Temperaturile cresc ușor luni, iar de marți se încălzește semnificativ în toate regiunile

×
Publicitate

Luni, în orele dimineţii apar precipitaţii prin nord-vest dimineaţa, în celelalte zone avem soare cu nori. Vântul va sufla tare la munte dar şi în vestul ţării, iar maximele vor fi de la 2 la 12 grade.

În Dobrogea şi Bărăgan se anunţă cer senin şi atmosfera de primăvară. Temperaturile cresc cu 4-5 grade faţă de ieri. Și în Moldova sudică şi în nordul Munteniei, o să avem vreme bună şi se incaleste. Norii apar trecător şi vântul nu va exagera. Apare soarele şi în nordul Moldovei şi prin Bucovina. Ieri la Suceava a fost 1 grad cu plus astăzi vor fi 7 grade Celsius. Până la ora 14, în zona de munte a judeţelor Neamţ şi Suceava, la altitudini de peste 1700m vântul va sufla cu viteze de peste 100 km/h şi va spulbera şi viscoli zăpada.

În nordul Transilvaniei şi în Maramureş mai sunt ceva precipitaţii, lapoviţa în nord, ploi spre nord-vest. În judeţele Cluj, Sălaj şi Bistriţa-Năsăud este cod galben de polei până la ora 11! După prânz se va încălzi semnificativ şi pe aici. În ţinuturile vestice se face vreme bună, temperaturile cresc chiar şi 10 grade faţă de ieri. Până la ora 11 este cod galben de polei pentru zona de munte a judeţului Hunedoara iar până la ora 14, în judeţele Bihor, Timiş, Arad şi Caraş-Severin vântul va atinge și depăși la rafală 60 km/h, iar la munte 80 km/h.

Şi în zonele centrale se îndreaptă vremea. O să apară soarele şi se face mai cald ca ieri. Până la ora 9 în zona de munte a judeţelor Sibu, Braşov şi Covasna la peste 1700m altitudine sunt rafale de peste 80-90 km/h şi zăpada este spulberată. În judeţele Alba, Sibiu şi Mureş până la ora 10 este cod galben de polei iar până la ora 11 şi în judeţele Covasna şi Harghita.

O îmbunătăţire a vremii se produce şi în Oltenia. Vântul se mai domoleşte, temperaturile cresc şi nu sunt evenimente meteo importante. Cam aceeaşi situaţie şi prin sud. Norii se risipesc, vântul se mai linişteşte, iar vremea se încălzeşte cu câteva grade.

În Bucureşti, dimineaţa va fi cam frig, însă pe parcursul zilei se încălzeşte substanţial; atmosferă va fi una destul de plăcută, cu soare, câţiva nori şi vânt domol.

În zonele de munte, dimineaţa vine cu lapoviţa şi polei în Apuseni şi în nordul Orientalilor; vântul mai poate atinge 90 km/h şi va spulbera zăpadă pe creşte. După-amiaza se arată soarele şi temperaturile cresc.

Marți prindem vreme neobişnuit de caldă, cu soare aproape peste tot şi temperaturi de peste 10 grade, chiar 17 prin Banat. Vântul mai are unele porniri pe la munte şi în vest, iar ceata revine la începutul zilei în depresiuni şi în sudul Olteniei.

Miercuri vremea rămâne caldă în ansamblu, deşi prin vest, centru şi nord, temperaturile scad. O să plouă în Banat şi Crisana, iar în noaptea de miercuri spre joi şi prin celelalte zone.

Cald va fi joi, când norii de ploaie apar în est şi sud-est. Noaptea de joi spre vineri aduce ploi în vestul ţării.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Copaci și stâlpi rupți de vânt, trafic îngreunat după ninsorile din weekend. Cât costă lemnele pentru o iarnă

Ninsorile şi vântul puternic şi-au spus cuvântul în multe zone din ţară, aflate până duminică seara sub avertizări de vreme rea.

Cod galben de ninsori şi vânt puternic la munte, duminică. Prognoza meteo până marți

Administraţia Naţională de Meteorologie a emis o atenţionare meteorologică Cod galben de intensificări ale vântului şi ninsori însemnate cantitativ pentru zona de munte.

Vreme rea în toată ţara. Copaci căzuţi şi trenuri blocate în urma ninsorilor abundente

Iarna a adus peste tot un frig aprig şi în multe zone ninge viscolit încă de sâmbătă noaptea. Deja s-a depus un strat consistent de zăpadă, în special la munte.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

CNN: Vizita secretă a şefului CIA relevă capcana strategică comună în care au căzut Vladimir Putin şi Donald Trump

Istoria dureroasă a Rusiei a dat naştere unui simţ al umorului negru în rândul cetăţenilor săi.