Toate categoriile

Real Madrid a câștigat El Clasico (2-1 cu FC Barcelona) și a urcat pe primul loc în La Liga

Real Madrid s-a impus în El Clasico, 2-1 cu FC Barcelona, sâmbătă, în deplasare, într-un meci din etapa a 11-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Artizanul acestei victorii a madrilenilor a fost englezul Jude Bellingham (20 ani), autorul unei duble, în min. 68 şi 90+2, după ce catalanii deschiseseră scorul rapid, prin Ilkay Gundogan (6).

În urma acestui succes, Real Madrid a urcat pe primul loc în clasament, la egalitate cu revelaţia Girona, dar şi la patru puncte de rivala blaugrana, aflată pe locul al treilea.

Meciul s-a jucat într-o ambianţă călduroasă, într-o după-amiază însorită de toamnă, sub privirile a doi componenţi ai trupei Rolling Stones, Mick Jagger şi Ron Wood.

FC Barcelona a dominat jocul în prima parte, în ciuda absenţelor lui Lewandowski, Pedri şi Frenkie de Jong, având şi o bară prin Fermin Lopez (16).

Real a devenit mai periculoasă după pauză, iar prima ocazie bună de gol a fost şutul lui Rodrygo, care a şters bara în primele minute ale reprizei secunde.

Madrilenii au egalat după o torpilă a lui Bellingham (68) de la 25 de metri şi au dat lovitura în minutele adiţionale, prin acelaşi jucător, care a beneficiat de o deviere involuntară a lui Luka Modric (90+2).

Bellingham a ajuns la zece goluri marcate în acest sezon.

Pe Stadionul Olimpic din Barcelona, în faţa a 50.112 spectatori, au evoluat echipele:

FC Barcelona: Ter Stegen - R. Araujo, A. Christensen, Inigo Martinez, Balde - Gavi, Fermin Lopez (Oriol Romeu, 72), Gundogan - Cancelo (Lamine Yamal, 76), Ferran Torres (Lewandowski, 61), Joao Felix (Raphinha, 76).

Real Madrid: Kepa Arrizabalaga - Dani Carvajal, Rudiger, Alaba, F. Mendy (Camavinga, 52) - Tchouameni, F. Valverde, T. Kroos (Modric, 63), Bellingham - Rodrygo (Joselu, 63), Vinicius (Lucas Vazquez, 90+3).

Arbitru: Gil Manzano.