Toate categoriile

Lituania 1-2 România în Liga Naţiunilor. Victorie dramatică în prelungiri

România a învins dramatic Lituania, cu scorul de 2-1, joi seara, în Vilnius, în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor, în direct la ProTV.

România a obţinut prima sa victorie în competiţie, după două egaluri, 0-0 acasă cu Muntenegru şi 2-2 în deplasare cu Serbia. Naționala lui Contra, care a controlat jocul în cea mai mare parte a sa, a smuls victoria în prelungiri, printr-un gol marcat de Alexandru Maxim (90+4), după ce balticii egalaseră prin Arturas Zulpa (89). Alexandru Chipciu (13) marcase primul gol al tricolorilor. Lituania - România LIVE-TEXT:

Minutul 95: Final de meci!

Minutul 94: Gooool România! Maxim a înscris după ce a driblat un adversar în careu.

Minutul 89: Gol Lituania! Tricolorii au fost egalați pe final prin golul lui Zulpa. Minutul 62: Țucudean primește o pasă în careu de la Chipciu, dar pierde balonul. Minutul 52: Ocazie mare pentru România! Mitriță a reluat pe spate, din foarfecă, dar Setkus a respins.

Halep, după înfrângerea de la Wuhan: ”Normal, trebuia să mă retrag, dar nu-mi place să fac asta”

Minutul 46: A început repriza secundă!

Minutul 45 - finalul primei reprize - Minutul 42: Slavickas șutează de la 30 de metri, Tătărușanu reține fără probleme.

Minutul 33: Mitriță șutează, dar mingea se duce mult peste poartă.

Minutul 16: Mitriță șutează de la 25 de metri și portarul respinge în corner. Minutul 13: GOOOL ROMÂNIA! Chipciu deschide scorul după ce reia din cădere o minge în careu. Minutul 11: Ocazie pentru Lituania. Cernych scapă singur cu Tătărușanu, dar arbitrul oprește faza pentru ofsaid.

Minutul 8: Prima mare ocazie pentru România. Chipciu șutează de la 20 de metri, iar portarul respinge cu dificultate.

Minutul 1: A început meciul!

Echipele de start:

Lituania: Setkus - Baravykas, A. Jankauskas, Klimavicius, Slavickas - Zulpa, Vorobjovas, Slivka - Novikovas, Cernych (cpt), Sernas Rezerve: Zubas, Barkus, Janusevskis, Leimonas, Kazlauskas, Simkus, Petravicius, Kuklys, Valskis, Borovskij, Silenas Antrenor: Edgaras Jankauskas

România: Tătărușanu - Manea, Săpunaru, Tamaș, Bancu - Anton, R. Marin - Chipciu, N. Stanciu, Mitriță - Țucudean Rezerve: Niță, R. Benzar, Toșca, T. Băluță, Stoian, Maxim, Rotariu, Keșeru, Fl. Tănase, Drăguș Antrenor: Cosmin Contra

Arbitru: Francois Letexier (Franța) / A1: Cyril Mugnier (Franța) / A2: Mehdi Rahmouni (Franța) Stadion: LFF (Vilnius, 5.067 locuri)

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!