De ce a respins CEDO cererea lui Călin Georgescu privind anularea primului tur la prezidențiale. Răspunsurile Curții Europene

calin georgescu

CEDO a explicat de ce a respins cererea lui Călin Georgescu privind anularea primului tur al alegerilor prezidențiale, precizând că nu a judecat corectitudinea alegerilor sau decizia de anulare emisă de Curtea Constituțională.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului a explicat, vineri, decizia prin care a respins cererea lui Călin Georgescu de anulare a alegerilor şi răspunde mai multor întrebări legate de cauză, o modalitate inedită de comunicare folosită oficial de instanța europeană.

CEDO a precizat că nu a judecat corectitudinea alegerilor sau decizia de anulare şi a explicat, de asemenea, că nu a fost nici de acord, nici în dezacord cu Curtea Constituţională.

În plus, CEDO afirmă că Georgescu a reclamat că nu a avut parte de un proces echitabil, „dar cauza sa nu se referea la un proces”. În ceea ce priveşte susținerile fostului candidat potrivit cărora decizia Curţii Constituţionale a subminat libertatea de a participa la procesul democratic, CEDO afirmă că „domnul Georgescu nu a prezentat niciun argument de fapt şi de drept în sprijinul plângerilor sale”.

CEDO a făcut, vineri, într-un document de genul ”Întrebare /  Răspuns” mai multe precizări despre decizia prin care a respins cererea lui Călin Georgescu:

Citește și
Calin Georgescu
Motivarea instanței pentru menținerea lui Călin Georgescu sub control judiciar: Faptele sunt prea grave

-Curtea Europeană a anulat alegerile din România?

Nu. Curtea Constituţională a României a fost cea care a decis să anuleze alegerile prezidenţiale, deoarece a constatat că au existat nereguli în vot care au ridicat suspiciuni cu privire la corectitudinea alegerilor. Curtea Europeană a Drepturilor Omului nu a judecat corectitudinea alegerilor sau decizia de anulare.

-Deci, cum a ajuns acest caz la Curtea Europeană?

„Călin Georgescu, un candidat la alegerile prezidenţiale din România din 2024, a sesizat Curtea. El s-a plâns în temeiul articolului 3 Protocolul 1 la Convenţie (dreptul la alegeri libere) că decizia Curţii Constituţionale a României de anulare a alegerilor prezidenţiale a fost nedreaptă faţă de el.

-Curtea Europeană a fost de acord cu decizia Curţii Constituţionale?

„Curtea Europeană nu a fost nici de acord, nici în dezacord cu Curtea Constituţională. Curtea Europeană a constatat că Parlamentul României este singura autoritate legislativă din ţară, nu Preşedinţia, prin urmare, dreptul la alegeri libere pentru alegerea Legislativului, astfel cum este garantat de Convenţia Europeană, nu se aplică în acest caz.

-Ce prevede dreptul la alegeri libere?

„Articolul 3 din Protocolul nr. 1 (dreptul la alegeri libere) stabileşte că statele trebuie ”să asigure libera exprimare a opiniei poporului în alegerea legislativului”. Ca atare, se aplică numai alegerilor legislative, nu şi alegerilor prezidenţiale.”

-Dar ce se întâmplă cu toate celelalte plângeri formulate de dl Georgescu?

„Curtea a examinat toate argumentele domnului Georgescu. Acesta s-a plâns în temeiul articolelor 6 şi 13 că nu a avut parte de un proces echitabil. Dar cauza sa nu se referea la un proces, astfel încât această plângere era inadmisibilă deoarece nu era relevantă pentru fapte.”

-Şi cum rămâne cu argumentele sale potrivit cărora decizia Curţii Constituţionale a subminat libertatea de a participa la procesul democratic, în special libertatea de asociere politică?

„Domnul Georgescu nu a prezentat niciun argument de fapt şi de drept în sprijinul plângerilor sale, astfel încât nu a oferit Curţii niciun element de luat în considerare.”

-Este aceasta o decizie cu totul excepţională?

„Nu. Această decizie este în deplină concordanţă cu deciziile anterioare ale Curţii.

Poate fi atacată această decizie?

„Nu, deciziile de inadmisibilitate sunt definitive.

-Cine poate introduce o cerere la Curtea Europeană?

„Orice persoană, inclusiv cetăţenii statelor membre, precum domnul Georgescu, poate depune o cerere la Curtea Europeană dacă consideră că un stat le-a încălcat drepturile protejate de Convenţie sau de protocoalele acesteia.

-Are această cauză legătură cu Uniunea Europeană?

„Nu, Curtea Europeană a Drepturilor Omului nu este afiliată Uniunii Europene, iar cauza nu are nicio legătură cu apartenenţa României la UE”.

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a decis, joi, să respingă ca inadmisbilă cererea lui Călin Georgescu prin care contesta anularea alegerilor prezidenţiale din România. Decizia este definitivă.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
CCR a primit cele două contestații la candidatura lui Călin Georgescu. Ce urmează
CCR a primit cele două contestații la candidatura lui Călin Georgescu. Ce urmează

Contestațiile depuse la candidatura lui Călin Georgescu au ajuns la Curtea Constituțională. Până la analizarea lor, BEC trebuie să decidă asupra acceptării sau respingerii candidaturii.

Motivarea instanței pentru menținerea lui Călin Georgescu sub control judiciar: Faptele sunt prea grave
Motivarea instanței pentru menținerea lui Călin Georgescu sub control judiciar: Faptele sunt prea grave

Magistratul care a menţinut controlul judiciar pentru Călin Georgescu susţine că acesta şi-a păstrat în campania electorală discursul referitor la liderul legionar Corneliu Zelea Codreanu.

A doua contestaţie a candidaturii lui Călin Georgescu a fost depusă de un avocat: ”Elogiază criminali de război”
A doua contestaţie a candidaturii lui Călin Georgescu a fost depusă de un avocat: ”Elogiază criminali de război”

Avocatul Bogdan Ionescu, este a doua persoană care a contestat la Biroul Electoral Central candidatura lui Călin Georgescu, după rectorul SNSPA Remus Pricopie.

Prima contestație la candidatura lui Călin Georgescu la prezidențiale: „Respectarea Constituției nu este opțională”
Prima contestație la candidatura lui Călin Georgescu la prezidențiale: „Respectarea Constituției nu este opțională”

Remus Pricopie, rectorul SNSPA, a depus la Biroul Electoral Central (BEC), prima contestație la candidatura lui Călin Georgescu la funcția de Președinte al României.

Călin Georgescu avertizează ”clasa politică abjectă aflată la putere”: ”A doua oară înseamnă că este cu premeditare”
Călin Georgescu avertizează ”clasa politică abjectă aflată la putere”: ”A doua oară înseamnă că este cu premeditare”

Călin Georgescu a lansat un avertisment la adresa autorităților, vineri, după ce și-a depus candidatura la Președinția României la sediul Biroului Electoral Central.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.