Trenduri in 2011: tabletele iau locul laptopurilor

×
Publicitate

Cat ati fi crezut ca le va lua chinezilor sa copieze gadget-urile momentului? Ca doar nu un mileniu. Iata ca a sosit randul tabletelor, sa fie piratate. Cele mai vandute modele de pe piata sunt copiate flagrant si vandute la un sfert de pret.

Clientii s-au plans ca folia de plastic este denivelata, iar programele instalate se incapataneaza sa nu functioneze. Si nici afisajul nu are luminozitate. Cu toate acestea pe internet sunt la vanzare cu sutele pe paginile de anunturi. Importatorii seriosi le ocolesc insa.

Tabletele au ajuns in sfarsit la niveluri de pret rezonabile si in Romania. Noile modele se gasesc de la 2.000 de lei bucata.

Nu e de mirare ca in buzunarele romanilor sunt deja aproximativ 60.000 de tablete.

In razboiul dintre tablete si laptopuri mai apare si cate un armistitiu. Este un laptop facut practic din doua tablete, iar in momentul cand este atins apare si o tastatura.

Tranzitia de la calculatoare clasice spre laptopuri si mai departe spre tablete este de acum clara. 2011 este considerat anul de cotitura intr-o industrie unde lansarile vin de doua ori mai repede, iar clientii par ca nu se mai satura de noutati.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Cristina Ich, apariție spectaculoasă. "Mor după tine!"
FOTO | Cristina Ich, apariție spectaculoasă. "Mor după tine!"
Citește și...
Cât costă precomanda din România a GTA 6, cel mai așteptat joc din toate timpurile

GTA 6, cel mai așteptat joc din toate timpurile, poate fi precomandat acum în România cu 400 sau 500 de lei, pentru a putea fi jucat abia pe 19 noiembrie. 

A fost anunțat prețul pentru cel mai așteptat joc al momentului: GTA 6. Cât costă versiunea standard și cea Ultimate

Rockstar Games a anunţat, în sfârşit, detaliile privind disponibilitatea şi preţurile celui mai nou joc din celebra serie Grand Theft Auto.

iLikeIT. Recorduri mondiale în gaming: comunitatea care transformă jocurile video într-o cursă contra cronometru

Astăzi vorbim despre jocuri și despre o ramură mai interesantă a jocurilor video care se numește ”speed-running”. Asta înseamnă că un jucător profesionist se chinuie să bată recordurile mondiale în terminarea jocurilor. 

Recomandări
Blocaj total la negocierile dintre PSD, PNL, USR și UDMR - surse. Nicușor Dan ar putea desemna un nou premier abia duminică

Ședința liderilor fostei coaliții s-a încheiat fără niciun rezultat concret. Potrivit unor surse politice, discuțiile s-au blocat complet, iar întâlnirea nu s-a încheiat cu nicio decizie privind susținerea viitorului guvern sau desemnarea unui premier.

Rusia închide consulatul României de la Sankt Petersburg. Consulul român, declarat persona non grata

Federația Rusă a ordonat închiderea consulatului general al României de la Sankt Petersburg, iar ministerul afacerilor externe de la Moscova l-a declarat persona non grata pe consulul interimar care va trebui să părăsească Rusia în 72 de ore. 

Alertă de caniculă în toată România. ANM a emis primul cod portocaliu de temperaturi ridicate și anunță până la 37 de grade

Aproape toată ţara se va afla, joi și vineri sub o avertizare cod portocaliu și galben de temperaturi ridicate şi caniculă, meteorologii anunţând temperaturi de 37 de grade.