Toate categoriile

David Popovici a câștigat finala la 100 metri liber. A obținut cinci medalii la CE de nataţie pentru juniori

David Popovici a câștigat finală la 100 metri liber, la Campionatul European de Nataţie juniori de la Otopeni.

El a obținut un timp spectaculos, și anume 47.69 secunde.

Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

Înotătorul de 17 ani a obţinut astfel a cincea medalie la CE de nataţie pentru juniori și a patra de aur. Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 de m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4x100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4x100 m liber.

Pentru România au mai obţinut medalii Vlad Stancu – aur la 1500 m liber şi argint la 800 m liber şi Bianca Costea – argint la 50 m liber.

UPDATE 18:47 Vlad Stancu a terminat proba de 400 de metri liber pe locul doi la egalitate cu cu polonezul Krzysztof Chmielewski. Cei doi au avut exact același timp, de 3min50sec61/100. Pe prima treaptă a podiumului a urcat italianul Lorenzo Galaossi, cu timpul 3:48.14.