Comoara care se ascundea intr-un tablou cumparat de un barbat cu 1200 de lire

61267917

L-a vazut in vitrina, i-a placut, a intrat in magazin si l-a cumparat. Cand a ajuns acasa, a aflat ca tocmai a pus mana pe una dintre cele mai cautate comori din lumea artei. 

Este povestea unui barbat din Franta, amator de arta, care a decis sa cumpere un tablou de la un magazin de antichitati pentru suma de 1200 de lire.

Desi initial i s-a parut ca a platit destul de mult ca sa achizitioneze arta, cand a ajuns acasa si a descoperit ce comoara se afla in spatele panzei, barbatul a fost sigur ca a facut una dintre cele mai bune afaceri din viata sa.

Si asta pentru ca tabloul proaspat cumparat, care intruchipa fata unei femei semidezbracate reprezinta de fapt "capul" disparut din celebra pictura "Originea lumii" a lui Gustave Courbert, unul dintre cei mai mari pictori francezi.

Realizata in 1866, pictura a fost ratacita pana in prezent, pentru ca acum sa valoreze 35 de milioane de lire, scrie Daily Mail, care citeaza revista Paris Match.

Autenticitatea picturii a fost deja confirmata.

Citeste si: Comoara descoperita pe Internet. Cum s-au imbogatit cativa romani

Facebook vrea sa ceara $1 de la tine, pentru fiecare mesaj dat unui utilizator. Cat te costa sa-i scrii lui Zuckerberg

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
Cea mai bună zi din ultimii trei ani pentru bursele europene joi. Pauza tarifară anunțată de Trump a contribuit la creșteri

Bursele europene au încheiat ziua de joi în creştere puternică, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat o suspendare temporară a noilor tarife impuse majorităţii partenerilor comerciali ai SUA, în pofida incertitudinilor. 

O femeie din Suceava a distrus cu pietre mașina unei polițiste. De ce s-a răzbunat pe agentă

O femeie din orașul sucevean Milișăuți a provocat distrugeri mașinii personale a unei polițiste, chiar în fața sediului de Poliție, supărată că a fost întreruptă în timpul unei partide de sex.

Și-a spălat adidașii cu detergent și i-a luat în picioare. L-a prins ploaia, iar pățania lui a devenit virală

Postarea unui tânăr care și-a spălat adidașii cu detergent, iar apoi aceștia au făcut clăbuci în ploaie, a devenit virală.

Recomandări
Vară cu emoții pentru românii care pleacă în vacanță. Aeroportul Henri Coandă, pe primul loc în Europa la zboruri anulate

Dacă plecați în vacanță cu avionul, pregătiți-vă pentru ore de așteptare. Aeroportul Henri Coandă are cea mai mare rată a zborurilor anulate între aeroporturile europene și o medie de 124 de minute de întârziere a curselor. 

Operațiune de amploare în Bucegi, după accidentul în care o alpinistă a murit. Patru elicoptere au intervenit

Operațiune dramatică de salvare, în Munții Bucegi. Patru alpiniști care coborau pe un versant abrupt al Masivului Caraiman au căzut după ce coarda de asigurare s-ar fi rupt. Din păcate, unul dintre ei, o femeie, a murit.

Ambalajele, clasificate de la A la C, precum electrocasnicele. Noul regulament european care intră în vigoare din august

Ne pregătim pentru încă o etapă în materie de reciclare. Un nou regulament european intră în vigoare din luna august.