McPontonul din Canada. Ce s-a ales de acest restaurant McDonald’s plutitor, vechi de 30 de ani

61783259

Un restaurant McDonald’s a fost amenajat pe un ponton, in 1986, pentru o expozitie de transport si comunicare din Vancouver. La 30 de ani de atunci, un investitor vrea sa readuca stralucirea acestui vas ruginit.

Doi arhitecti au creat un fast-food plutitor, pe un ponton lung de 57 de metri, pentru “Expo ’86” din Canada, cu scopul ca dupa eveniment acesta sa poata fi mutat cu usurinta in diferite locuri. Pentru acest proiect au cheltuit 12 milioane de dolari. Din pacate nu s-a intamplat asa si odata cu incheierea targului restaurantul a fost lasat in paragina. Acum este plin de rugina si graffitiuri.

Dupa 30 de ani de uitare, restaurantul va primi o noua fata. Actualul proprietar este gata sa investeasca 4,5 milioane de dolari pentru a readuce la viata sfaraitul plitelor cu burger.

"Va fi renovat si remobilat. Ar putea ramane in Vancouver, dar l-am putea muta deasemenea si in alt loc", a spus Howard Meakin, proprietarul restaurantului, pentru Mirror.

Omul se asteapta ca reparatiile sa dureze ceva si estimeaza ca primul meniu va fi vandut undeva pe la finalul lui 2016. Ambarcatiunea a fost deja curatata, iar constructorii se bucura ca structura de rezistenta este intr-o stare foarte buna.

McPontonul din Canada. Ce s-a ales de acest restaurant McDonald’s plutitor, vechi de 30 de ani
Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
Oficial: Alegerile pentru Primăria Capitalei vor avea loc pe 7 decembrie

Guvernul a stabilit data de duminică, 7 decembrie 2025, pentru organizarea alegerilor locale parţiale pentru primarul general al municipiului Bucureşti, Consiliul Judeţean Buzău şi pentru primari în mai multe localităţi.

Despre sport și determinarea de a îți urma pasiunea cu Remus Boroiu

Ferma – Un nou început a adus în atenția spectatorilor personalități cât se poate de diferite, probe tot mai dificile și intrigi care s-au complicat cu fiecare săptămână. Printre concurenții din acest an, unul dintre cei mai bine pregătiți sportivi și mai deciși să meargă cât mai departe a fost Remus Boroiu, unul dintre finaliștii Ninja Warrior România 2018.

Eleganța lui VLAD (Adrian Nartea) din serial

Încă de la lansarea primului episod din producția VLAD, fiecare dintre cei care am urmărit cum au avansat intrigile, am putut observa ținutele elegante purtate de actorul principal. Adi Nartea a impresionat la fiecare apariție prin zâmbetul sau seriozitat

Recomandări
Ilie Bolojan: Noua lege a salarizării nu va fi gata până la 1 august

Ilie Bolojan a declarat că, în condițiile actuale, legea salarizării nu va putea fi votată în următoarea sesiune parlamentară extraordinară și că proiectul ar putea fi gata la începutul lunii august.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

FCSB - FK Auda, LIVE pe PRO TV și pe VOYO, de la ora 20:45, în Conference League. Adversarii posibili din următorul tur

FCSB debutează în noul sezon din Conference League joi seară, contra formației letone FK Auda. Meciul se dispută pe stadionul Ghencea și va fi transmis în direct la PRO TV și pe VOYO.