Studiu: Mierea de albine din Bucovina are calități remarcabile, similare cu celebra miere de Manuka

×
Publicitate

Mierea de albine din Bucovina are calități similare cu celebra miere de Manuka, recunoscută drept cea mai bună din lume.

Asta spun cercetătorii de la Universitatea din Suceava, după un studiu de doi ani, în care au analizat 70 de probe de produs din zonă. Rezultatele au arătat că mierea de mană și mierea polifloră montană o depășesc pe cea de Manuka, în privința calităților antibacteriene, cel mai important etalon din domeniu.

La mănăstirea Sihăstria Râșcăi, aflată în mijlocul pădurii, în zona Fălticeniului, călugării au 40 de stupi.

Probele de miere analizate de cercetătorii de la Universitatea din Suceava provin de la șapte apicultori din zonă. Printre acestea a fost și mierea de mană de la mănăstire. Această miere este produsă din seva copacilor și din excrețiile dulci ale unor insecte. Este densă și are gust ușor caramelizat.

Probele de la Suceava au fost testate împotriva a patru tulpini de bacterii patogene pentru om – printre care stafilococul auriu, Salmonella și E. coli.

Comparate cu mierea de Manuka, recunoscută în lume pentru proprietățile ei antibacteriene, studiul arată că atât mierea de mană, cât și cea polifloră montană au calități remarcabile.

La mierea de mană, toate probele au avut o activitate bactericidă și inhibitoare mai puternică decât primele două tipuri de miere de Manuka, în privința concentrației de metilglioxal, ingredientul cheie. Iar 60% au fost mai bune decât cea mai puternică miere de Manuka.

Prof. Mircea Oroian, decan Facultatea de Inginerie Alimentară: „Au fost mai bune decât mierea de Manuka din punct de vedere al microbiologiei. Zona noastră are un specific al florei spontane. Albina nu are cum să meargă doar la arbori, ajunge și la flori, în mare parte plante medicinale.”

La mierea polifloră, aproape 80% din probe au avut o activitate bactericidă și inhibitoare superioară primelor două tipuri de miere de Manuka. Iar mai bine de o treime au fost peste cea mai bună miere de Manuka.

Alexandru Andrieși, președinte Asociația Gustă din Bucovina: „Acești apicultori provin din zona montană, dar sunt și de la șes, unde merg în pastoral în zona de munte și obțin acest produs deosebit, pentru că zona montană este curată.”

Probele de miere din Suceava au fost testate pentru eficiența lor și în comparație cu câteva antibiotice. Cercetătorii spun că au efect antibacterian apropiat sau similar asupra bacteriilor.

Liliana Luca, doctor biolog: „Dacă o persoană se îmbolnăvește, dacă va lua o lingură de miere, nu se va vindeca. Pentru o stare de sănătate optimă, e necesar să avem un consum regulat de miere, 1-2 linguri pe zi.”

Studiul cercetătorilor din Suceava a fost publicat în Scientific Reports, una dintre cele mai importante publicații științifice la nivel mondial.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO ȘI VIDEO Fotbalistul dorit la FCSB a devenit campion în străinătate! ”Made in Romania” s-a auzit în lumea arabă
FOTO ȘI VIDEO Fotbalistul dorit la FCSB a devenit campion în străinătate! ”Made in Romania” s-a auzit în lumea arabă
Citește și...
Cum să vezi știrile de pe Știrile ProTV primele în Google. Ghid pentru setarea sursei preferate

O funcție nouă introdusă de Google îți permite să alegi ce surse de știri apar în fruntea rezultatelor de căutare.

Șeful unei companii aeriene, prezentă și în România, cere interzicerea alcoolului în aeroporturi dimineața înainte de zboruri

Șeful Ryanair, Michael O’Leary, propune interzicerea alcoolului în aeroporturi înainte de zborurile de dimineață, susținând că tot mai multe curse sunt afectate de pasageri indisciplinați. 

Prințesa Kate, apariție elegantă la Universitatea din East London înaintea vizitei oficiale din Italia. FOTO

Miercuri, 6 mai, Catherine, prințesa de Wales, în vârstă de 44 de ani, a vizitat University of East London pentru a evidenția cea mai recentă etapă a misiunii sale de sprijinire a celor mai mici membri ai societății și a persoanelor care îi îngrijesc.

Recomandări
A doua zi a consultărilor informale de la Cotroceni. Sorin Grindeanu ar urma să se întâlnească cu Nicușor Dan

Continuă consultările informale organizate de Nicușor Dan după demiterea Guvernului Bolojan. La Cotroceni ar urma să ajungă Sorin Grindeanu, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.

Cum să vezi știrile de pe Știrile ProTV primele în Google. Ghid pentru setarea sursei preferate

O funcție nouă introdusă de Google îți permite să alegi ce surse de știri apar în fruntea rezultatelor de căutare.

Deputat PNL: În ce condiții poate fi desemnat din nou prim-ministru Ilie Bolojan de Nicușor Dan

Liderul deputaților PNL, Gabriel Andronache, afirmă că Ilie Bolojan poate fi desemnat din nou premier, în anumite condiții stabilite de CCR.