Bianca Andreescu a câștigat turneul de la Rogers Cup. Serena s-a retras după 4 game-uri

Bianca Andreescu, nr. 27 WTA, tânăra reprezentantă a Canadei de origine română, a câștigat finala Rogers Cup, după ce Serena WIlliams s-a retras în primul set.

Serena Williams a abandonat la scorul de 3-1 pentru Bianca, în primul set, acuzând probleme medicale.

Bianca Andreescu (19 ani) a devenit, cu această ocazie, prima reprezentantă a Canadei care câștigă acest turneu în ultima jumătate de secol.

Sâmbătă, în penultimul act al acestei competiţii de categoria WTA Premier, Andreescu a dispus în două seturi, 6-4, 7-6 (7/5), de americanca Sofia Kenin, după două ore şi şase minute de joc.

Acesta a fost primul duel între Bianca Andreescu şi Serena Williams, jucătoare în vârstă de 37 ani şi care a cucerit primul dintre cele 23 de titluri de Mare Şlem din palmaresul său la Openul Statelor Unite din 1999, cu nouă luni înainte de naşterea adversarei sale din finala de la Toronto.