Salvamontiştii din Braşov au acordat asistenţă pentru 13 persoane accidentate în cursul zilei de sâmbătă

salvamont
Treisprezece turişti s-au accidentat, sâmbătă, pe pârtiile din Poiana Braşov, în timp ce practicau sporturi de iarnă, sau pe traseele din Postăvaru. În trei cazuri, răniţii a fost preluaţi de către echipaje medicale.  

”Astăzi, 17.02.2024, Serviciul Public Local Salvamont Braşov a fost solicitat să intervină în 13 cazuri, în care persoanele care se aflau pe pârtiile de practicare a sporturilor de iarnă sau care se plimbau pe traseele montane marcate s-au accidentat.

Trei dintre acestea au fost preluate de echipajele SMURD/SAJ (Serviciului de Ambulanţă – n.r.) venite în sprijin”, anunţă, sâmbătă seară, reprezentanţii Salvamont Poiana Braşov.

O persoană care practica sporturi de iarnă a solicitat, de asemenea, ajutor după ce părăsit pârtiile amenajate, a schiat în pădure s-a rătăcit.

Tot sâmbătă, salvatorii montani din Braşov au asigurat asistenţă pentru concursul de schi şi snowboard Home Run.

Citește și
salvamontist
Un ucrainean rătăcit în Munţii Oaşului, găsit în stare de epuizare fizică

Ultimele stiri

Top Citite

Parteneri

Citește mai mult