REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. PNL are cei mai multi consilieri judeteni

06-06-2016 11:57

Astrid Cora Fodor, primarul Sibiului

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016. Iata rezultatele alegerilor locale din judetul Sibiu.

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016.

Partidul Naţional Liberal are cei mai multi consilieri judeteni la Sibiu - 13 - si va da presedintele Consiliului Judetean, in persoana Danielei Cimpean, potrivit rezultatelor finale comunicate marti de Biroul Electoral Judetean.

PNL a obtinut 53.248 voturi pentru CJ Sibiu si va avea 13 consilieri. PNL va avea presedintele CJ Sibiu si un vicepresedinte, Marcel Luca, a anuntat de luni, lidera organizatiei judetene, Raluca Turcan. Printre consilierii judeteni ai PNL se numara Constantin Sovaiala, fost presedinte interimar si vicepresedinte al CJ Sibiu. Pentru prima data, In Consiliul Judetean Sibiu intra si Vlad Vasiu, presedintele executiv al Tineretului National Liberal.

Partidul Social Democrat a obtinut 12 mandate de consilier judetean, potrivit BEJ, din care un mandat prin redistribuire. Printre consilierii judeteni este liderul judetean al PSD, Ioan Cindrea, fost presedinte al CJ, demis din cauza problemelor juridice.

Forumul Democrat al Germanilor din Romania are 8 mandate de consilier judetean, a anuntat BEJ, din care un mandat prin redistribuire. FDGR are si un vicepresedinte al CJ Sibiu, in urma negocierilor cu PNL, pe Wiegand Fleischer, a anuntat luni, intr-o conferinta de presa, liderul judetean al formatiunii, Martin Bottesch.

Un numar de 129.954 de sibieni au votat duminica, candidatii pentru CJ Sibiu. PNL a obtinut 53.248 de voturi, PSD, 45.952, iar FDGR, 30.754.

In judetul Sibiu vor fi in total 798 de consilieri locali, potrivit BEJ. PNL are 340 de consilieri locali, PSD, 281, Partidul Alianta Liberalilor si Democratilor, 51, Partidul Miscarea Populara, 34, FDGR, 17.

Uniunea Nationala pentru Progresul Romaniei a obtinut 12 consilieri locali in judetul Sibiu. In judet au fost alesi 12 independenti in consiliile locale. Ecologistii au 11 consilieri locali, Uniunea Democrata Maghiara din Romania, 8. Cei mai putini consilieri locali, cate doi, au obtinut Partidul Blocul Unitatii Nationale, Partidul Romania Mare si Partidul Romania Unita.

REZULTATE ALEGERI LOCALE 2016, luni, 6 iunie

UPDATE 11:00 Partidul National Liberal (PNL) a obtinut cel mai mare numar de primari in judetul Sibiu, 28, fata de 20 de mandate obtinute de Partidul Social Democrat (PSD) si un mandat al Partidului Alianta Liberalilor si Democratilor, potrivit rezultatelor partiale comunicate luni de catre Biroul Electoral Judetean (BEJ), dupa centralizarea datelor din 49 de circumscriptii electorale din cele 64 din judet.

PNL conduce si in topul partidelor cu cei mai multi consilieri municipali din judetul Sibiu, cu 42,03% din numarul total de voturi valabil exprimate. PSD este pe locul doi la numarul de consilieri locali, cu 33,47 % din numarul total de voturi valabil exprimate in judet. Partidul Alianta Liberalilor si Democratilor este pe locul trei la numarul de consilieri locali, cu 5,69 %.

PNL e pe primul loc si cu cel mai mare numar de consilieri judeteni, dupa centralizarea datelor din 158 de sectii de votare din totalul de 370. PNL a obtinut 42,75 % din voturile exprimate pentru CJ Sibiu, urmat de PSD cu 34,73 % si Forumul Democrat al Germanilor din Romania cu 6,16 %, potrivit rezultatelor partiale oferite de BEJ Sibiu.

REZULTATE PRIMARIA SIBIU: Primaria municipiului Sibiu a fost castigata cu 27.948 voturi de Astrid Cora Fodor, fost primar interimar al Forumului Democrat al Germanilor din Romania (FDGR), potrivit rezultatelor finale ale Biroului Electoral Municipal (BEM) Sibiu.

