Toate categoriile

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Praga, după 7-6 (7-2), 6-3 cu Irina Begu

Simona Halep, cap de serie numărul 1, s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului de la Praga, după ce a trecut, cu scorul de 7-6 (7-2), 6-3, de compatrioata sa Irina Begu.

Setul 2

UPDATE 17:44 - Halep își adjudecă și setul 2, scor 6-3, obținând victoria și calificarea în finala turneului de la Praga.

UPDATE 17:40 - Cele două jucătoare continuă să câștige pe serviciul adversarei, însă Simona stăpânește mai bine jocul, conducând cu 5-3.

UPDATE 17:30 - Simona Halep își continuă jocul bun din finalul setului 1 și conduce cu 3-1.

Setul 1

UPDATE 17:09: Simona Halep câștigă primul set, 7-6 (7-2), după un tie-break pe care l-a dominat în totalitate.

UPDATE 17:05 - Cele două jucătoare au reușit câte un break, scorul ajungând 6-6.

Primul turneu la care va participa Simona Halep după pandemie. "Voi reveni după 10 ani"

UPDATE 17:00 - După un joc bun al adversarei sale, Simona Halep își revine, egalând scorul la 5-5, după un break și un serviciu câștigat.

UPDATE 16:45 - Irina Begu a preluat conducerea, cu 5-3, după ce a reușit să câștige trei game-uri la rând.

UPDATE 16:30 - După un break al lui Begu, Halep reușește și ea unul și trece în avantaj, scor 3-2, după ce mai câștigă un game.

UPDATE 16.10 - Meciul a început, cu Simona Halep la serviciu, numărul unu mondial câștigând primul game al setului.

Meciul Irina Begu şi spaniola Sara Sorribes Tormo a început vineri, dar a fost întrerupt din cauza ploii.

Partida a fost oprită după o oră şi 6 minute, după ce Begu a câştigat primul set cu 6-2 şi era condusă în al doilea cu 1-0.

Partida s-a reluat sâmbătă, când Begu a pierdut setul doi, scor 4-6, însă s-a impus în setul decisiv, scor 6-2, după un meci care a durat în total două ore şi 40 de minute.

În semifinale, tot sâmbătă, Begu evoluează contra Simonei Halep, locul 2 mondial.

Halep conduce cu 6-0 la întâlnirile directe cu Begu.

Premiul pentru accederea în semifinale la Praga este de 8.035 de dolari şi 110 puncte WTA.