Toate categoriile

Simona Halep, în sferturi la Roland Garros. Românca a trecut de Iga Swiatek, scor 6-1, 6-0

Simona Halep, numărul 3 mondial, s-a calificat, luni, în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, după ce a trecut, cu 6-1, 6-0, de jucătoarea poloneză Iga Swiatek, locul 104 WTA.

Halep, cap de serie numărul 3, s-a impus rapid în fața jucătoarei de 18 ani, după doar 45 de minute.

Pentru româncă, este a patra calificare în sferturile de finală ale French Open.

Mai multe imagini de la meci în galeria foto

Halep va evolua în sferturi cu americanca de 17 ani Amanda Ansimova, locul 51 WTA, sau cu spaniola de 21 de ani Aliona Bolsova, locul 137 WTA, venită din calificări, care a trecut în turul al doilea de Sorana Cîrstea.

Calificarea în sferturi este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 415.000 de euro şi cu 430 de puncte WTA.

UPDATE 19:10 - Românca se califică în sferturi, după doar 45 de minute de joc.

UPDATE 19.08 - Încă un game câștigat la zero de Simona, de data asta pe serviciul adversarei. Simona ajunge la un game de victorie, scor 5-0.

UPDATE 19:03 - Halep câștigă la 0 game-ul trei.

UPDATE 19:00 - Simona începe bine și setul doi, câștigând pe serviciul ei primul game și reușind apoi încă un break. Jucătoarea din Polonia este condusă cu 2-0 în setul doi.

UPDATE 18:53 - Halep câștigă primul set, scor 6-1, după un început în forță.

UPDATE 18:47 - Poloneza punctează în premieră în primul set, adjudecându-și un break, scorul devine 5-1 pentru Halep.

UPDATE 18.40 - Românca este de neoprit și își adjudecă următoarele două game-uri.

UPDATE 18.30 - Simona Halep a câștigat rapid primele trei seturi în întâlnirea cu poloneza Iga Swiatek, reușind două break-uri.

Meciul Simona Halep - Iga Swiatek este programat să înceapă la ora 18.15, pe terenul Philippe Chatrier.

Halep s-a calificat în optimi, după ce a trecut, cu scorul de 6-2, 6-1, de Lesia Ţurenko din Ucraina, locul 27 WTA.

Swiatek a învins-o în turul trei pe portoricana Monica Puig, locul 59 WTA, scor 0-6, 6-3, 6-3, într-o oră şi 48 de minute.

Halep și Swiatek, adversare în premieră

Iga Swiatek, care a împlinit săptămâna trecută 18 ani, nu are niciun titlu WTA în palmares.

La nivel de junioare, ea a obţinut însă performanţe la grand slam-uri. În 2018, Swiatek a câştigat turneul de la Wimbledon la simplu junioare şi French Open la dublu junioare. De asemenea, ea a jucat în 2017 în finala de dublu junioare la Australian Open.

Iga Swiatek şi Simona Halep nu au mai fost adversare.

Tot luni, în primul meci de pe terenul Simonne-Mathieu, perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România/Olanda) va evolua în sferturi la dublu contra echipei argentiniene Guido Pella/Diego Schwartzman.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 243.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon!