Vremea se răceşte considerabil şi se adună nori de ploaie. Cum va fi în weekend

×
Publicitate

Vineri avem vreme rãcoroasã şi averse mai consistente în Carpaţii Meridionali şi de Curburã. Câteva ploi aşteptăm şi prin Transilvania, în Oltenia şi în Muntenia iar vântul va avea unele porniri în regiunile extracarpatice.

In Dobrogea şi Bărăgan se anunţă vreme bună în ansamblu, dar în zona Bărăganului se mai aduna norii de ploaie. Temperaturile vor ajunge până la 28 de grade Celsius.

Mai sus, în Moldova sudică şi în nordul Munteniei atmosfera va fi plăcută cu mult soare şi temperaturi agreabile. Doar în zona de munte se anunţă averse care pot fi mai consistente, iar după prânz se vor înregistra valori termice de 25-26 de grade.

În nordul Moldovei şi în Bucovina vom avea o zi frumoasă. Temperaturile cresc cu 5-6 grade faţă de ziua trecută, dar chiar şi aşa se vor situa sub normalul perioadei.

În nordul Transilvaniei şi prin Maramureş atmosfera va fi răcoroasă şi schimbătoare. Izolat e posibil să vină câteva ploi zgomotoase.

În vestul ţării, norii se adună trecător şi s-ar putea să plouă puţin. Temperaturile cresc faţă de ziua trecută vor ajunge până la 26 de grade Celsius.

În ţinuturile centrale se încălzeşte uşor, se înnorează şi aşteptam ploi mai zgomotoase îndeosebi în zonele de munte. Vântul va creşte în intensitate în timpul ploilor şi izolat vor fi căderi de grindină. Vor fi şi perioade cu soare iar maximele vor ajunge până la 24 de grade în vestul provinciei.

În sud-vestul ţării norii se înmulţesc treptat şi vor aduce averse destul de consistente în regiunile mai înalte. Se răcoreşte uşor şi vor fi cel mult 27 de grade Celsius.

În regiunile sudice vremea va fi răcoroasă şi schimbătoare. Se înnorează şi s-ar putea să plouă puţin în a doua parte a zilei. Temperaturile scad uşor, vor fi 29 de grade în Lunca Dunării!

În Bucureşti se răcoreşte şi termometrele vor indica în jur de 27 de grade Celsius. Atmosfera va fi schimbătoare, vântul activ şi spre seară e posibil să plouă slab şi trecător.

În zonele de munte aşteptam averse care pot fi mai consistente în Carpaţii Meridionali şi de Curburã. În celelalte masive, o să plouă local iar vântul se va înteţi în timpul ploilor. Temperaturile din staţiuni vor fi comparabile cu cele înregistrate ieri.

Pe litoral urmează o zi plăcută pentru plaja. Vântul va avea intensificãri trecãtoare, temperatura aerului va ajunge până la 27 de grade, iar apa mării va avea în jur de 25 de grade.

Prognoza pentru trei zile

În Bucureşti se răcoreşte şi termometrele vor indica în jur de 27 de grade Celsius. Atmosfera va fi schimbătoare, vântul activ şi spre seară e posibil să plouă slab şi trecător.

Sambata ne aşteaptă o zi plăcută, dar în prima parte a zilei mai apar norii şi s-ar putea să vină ploi de scurtă durată. Se încălzeşte uşor şi maximă va ajunge pe le 29 de grade.

Duminica se înseninează şi face mai cald: maximă ajunge pe la 31 de grade.

Luni vremea va deveni cãlduroasã. Cerul va fi variabil şi vântul va sufla slab. Temperatura maximã va fi de 33 de grade, iar cea minimã de 17 grade.

La munte aşteptam averse care pot fi mai consistente în Carpaţii Meridionali şi de Curburã. În celelalte masive va ploua local şi vântul se va înteţi în timpul ploilor.

Sambata temperaturile încep să crească, se mai aduna norii şi aşteptam averse locale, descărcări electrice şi un vânt mai insistent.

Duminica se mai încălzeşte puţin; domina atmosfera însorită, dar e posibil să mai apara câţiva nori de ploaie.

Luni vom avea vreme frumoasã cu cer variabil, un vânt mai activ iar temperaturile vor continua sã creascã.

Pe litoral urmează o zi excelentă pentru plaja. Vântul va avea intensificãri trecãtoare, temperatura aerului va ajunge până la 27 de grade iar apa mării va avea în jur de 25 de grade.

Sambata aşteptam vreme frumoasă, cu foarte puţini nori şi vântul va avea intensificări trecătoare.

Duminica se înseninează, o să avem atmosferă plăcută şi se încălzeşte uşor.

Luni se anunţă încă o zi frumoasă cu cer mai mult senin, vântul va fi activ iar temperaturile se menţin neschimbate.

Articol recomandat de sport.ro
Uriașul de 100 kg pe care au vrut să ni-l fure nemții și americanii
Uriașul de 100 kg pe care au vrut să ni-l fure nemții și americanii
Citește și...
Revine canicula, cu temperaturi de până la 37 de grade. Vom avea nopți tropicale în unele zone. Cum va fi vremea în Capitală

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță un val de căldură care se va extinde și se va intensifica treptat în România în perioada 15 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00.

Vremea azi, 15 iulie 2026. Temperaturile ajung la 35 de grade, dar în unele zone sunt așteptate ploi și furtuni

Miercuri se face mai cald decât în mod obișnuit la această dată, iar în Crișana și în Banat va fi caniculă și se ating 35 de grade. Disconfortul termic va fi ridicat în vest, nord-vest, dar și în sudul României.

Averse torențiale, descărcări electrice și vânt în unele zone ale țării. În Capitală vor fi temperaturi de 32 de grade

ANM a emis o informare de instabilitate atmosferică valabilă miercuri, 15 iulie, între orele 12:00 și 21:00. Cea mai mare parte a zonelor montane va fi afectată de averse torențiale, descărcări electrice și vânt, cu rafale de 50–70 km/h.

Recomandări
Percheziții DIICOT într-un dosar de fraudare a pensiilor: prejudiciu de 7 milioane de lei. 860 de persoane cu vechime falsă

Procurorii DIICOT au anunțat că anchetează o grupare care este acuzată că ar fi introdus în sistemul ANAF declarații fiscale false, pentru a crea vechime fictivă în muncă.

Revine canicula, cu temperaturi de până la 37 de grade. Vom avea nopți tropicale în unele zone. Cum va fi vremea în Capitală

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță un val de căldură care se va extinde și se va intensifica treptat în România în perioada 15 iulie, ora 12:00 – 18 iulie, ora 22:00.

Nicușor Dan a ajuns la Kiev pentru summitul dedicat Ucrainei. Mesajul transmis de Administrația Prezidențială

Preşedintele Nicuşor Dan a ajuns la Kiev. El va participa miercuri, la cea de-a cincea ediţie a Summitului Ucraina - Europa de Sud-Est, transmite Administraţia Prezidenţială.