Proiect de lege prin care profesorii vor avea întotdeauna dreptate. Cum îşi vor putea pedepsii elevii

62093032
Pro TV

Parlamentul ar putea adopta, în curând, un proiect de lege prin care se dorește schimbarea considerabilă a statutului profesorului și a atribuțiilor acestuia.

Potrivit AvocatNet.ro, prin proiectul de lege se dorește considerarea profesorului ca îndeplinind o funcție de autoritate publică și asigurarea anumitor atribuții pentru profesor care i-ar spori cu mult puterile: de exemplu, posibilitatea de a le aplica sancțiuni disciplinare elevilor.

De asemenea, se va institui o prezumție că orice fapt sesizat în scris un profesor este real, până la proba contrară. Concret, dacă elevii sunt acuzați de ceva, urmând să fie demarat procesul sancționării disciplinare a lor, ei ar putea să nu aibă nicio șansă să infirme afirmațiile profesorului, făcute în scris..

Citeşte pe AvocatNet.ro ce puteri suplimentare ar putea primi profesorii.

 

Articol recomandat de sport.ro
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
"Simona Halep, de nerecunoscut!" Reacția englezilor după apariția româncei la Wimbledon
Citește și...
Definitivat 2026. Marți, 14 iulie, are loc proba scrisă a examenului naţional pentru definitivare în învăţământ

Proba scrisă din cadrul examenului naţional pentru definitivare în învăţământ (sesiunea 2026) va avea loc marţi, 14 iulie, în 42 de centre de examen. 

Înscrieri la facultate 2026. Universitățile vin cu specializări noi, dar și cu taxe mai mari pentru viitorii studenți

Cu această ocazie și universitățile din România încep înscrierile pentru admitere, iar noul an academic va aduce schimbări importante, dar și facilități pentru atragerea candidaților. 

România a cucerit cinci medalii la Olimpiada Internațională de Fizică 2026. Două sunt de aur

Elevii români au câştigat două medalii de aur şi trei de argint la Olimpiada Internaţională de Fizică, care s-a desfăşurat în Columbia, a informat duminică Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

Recomandări
Polițe RCA false pe străzile din România. O brokeriță recunoaște: „Luam ce mai aveam de plată, aveam bănci”. Reacția ASF

Un autoturism din patru circulă fără asigurarea obligatorie numită RCA. Dar situația din trafic este și mai gravă: unele mașini au polițe false de asigurare.

Sorin Grindeanu: Nu ştiu dacă până la 1 septembrie vom avea un Guvern

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a afirmat luni că îi este greu să spună dacă până la începutul sesiunii parlamentare, la 1 septembrie, se va instala un nou Guvern.

Rusia pierde capacități uriașe de rafinare după atacurile cu drone ale Ucrainei. Benzina devine tot mai scumpă

Dronele ucrainene au scos din funcțiune aproape jumătate din capacitatea de rafinare a petrolului a Rusiei. Țintesc rafinării, petroliere, depozite și logistica aprovizionării cu carburant, atât pentru populația civilă, cât și pentru armată.