Toate categoriile

Coco Gauff a câștigat US Open, primul Grand Slam din carieră. Mesajele primite din partea lui Barack Obama şi Bill Clinton

Jucătoarea americană de tenis Coco Gauff, 19 ani, locul 6 WTA, a câştigat turneul US Open, învingând-o în finală pe belarusa Arina Sabalenka, 25 de ani, numărul 2 mondial.

Gauff s-a impus în finală cu scorul de 2-6, 6-3, 6-2, în două ore şi şase minute, informează News.ro.

În urma acestui succes, Coco Gauff a obţinut 3 milioane de dolari. La rândul său, Sabalenka va încasa 1,5 milioane.

În acest an, sportiva americană a mai câştigat turneele de la Cincinnati, Washington şi Auckland.

După această finală, Coco Gauff va urca pe locul 3 WTA, în timp ce Arina Sabalenka va deveni noul lider mondial.

După succesul de la US Open, Coco Gauff a fost felicitată de fostul preşedinte american Barack Obama.

"Nu am putea fi mai mândri de tine atât pe teren, cât şi în afara lui - şi ştim că ce e mai bun urmează să vină", a scris, pe X, platforma de socializare cunoscută anterior sub numele de Twitter, Barack Obama.

La rândul său, Michelle Obama, soția fostului lider de la Casa Albă, a scris: "Sunt atât de mândră de tine, CocoGauff! Munca ta asiduă și seriozitatea ta s-au văzut pe tot parcursul acestui turneu. Acesta este momentul tău". .

Și Bill Clinton a felicitat-o pe Gauff: "Viitorul tenisului american pare luminos".

Magic Johnson, fost baschetbalist, a felicitat-o pe Gauff şi i-a lăudat pe părinţii ei: "Corey şi Candi, au făcut o treabă extraordinară!".

Gauff a primit laude și din partea lui Sloane Stephens: "Fata mea, eşti uimitoare!!!!".