Slatina: Accidentări în lanț la primul concurs de ciclism dedicat amatorilor. Un participant a ajuns la spital în stare gravă

×
Codul embed a fost copiat

Au fost accidentări serioase la primul concurs de ciclism dedicat amatorilor, organizat în pădurea Strehareți, din Slatina.

Unul dintre participanți a ajuns la spital în stare gravă, după ce a căzut încercând să evite o femeie care i-a ieșit în față pentru a face fotografii.

După doar câteva minute, alți doi bicicliști s-au accidentat, din fericire nu la fel de grav.

Bărbatul de 66 de ani era aproape de finalul cursei. A văzut-o în ultima clipă pe femeia care i-a ieșit în față, chiar înaintea liniei de finish. A încercat să o evite și a căzut pe șosea. S-a rostogolit câțiva metri și s-a lovit destul de puternic la cap. Casca de protecție l-a salvat.

Cazul a fost preluat și de polițiști, care au întocmit pe numele femeii un dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

„Viteza e de vina și neatenția”

După doar câteva minute a avut loc încă un accident. Alți doi bicicliști, de la aceeași categorie, peste 40 de ani, s-au ciocnit imediat după finalul cursei. Niciunul nu a fost, însă, rănit serios.

120 de bicicliști, de ambele sexe și de toate vârstele, au participat la prima ediție a competiției Slatina Forest Race, cu un traseu plin de provocări. Femeile au avut de parcurs trei kilometri, iar bărbații șase.

Iulia Ivan, participantă: „Mi-a fost teamă aici, pe pantă, la coborâre, na, ești singură pe bicicletă, dar te lasă frânele la un moment dat”.

Ion Enache, participant: „Am participat pentru mișcare, traseul e foarte frumos, chiar este o provocare. A fost accidentul pe traseu, ne-am oprit acolo in deal, vreo 5-6 minute am stat opriți după aceea s-a cam pierdut forul concursului după evenimentul ăsta. Viteza e de vina și neatenția”.

La finalul traseului, participanții au fost așteptați cu premii în valoare totală de 20.000 de lei.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Securitatea Cibernetică e temă de Campionat Național. Sute de tineri se vor întrece într-un concurs de găsit vulnerabilități, așa cum fac și hackerii.

Aproape 2.000 de câini din toată Europa s-au întrecut la un concurs de frumusețe, în județul Timiș. Au luat, în total, 70 de premii. Marele câștigător a fost un blănos din Ungaria, aflat la început de carieră.

Concurs cu mâncăruri sofisticate, gătite de bucătarii din spitale, cu 22 de lei/zi. De ce nu se bucură toți pacienții de ele

Concurs binevenit, organizat în Sighișoara. Bucătari din 28 de spitale de stat din țară s-au întrecut să demonstreze că pot pregăti meniuri îndestulătoare și gustoase, cu suma modestă oferită de stat, drept alocație de hrană pentru pacienți.

Unde a fost găsit cadavrul unuia dintre românii luați de ape, în Italia. Descoperirea făcută după ce nivelul râului a scăzut

Autoritățile din Italia au anunțat că au găsit trupurile a doi dintre cei tineri de origine română dispăruți în apele râului Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Scandal electoral și bătăi de stradă la Belciugatele. Echipa PSD s-a confruntat dur cu cea a PNL. Poliția a intervenit

Primarul și viceprimarul PSD din comuna Belciugatele au fost implicați într-un scandal electoral care s-a lăsat cu intervenția Poliției și a Ambulanței.