Copilul care nu se poate opri din mancat. Parintii se tem pentru viata lui

61419950

Parintii unui baietel britanic de doi ani se tem ca fiul lor ar putea manca pana ce moare din cauza unei afectiuni rare.

Geezer Buxton are 23 de luni si sufera de Sindromul Prader-Willi, adica dezvolta un apetit insatiabil, ceea ce conduce la supraalimentare cronica (hiperfagie) si obezitate, relateaza Daily Mail.

Copilul mananca tot ce-i cade in mana si nu are abilitatea de a realiza cand este satul.

Geezer a fost diagnosticat cu aceasta boala la varsta de 3 saptamani iar parintii se tem ca va avea nevoie de ingrijire toata viata si nu va putea fi independent.

"Ma tem sa-l las nesupravegheat. Stau cu teama ca intr-o zi o sa manance pana i se rupe stomacul. O sa se omoare mancand" spune mama lui.

Sindromul Prader-Willi afecteaza unul la 15.000 de copiii nascuti in Marea Britanie.

Boala e o afectiune complexa, de natura genetica, ce afecteaza mai multe parti ale corpului. Aceasta conditie este caracterizata, in copilarie, de tonus muscular slab (hipotonie), dificultati de hranire, incetinirea cresterii si dezvoltare intarziata.

BLACK FRIDAY, ULTIMA ORA! Iata super-ofertele de azi! Preturile sunt excelente

 

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Cea mai bună zi din ultimii trei ani pentru bursele europene joi. Pauza tarifară anunțată de Trump a contribuit la creșteri

Bursele europene au încheiat ziua de joi în creştere puternică, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat o suspendare temporară a noilor tarife impuse majorităţii partenerilor comerciali ai SUA, în pofida incertitudinilor. 

O femeie din Suceava a distrus cu pietre mașina unei polițiste. De ce s-a răzbunat pe agentă

O femeie din orașul sucevean Milișăuți a provocat distrugeri mașinii personale a unei polițiste, chiar în fața sediului de Poliție, supărată că a fost întreruptă în timpul unei partide de sex.

Și-a spălat adidașii cu detergent și i-a luat în picioare. L-a prins ploaia, iar pățania lui a devenit virală

Postarea unui tânăr care și-a spălat adidașii cu detergent, iar apoi aceștia au făcut clăbuci în ploaie, a devenit virală.

Recomandări
Îmbrânceli și gaze lacrimogene la protestul oierilor din București. Manifestanții cer demiterea șefului ANSVSA

Protestul oierilor din Piața Presei Libere a escaladat joi, după ce manifestanții s-au îmbrâncit cu jandarmii, care au folosit gaze lacrimogene pentru a-i împiedica să înlăture gardurile de protecție.

O rachetă rusească ar fi căzut în Polonia. Un crater cu diametru de 10 metri, descoperit de polițiști | FOTO

Obiectul care a căzut pe un câmp în estul Poloniei în cursul nopţii pare să fie o rachetă rusească, a declarat joi prim-ministrul polonez Donald Tusk, citat de Reuters.

O nouă alertă cu bombă în Portul Constanța. Sediul Autorității Navale a fost evacuat

A 2-a alertă cu bombă în Portul Constanța. Sediul Autorității Navale Române a fost evacuat, iar activitatea în Portul Constanța a fost întreruptă din nou pentru a 2-a zi, după ce a fost primită la telefon o amenințare cu bombă cu un mesaj generat de AI.