Pe locul doi in optiunile sibienilor, pentru functia de primar al municipiului Sibiu, a fost fostul prefect Ovidiu Ioan Sitterli, candidat al Partidului Social Democrat, care a obtinut 9.202 voturi.

Pe locul trei s-a clasat Razvan Codrut Pop, candidatul Partidului National Liberal, la functia de primar, cu 5.339 voturi.

ALEGERI LOCALE 2016. Candidatii la functia de primar in judetul Sibiu

Candidatii la functia de primar in municipiul Sibiu:
Municipiul Sibiu Partidul Romania Unita Florescu Eugenia
Municipiul Sibiu Forumul Democrat Al Germanilor Din Romania Fodor Astrid-Cora
Municipiul Sibiu Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Galan Daniel
Municipiul Sibiu Partidul Miscarea Populara Gligor Ioan
Municipiul Sibiu Candidat Independent Matei Ana-Alexandrina
Municipiul Sibiu Partidul Social Romanesc Pitu Lucian-Gabriel
Municipiul Sibiu Partidul National Liberal Pop Razvan-Codrut
Municipiul Sibiu Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Popescu Marius
Municipiul Sibiu Partidul Social Democrat Sitterli Ovidiu-Ioan
Municipiul Sibiu Candidat Independent Zara Ioan-Stefan
Municipiul Sibiu Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Zeicu Ovidiu

Candidatii la functia de primar in municipiul Medias:
Municipiul Medias Partidul Romania Mare Chetan Florin-Sebastian
Municipiul Medias Candidat Independent Iacob Tiberiu-Emil
Municipiul Medias Partidul Social Democrat Macaveiu Mihai-Ion
Municipiul Medias Candidat Independent Marian Victor-Cristian
Municipiul Medias Partidul Miscarea Populara Oltean Vasile-Alexandru
Municipiul Medias Candidat Independent Petrariu Ioan
Municipiul Medias Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Petrescu George-Stelian
Municipiul Medias Candidat Independent Plesca Alexandru-Paul
Municipiul Medias Partidul National Liberal Roman Gheorghe


