiale. Un ciclon, venit din vest, va aduce cantități mari de precipitații, grindină și descărcări electrice.