Măsurile economice propuse de candidați. Simion: Eliminarea oamenilor incapabili. Dan: Limitarea cheltuielilor statului

George Simion, Nicusor Dan
Inquam Photos / Mălina Norocea

George Simion și Nicușor Dan au discutat despre măsurile economice: Simion propune eliminarea incompetenței din administrație, iar Dan subliniază fondurile europene și limitarea cheltuielilor statului.

Nicuşor Dan şi George Simion au fost întrebaţi, joi, într-o dezbatere electorală la Euronews, care este strategia lor pentru stabilizarea economiei şi cât cred că va fi euro la sfârşitul mandatului.

George Simion a afirmat că acest curs leu-euro a fost ţinut în frâu de băncile naţionale din mai multe ţări.

”Cursul leu-euro a fost ţinut în frâu şi la noi şi în Polonia şi în ţări care încă nu au intrat în zona euro de către băncile naţionale. În aceste zile am fost acuzat pe nedrept de o grămadă de lucruri. Mă bucur că în sfârşit avem un nou Papă astăzi, pentru că mai lipsea să fiu acuzat că sunt vinovat şi de nealegerea noului Papă. Am avut un guvern, care în mare parte astăzi stă în spatele lui Nicuşor Dan, vinovat pentru un deficit bugetar istoric, record, 9,3% oficial, dar în realitate ştim că este mai mare. Aşa că eliminarea oamenilor incapabili din administraţiile locale şi centrale, din fruntea guvernului, un plan de măsuri concrete reprezintă alternativa la creşterea taxelor care nu presupune decât austeritate”, a afirmat Simion.

El a precizat că actuala guvernare a amânat măsurile care trebuiau luate din cauza alegerilor.

Citește și
cheltuieli
Cifrele celor mai scumpe alegeri prezidențiale din istorie. Antonescu a cheltuit mai mult ca Simion și Nicușor Dan la un loc

”Sigur că din cauza şirului de alegeri aceste măsuri au fost amânate de actuala guvernare. Şi-au bătut joc de români prin acele ordonanţe-trenuleţ, şi-au bătut joc de toţi pensionarii, de la cei militari la cei cu grupe de muncă şi continuă să facă acest lucru când amantele lor, pilele, prietenii lor sunt acolo în fruntea statului şi contribuie la mărirea datoriei naţionale şi la intrarea ţării în faliment. Acest curs era preconizat pentru 2025 să treacă de 5 lei, aşa cum a anunţat guvernatorul BNR, Mugur Isărescu”, a declarat George Simion.

„Să nu o dăm în politicianism”

Nicuşor Dan l-a acuzat pe George Simion că a făcut o afirmaţie politicianistă.

”Noi am venit aici la o dezbatere politică, dar să nu o dăm în politicianism. Această afirmaţie că guvernul e în spatele meu este o afirmaţie politicianistă. Domnul Simion este în alianţă, la Consiliul General Bucureşti, la Sectorul 2, la Bacău, la Focşani, la Suceava, la Prahova cu PSD-ul”, a menţionat Nicuşor Dan.

El a precizat care sunt măsurile care trebuie luate pentru echilibrare financiară.

”Sunt cineva care, înainte de a promite, a făcut. Am făcut lucrul ăsta la Primăria Capitalei. Am găsit datorie trei sferturi din bugetul anual şi am redresat şi azi avem un rating individual patru trepte peste ratingul naţional. Spune cineva care a făcut ceva în zona financiară. Am avut o politică nesăbuită guvernamentală, ani de zile şi sunt patru lucruri pentru echilibrare financiară: absorbţia fondurilor europene, mai important, şi aici preşedintele are un rol important, marea evaziune fiscală, asta legat de venituri, limitarea cheltuielor nesăbuite ale statului, borduri, panseluţe şi multe altele şi eliberarea pilăraiei din companiile de stat”, a mai transmis Nicuşor Dan.

El s-a referit şi la creşterea cursului valutar.

”Creşterea cursului vine din neîncrederea mediului financiar pentru ce poate să facă un preşedinte Simion. Pentru că vorbeşte de referendum, pentru turul doi înapoi, vorbeşte de alegeri anticipate, vorbeşte de naţionalizare, vorbeşte de Călin Georgescu prim-ministru al României. Ăsta motivul pentru care mediul financiar nu are încredere. Ăsta e motivul pentru care a crescut cursul, ăsta este motivul pentru care o să avem inflaţie, ăsta e motivul pentru care oamenii o să plătească rate mai mari la creditele lor, pentru care firmele o să plătească dobânzi mai mari la creditele lor. Ăsta e motivul pentru care românii o să plătească facturi mai mari. Pentru că nu reuşiţi să proiectaţi încredere în guvernarea dumneavoastră viitoare, pentru că nu reuşiţi să proiectaţi decât haos”, a explicat Nicuşor Dan.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
Dezbatere electorală. Nicuşor Dan vrea dreptate, Simion candidează pentru ca românii să trăiască bine
Dezbatere electorală. Nicuşor Dan vrea dreptate, Simion candidează pentru ca românii să trăiască bine

Candidaţii la alegerile prezidenţiale George Simion şi Nicuşor Dan au vorbit, joi seară, la o dezbatere electorală, despre motivele pentru care candidează.

Cifrele celor mai scumpe alegeri prezidențiale din istorie. Antonescu a cheltuit mai mult ca Simion și Nicușor Dan la un loc
Cifrele celor mai scumpe alegeri prezidențiale din istorie. Antonescu a cheltuit mai mult ca Simion și Nicușor Dan la un loc

Avem cele mai scumpe alegeri prezidențiale, din istorie. Dacă mai era nevoie de o confirmare că banii nu aduc fericirea Crin Antonescu este dovada.

George Simion se vede deja președinte și răspunde mediului de afaceri: „Dialogul este esența democrației”
George Simion se vede deja președinte și răspunde mediului de afaceri: „Dialogul este esența democrației”

Cadidatul AUR la președinția României George Simion a reacționat cu privire la manifestul Confederației Patronale Concordia, emis în urma rezultatului după primul tur al alegerilor prezidențiale.

 

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.