Oras Agnita Partidul National Liberal Cristea Radu-Marius
Oras Agnita Partidul Social Democrat Dragoman Ioan
Oras Agnita Partidul ”Blocul Unitatii Nationale” Florita Ioan
Oras Agnita Partidul Romania Mare Matei Dumitru
Oras Agnita Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Niculescu Dan-Mihai
Oras Agnita Partidul Social Romanesc Popovici Ionel-Claudiu
Oras Agnita Partidul Miscarea Populara Rogozan Ovidiu
Oras Agnita Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Silivestru Horia
Oras Avrig Partidul National Liberal David Adrian-Dumitru
Oras Avrig Partidul Social Democrat Fraticiu Gheorghe
Oras Avrig Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Klein Peter
Oras Avrig Forumul Democrat Al Germanilor Din Romania Klingeis Arnold-Günter
Oras Avrig Partidul Miscarea Populara Paraschiv Alexandru
Oras Avrig Partidul Social Romanesc Sas Alexandru
Oras Cisnadie Partidul Uniunea Crestin Democrata Din Romania Bitu Andrei-Liviu
Oras Cisnadie Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Florea Gabriel
Oras Cisnadie Partidul National Liberal Huja Gheorghe
Oras Cisnadie Partidul Miscarea Populara Lepsa Dumitru-Vasile
Oras Cisnadie Partidul Social Democrat Ungureanu Ion
Oras Cisnadie Partidul Ecologist Roman Vintila Cornel
Oras Cisnadie Candidat Independent Weiss Walter
Oras Copsa Mica Partidul National Liberal Mihalache Daniel-Tudor
Oras Copsa Mica Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Oniga Ioan
Oras Copsa Mica Partidul Social Democrat Pop Iosif-Florentin
Oras Copsa Mica Partidul ”Blocul Unitatii Nationale” Toderici Ioan
Oras Dumbraveni Partidul Social Democrat Darlosan Emil
Oras Dumbraveni Partidul National Liberal Irimie Georgeta
Oras Dumbraveni Partidul Romania Unita Marcos Constantin-Cosmin
Oras Dumbraveni Partidul Miscarea Populara Tugui Petru-Alexandru
Oras Miercurea Sibiului Partidul Social Democrat Schmidt Ady-Andrei
Oras Miercurea Sibiului Partidul National Liberal Troanca Ioan
Oras Ocna Sibiului Partidul Miscarea Populara Bunaciu Iulian-Dragos
Oras Ocna Sibiului Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Buta Daniela
Oras Ocna Sibiului Partidul National Liberal Cristea Radu
Oras Ocna Sibiului Partidul Social Democrat Predescu George-Claudiu
Oras Saliste Partidul Social Romanesc Hanzu Maria
Oras Saliste Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Moldovan Gabriel-Claudiu
Oras Saliste Partidul Social Democrat Muntean Ioan-Claudiu
Oras Saliste Partidul National Liberal Racuciu Horatiu-Dumitru
Oras Talmaciu Partidul Miscarea Populara Albu Adrian Ioan
Oras Talmaciu Candidat Independent Badila Ilie
Oras Talmaciu Partidul Social Democrat Basaraba Nicolae-Petru
Oras Talmaciu Partidul Social Romanesc Mandea Ioan-Remus
Oras Talmaciu Partidul National Liberal Oancea Ioan
Oras Talmaciu Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Sutea Nicolae
Oras Talmaciu Candidat Independent Talpos Ion
Alma Partidul National Liberal Calin Marius-Alin
Alma Partidul Social Democrat Lapadat Valer-Nicolae
Altina Partidul Miscarea Populara Brezaie Vasile
Altina Partidul Social Democrat Bucsa Ioan
Altina Partidul National Liberal Bucsa Ioan-Adrian
Apoldu De Jos Partidul Social Democrat Barbu Ioan-Florin
Apoldu De Jos Partidul National Liberal Nicoara Ioan
Apoldu De Jos Partidul Miscarea Populara Nicoara Ioan
Arpasu De Jos Partidul Miscarea Populara Pamp Nicolae
Arpasu De Jos Partidul Social Romanesc Robu Ilie
Arpasu De Jos Partidul National Liberal Vacariu Constantin-Aurelian
Arpasu De Jos Alianta Electorala Psd + Unpr Vasu Vasile-Ioan
Atel Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Aldea Ioan-Ovidiu
Atel Candidat Independent Bucsa Romulus
Atel Partidul Social Democrat Kovács Ovidiu-Iosif
Atel Partidul National Liberal Moldovan Sergiu-Ionel
Atel Partidul Miscarea Populara Puscas Alina
Axente Sever Partidul National Liberal Grecu Marius
Axente Sever Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Oltean Marius-Dumitru
Axente Sever Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Oltean Precup
Axente Sever Partidul Miscarea Populara Pricop Sorin
Axente Sever Partidul Social Democrat Rotar Mircea
Bazna Partidul Social Democrat Cristea Constantin
