Reacția Poliției după ce AUR a acuzat că sunt buletine ștampilate cu numele lui Nicușor Dan

62544555

Poliția Română face verificări la o secție de vot din Sectorul 1, după ce AUR a acuzat că au fost descoperite buletine de vot deja ștampilate în căsuța candidatului Nicușor Dan.

Partidul AUR a făcut acuzația într-un comunicat de presă. Poliția a precizat că reprezentantii AUR nu au precizat și secția unde ar fi aceste buletine.

„În urma apariției unor informații în spațiul public, conform cărora în Sectorul 1 ar fi fost găsite buletine de vot deja ștampilate în dreptul unui candidat la alegerile prezidențiale, facem următoarele precizări: Autoritățile din cadrul Ministerului Afacerilor Interne desfășoară verificări pentru a stabili autenticitatea acestor informații. În cazul în care se confirmă, vor fi luate măsurile legale care se impun”, arată Poliția Română.

De asemenea, autoritățile reamintesc că orice sesizare privind posibile încălcări ale legislației electorale este tratată cu maximă seriozitate. Toate verificările sunt făcute cu celeritate, pentru a garanta corectitudinea și legalitatea procesului electoral.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Gheorghe Hagi şi Gheorghe Popescu au votat la Istanbul: “România pe primul loc” | VIDEO

Gheorghe Hagi şi Gheorghe Popescu au votat, duminică dimineaţă, la Consulatul României de la Istanbul, în turul doi de scrutin al alegerilor prezidenţiale din România.

Alertă falsă privind furtul de acte de identitate în Singureni. Reclamați la vot cu buletinul altuia

Autoritățile din Giurgiu au dezmințit informațiile privind un presupus furt de documente de identitate în vederea fraudării alegerilor în localitatea Singureni.

Un bărbat a murit chiar în timp ce vota, într-o secție din Mehedinți

Un bărbat de 75 de ani din localitatea Burila Mare, judeţul Mehedinţi, a murit în secția de votare după ce i s-a făcut rău în cabina de vot.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.