Bucurati-va de soare! Vremea se schimba incepand de duminica: ploi si temperaturi scazute pentru aceasta perioada a anului

×
Publicitate

Asteptam vreme frumoasa, desi mai apar ceva innorari, iar prin zona Carpatilor Orientali, prin estul si sud-estul tarii, sporadic, sunt posibile averse trecatoare.

Vantul va sufla mai tare pe crestele montane si in extremitatea de rasarit, iar temperaturile urca pana la 19 grade in estul Transilvaniei si ajung la 30 de grade in zona Olteniei.

In Dobrogea si Baragan norii se aduna din cand in cand si
ar putea sa lase ploi de scurta durata. Vantul ramane destul de activ, iar temperaturile, un pic mai scazute decat miercuri, se opresc pe la 25 de grade.

Si mai sus, in Moldova sudica si in nordul Munteniei sunt conditii pentru o aversa-doua. In ansamblu avem vreme buna si temperaturi placute.

Si in nordul Moldovei si in Bucovina apar ceva innorari si ploi sporadice, indeosebi in zona montana. Vantul mai are unele intensificari, iar maximele sunt de la 22 la 25 de grade.

In nordul Transilvaniei si in Maramures gasim atmosfera placuta cu soare, nori putini si temperaturi destul de modeste.

In vestul tarii va fi vreme frumoasa. Nu sunt anuntate ploi si amiaza ne-aduce temperaturi agreabile, de 26...27 de grade.

Vreme buna asteptam si in centru. Pe aici apar ceva conditii de averse in zona Orientalilor si tot la munte, pe creste, vantul sufla cu putere.

In Oltenia domina atmosfera insorita si va fi mai cald decat in celelalte zone. Maximele urca spre 30 de grade si nu sunt semne de ploaie.

In tinuturile sudice gasim soare cu nori si vreme placuta, dar catre seara este posibil sa vina o ploaie rapida. Temperaturile, putin mai scazute ca ieri, se opresc pe la 26 de grade.

In Bucuresti avem vreme buna pana pe seara, cand apar conditii de averse si descarcari electrice. De-a lungul zilei vor fi innorari temporare, dar atmosfera ramane placuta, cu o maxima in jur de 26 de grade. Presiunea atmosferica a mai crescut putin, dar este in continuare sub normal. La noapte temperatura va cobori spre 14 grade.

La munte asteptam atmosfera placuta in cea mai mare parte a zilei. Totusi, dupa pranz pot aparea cateva ploi prin Orientali; vantul continua sa sufle tare pe creste.

Pe litoral prindem vreme frumoasa. Apar si cativa nori, dar sansele de ploaie sunt reduse. Vantul ramane activ; maximele ajung pe la 23 de grade de grade; apa va fi cam rece: va avea 20 de grade.

Prognoza meteo pentru urmatoarele zile

Soare si vreme buna prindem si pe parcursul zilei de vineri. Dupa-amiaza aversele vin trecator la deal si la munte, iar seara si in noaptea de vineri spre sambata, instabilitatea se extinde. Va cuprinde vestul, centrul si nordul tarii. In masivele vestice si in zona de nord-vest se pot aduna 20 de litri pe metru patrat. Apare si grindina, vantul va avea rabufniri si presiunea atmosferica va fi din nou in scadere.

Sambata se racoreste si o sa avem vreme schimbatoare. Ploile vor fi mai consistente si pe suprafete mari in jumatatea nordica, la deal si la munte; seara si noaptea va ploua mai mult in centru si sud-est.

Duminica
 o sa ploua aproape peste tot, local apare grindina si se vor aduna cantitati mari de apa; vantul va sufla cu putere si o sa avem vreme rece pentru acest moment al anului.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Vreme in general frumoasa, cu temperaturi in scadere si ploi sporadice. Prognoza meteo pentru trei zile

Miercuri avem soare, vreme buna si temperaturi un pic mai scazute decat marti. Prin sud, prin est, la deal si la munte mai apar ceva innorari si ploi sporadice.

Vreme foarte calda in sudul tarii, cu maxime de pana la 34 de grade. Ziua in care apar ploile

Ziua de marti ne-aduce vreme calduroasa in tinuturile sudice si cateva ploi, pe zone restranse, prin estul tarii si pe la munte. Maximele pleaca de la 24...25 de grade in nord si in depresiuni si ajung la 33...34 de grade prin Oltenia si Muntenia.

Vreme frumoasa in toata tara, cu maxime de pana la 31 de grade. Prognoza pentru urmatoarele zile

Luni vremea va fi frumoasa si se mai incalzeste. Ceva ploi de scurta durata vor veni pe arii restranse in zonele de deal si de munte si doar izolat in rest.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.