Bazna Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Halmaciu Iustin
Bazna Partidul Miscarea Populara Safta Alexandru-Daniel
Bazna Partidul National Liberal Scumpu Lucian-Gligor
Biertan Partidul Social Democrat Banea Ion-Marius
Biertan Partidul National Liberal Dragomir Mircea-Mihai
Birghis Partidul Social Democrat Mandreanu Gheorghe
Birghis Partidul National Liberal Roman Marius-Nicolae
Birghis Candidat Independent Suciu Niculita-Stefan
Blajel Partidul National Liberal Marginean Marius
Blajel Partidul Social Democrat Roman Toader
Blajel Partidul National Taranesc Crestin Democrat Vandor Nicolae
Boita Partidul National Liberal Cocos Nicolae
Boita Partidul Social Democrat Mohor Nicolae
Brateiu Partidul National Liberal Marian Elena
Brateiu Partidul Social Democrat Pacurar Ioan
Brateiu Partidul Miscarea Populara Popa Teodor-Sorin
Bradeni Partidul Social Democrat Dobre Aurel
Bradeni Partidul National Liberal Modoi Liviu
Bruiu Partidul Social Democrat Gherghel Grigorie
Bruiu Partidul National Liberal Risnoveanu Marius
Chirpar Partidul Social Democrat Feldeoiu Eugen
Chirpar Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Rusu Vasile
Chirpar Partidul National Liberal Stanulet Chirion
Cirta Partidul National Liberal Gavril Florin-Adrian
Cirta Partidul Social Democrat Magheru Cristin
Cirtisoara Partidul Social Democrat Cirtan Vasilica-Sorin
Cirtisoara Partidul National Liberal Magda Dorin
Cristian Partidul Social Romanesc Borcan Constantin
Cristian Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Cindea Vasile
Cristian Partidul Social Democrat Contiu Gheorghe-Nicolae
Cristian Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Gligor Ioan
Cristian Partidul National Liberal Seuchea Ioan
Dirlos Partidul Miscarea Populara Brateanu Vasile-Aurel
Dirlos Partidul National Liberal Lupu Ioan
Dirlos Partidul Social Democrat Martin Ionita
Gura Raului Partidul National Liberal Calin Gheorghe
Gura Raului Candidat Independent Dutu Ioan
Gura Raului Partidul Social Democrat Gambutan Iuliu-Gabriel
Hoghilag Partidul National Liberal Balan Marin
Hoghilag Partidul Social Democrat Lazar Nicolae
Hoghilag Partidul Miscarea Populara Puica Vasile-Cornel
Hoghilag Candidat Independent Stoica Viorel
Iacobeni Partidul Social Democrat Cori Vasile-Ioan
Iacobeni Partidul National Liberal Pitici Mirel
Jina Partidul National Liberal Beschiu Gheorghe-Vasile
Jina Partidul Social Democrat Beschiu Ioan-Daniel
Jina Partidul Puterii Umaniste (Social-Liberal) Vingarzan Ioan
Laslea Partidul Social Democrat Onea Ioan
Laslea Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Radutu Victor-Dan
Laslea Partidul National Liberal Serb Gheorghe
Loamnes Partidul Miscarea Populara Florea Nicolae
Loamnes Partidul Social Democrat Greavu Maria
Loamnes Partidul National Liberal Nemes Dumitru
Ludos Partidul Social Democrat Berghezan Ilie
Ludos Partidul National Liberal Popa Ioan
Marpod Partidul Social Democrat Chesu Ioan
Marpod Partidul National Liberal Dotcos Sebastian-Toader
Marpod Partidul ”Blocul Unitatii Nationale” Plesu Sorin-Gheorghe-Dan
Merghindeal Partidul National Liberal Besoiu Rodica
Merghindeal Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Flesariu Eugen-Victor
Merghindeal Partidul Social Democrat Terbea Aurel-Ioan
Micasasa Partidul Social Romanesc Corlea Nicolae
Micasasa Partidul Miscarea Populara Moldovan Vasile
Micasasa Partidul Social Democrat Popa Sorin-Vasile
Micasasa Partidul National Liberal Rus Dumitru
Mihaileni Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Leb Sorin Marian
Mihaileni Partidul Social Democrat Schiau Ioan
Mosna Candidat Independent Jeler Aurel
Mosna Partidul Miscarea Populara Matei Vasile
Mosna Partidul National Liberal Nutu Dumitru-Gabriel
Mosna Partidul Social Democrat Roba Eugen
Nocrich Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Lazar Toader
Nocrich Partidul Social Democrat Nechiti Radu-Ioan
Nocrich Partidul National Liberal Visa Ionel
Orlat Partidul Miscarea Populara Bogatan Gheorghe Ilie
Orlat Partidul National Liberal Gata Aurel
Orlat Partidul Social Democrat Oprea Artenie-Octavian
Pauca Partidul National Liberal Dancu Niculae
Poiana Sibiului Partidul National Liberal Dancila Ilie
