Vremea astăzi, 19 august. Canicula persistă în cea mai mare parte a țării

×
Publicitate

Vinei, canicula persistă în regiunile vestice și în cele sudice, pe unde și disconfortul termic rămâne ridicat.

Atmosfera va fi insoritã, norii apar doar trecător în regiunile estice și pe la munte, pe unde s-ar putea să picure puțin, iar maximele pleacă de la 29 de grade în Bucovina și vor ajunge până la 39-40, în regiunile vestice.

Vremea în țară

În Dobrogea și cu Bărăgan, atmosfera este însorită și călduroasă, foarte puțini nori și temperaturi cu un 2-3 grade peste cele înregistrate joi. Pe la amiază vor fi cel mult 34 de grade în zona Bărăganului.

În Moldova sudică și în nordul Munteniei, vremea continuă să se încălzească. Nu sunt anunțate ploi. Norii vor fi rari pe timpul zilei, iar maximele se opresc pe la 33 de grade.

În nordul Moldovei și în Bucovina se anunță o zi foarte frumoasă: soare, câțiva nori de vreme bună și temperaturi cu 4-5 grade peste cele de joi.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș, atmosfera va fi însorită și vremea devine caniculară. Se ating 35 de grade și aerul devine greu de respirat după prânz.

Aerul se încinge foarte tare și în vestul țării. Se pot înregistra chiar și 40 de grade la umbră, avem soare toată ziua și nu sunt semne de ploaie.

Căldură se intensifică și în zona Transilvaniei. Dimineața este răcoare, mai ales în depresiuni, dar soarele încălzește rapid atmosfera și maximele ajung până la 35 de grade la Alba Iulia.

În Oltenia se anunță o zi toridă, cu cer curat și 38 de grade la umbră. În plus, indicele temperatură-umezeală depășește pragul critic de 80 de unități și asta înseamnă că aerul devine aproape irespirabil.

Și în ținuturile sudice ne așteaptă o amiază extrem de caldă, cu până la 36 de grade în termometre și un stres termic major.

Vremea în București

În București, ziua de vineri ne aduce soare arzător, maxima va ajunge pe la 35 de grade și aerul devine greu de respirat după prânz.

Sâmbăta o să fie foarte cald, se ating 34 de grade Celsius și disconortul termic va fi ridicat. Spre seară și în noaptea următoare se adună norii, însă șansele de ploaie vor fi reduse.

Duminică, temperatura scade ușor, însă tot cald o să fie și stresul termic rămâne ridicat. În a doua parte a zilei se înnorează și cresc șansele de averse și fenomene electrice.

Luni vremea va fi instabilă. Spre seară și în noaptea următoare vor fi averse, descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului. Temperatura aerului scade ușor și la amiază vor fi 31 de grade.

Vremea la munte

În zonele de munte predomină vremea frumoasă. În masivele sudice și în cele estice se mai adună norii, însă ploile apar doar sporadic. Temperaturile din stațiuni cresc ușor.

Sâmbătă vremea devine instabilă în masivele vestice, sud-vestice, pe unde sunt anunțate averse cu tunete fulgere și vijelii, iar în intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor aduna cantități mari de apă.

Duminică, temperaturile scad semnificativ și o să plouă în majoritatea masivelor. Vor fi condiții de grindină și se pot acumula cantități însemnate de apă.

Luni instabilitatea persistă, vor fi perioade cu ploi torențiale, descărcări electrice și intensificări ale vântului, mai ales în vestul Carpaților Meridionali și în zona Carpaților Occidentali.

Vremea la mare

Pe litoral urmează o zi călduroasă. Predomină vremea frumoasă, însă nu este exclus să vină o ploaie rapidă mai spre seară. Pe plajă se ating cel mult 32 de grade, disconfortul termic va fi ridicat, iar în apa mării vor fi 24-25 de grade.

Sâmbătă temperaturile scad puțin, însă disconfonfortul termic rămâne ridicat. Avem soare dar și înnorări și câteva averse din a doua parte a zilei.

Duminică avem soare în cea mai mare parte a zilei. Spre seară vor fi înnorări, însă nu sunt anunțate ploi. Temperaturile scad ușor și vor fi 29 de grade pe plajă și 25 de grade în apa mării.

Luni după-amiază se adună norii și o să ploua trecător. Vântul va avea unele porniri pe timpul ploilor și maximele ajung până la 29 de grade, iar apa mării va avea valori cuprinse între 25 și 27 de grade.

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Reacția presei americane după cursa istorică a lui David Popovici de la Paris
Citește și...
Vremea de mâine, 19 august 2022. Prognoza meteo la mare, la munte și în București

Meteorologii au prezentat prognoza meteo pentru mâine, 29 august, și următoatele trei zile în toată țara, la mare, la munte și în București. Vremea de mâine va fi în continuare caniculară în cea mai mare parte a țării.

 

Vremea azi, 18 august 2022. Caniculă în sudul și în vestul țării. Regiunile în care va ploua

Ziua de astăzi ne aduce încă o amiază caniculară în sudul și în vestul țării.

Prognoza meteo în Capitală. Cum va fi vremea în următoarele trei zile, în București

Disconfortul termic va fi ridicat în Capitală pe parcursul următoarelor trei zile.

Recomandări
Ce urmează după oprirea centralei de la Cernavodă. Măsurile anunțate de Guvern pentru următorii ani

În plină criză energetică, cu centrala de la Cernavodă deconectată din cauza secetei, Guvernul anunță noi măsuri pentru a evita pe viitor astfel de situații.

Sute de turiști și localnici, salvați cu bărcile de pe o plajă din Halkidiki. Flăcările au ajuns aproape de hoteluri

Un incendiu uriaș izbucnit în peninsula grecească Halkidiki, atât de iubită de români, a semănat groaza în rândul turiștilor și localnicilor. 

David Popovici, campion european la 200 m liber. Românul a reușit o performanță unică în istoria Campionatelor Europene

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Europene de natație de la Paris. Românul a devenit astfel primul înotător din istorie care reușește dubla 100 m - 200 m liber la trei ediții ale Europenelor.