Poiana Sibiului Partidul Miscarea Populara Ghise Sorin-Dumitru
Poiana Sibiului Partidul Social Democrat Iovi Adrian-Pavel
Poplaca Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Badila Gheorghe
Poplaca Partidul Social Democrat Budin Vasile
Poplaca Partidul Miscarea Populara Ciontea Ioana-Adina
Poplaca Partidul National Liberal Surdu Cornel
Porumbacu De Jos Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Gritu Gheorghe
Porumbacu De Jos Partidul National Liberal Martincu Dorel-Ioan
Porumbacu De Jos Partidul Social Democrat Strava Ioan
Racovita Partidul Miscarea Populara Fogoros Ioan
Racovita Partidul Social Democrat Ivan Simion
Racovita Partidul National Liberal Olariu Simion
Racovita Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Popa Ioan-Sorin
Racovita Partidul Social Romanesc Trifu Claudiu-Valer
Rasinari Partidul Social Democrat Bara Ioan-Bucur
Rasinari Partidul National Liberal Bogdan Bucur
Rasinari Candidat Independent Bucurel Constantin
Rasinari Partidul Miscarea Populara Trestariu Ioan
Riu Sadului Partidul Social Democrat Minea Ioan
Riu Sadului Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Minea Vasile-Costel
Riu Sadului Partidul National Liberal Tara Florian-Vasile
Rosia Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Blanga Nicolae
Rosia Candidat Independent Cojocar Felicia-Maria
Rosia Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor David Ioan
Rosia Partidul Ecologist Roman Dragan Dorel
Rosia Candidat Independent Henzulea Marian-Nicolae
Rosia Partidul Social Democrat Muntean Adela-Maria
Rosia Partidul Romania Unita Nitu Vasile
Rosia Partidul National Liberal Popa Dorel-Ioan
Rosia Partidul Miscarea Populara Turcu Ioan-Ciprian
Rosia Candidat Independent Vanga-Mihai Ioan-Nicolae
Sadu Partidul Social Democrat Hanea Dumitru
Sadu Partidul National Liberal Ivan Valentin-Dumitru-Ioan
Sadu Partidul Miscarea Populara Popica Ion
Slimnic Partidul Miscarea Populara Cretu Alin-Constantin
Slimnic Partidul ”Blocul Unitatii Nationale” Isdraila Luca
Slimnic Candidat Independent Masar Simion
Slimnic Partidul Social Democrat Sorostinean Virgil
Slimnic Partidul National Liberal Surean Ioan
Seica Mare Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Anglita Marcel
Seica Mare Partidul Social Democrat Rusu Ioan
Seica Mare Partidul National Liberal Susa Nicolae
Seica Mica Partidul National Liberal Alamorean Ioan
Seica Mica Partidul Social Democrat Urian Emil-Marius
Selimbar Partidul National Liberal Botezatu Filip
Selimbar Candidat Independent Grecu Marius
Selimbar Uniunea Nationala Pentru Progresul Romaniei Ioana Mihai-Georgian
Selimbar Partidul Social Democrat Mihet Florin-Iosif
Sura Mare Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Maier Ionut
Sura Mare Partidul Social Democrat Marin Cornel-Liviu
Sura Mare Partidul National Liberal Opris Ilie-Mihai
Sura Mica Partidul Social Democrat Bulea Liviu
Sura Mica Partidul National Liberal Marcu Mircea-Dorel
Sura Mica Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Ristea Valentin
Sura Mica Partidul Ecologist Roman Rotar Maria-Valeria
Tilisca Partidul National Liberal Cimpean Vasile
Tilisca Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Miclaus Ioan
Tilisca Partidul Social Democrat Popa Dumitru-Ioan
Tilisca Candidat Independent Zeicu Nicolae-Nicodim
Tirnava Candidat Independent Blajan Calin
Tirnava Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Cipariu Ioan
Tirnava Partidul National Liberal Gaban Nicolae
Tirnava Partidul Social Democrat Pleiner Norbert-Jacint
Turnu Rosu Partidul Social Democrat Cristian Ioan-Corneliu
Turnu Rosu Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Istrate Stelian
Turnu Rosu Partidul National Liberal Popa Ioan
Valea Viilor Partidul Miscarea Populara Bacila Vasile
Valea Viilor Partidul National Liberal Manea Gheorghe-Puiu
Valea Viilor Partidul Social Democrat Pinte Ilie-Avram
Valea Viilor Partidul Alianta Liberalilor Si Democratilor Vasiliu Sergiu-Cristian
Vurpar Partidul Miscarea Populara Banea Toma
Vurpar Partidul Romania Unita Gabor Ionel
Vurpar Partidul Social Democrat Lienerth Mihail
Vurpar Partidul National Liberal Olariu Elena
Vurpar Partidul Ecologist Roman Toma Liviu

 

Sursa: Pro TV


VIDEO PROTVPLUS.RO