Noi informații despre prima sâmânță care a încolțit pe lună. Anunțul cercetătorilor

62014827
Agerpres

Cercetători chinezi au anunțat recent că au obţinut încolţirea primei seminţe de bumbac pe Lună, un succes al unuia dintre experimentele sondei Chang'e 4. Însă există noi informații care arată ca planta a și murit.

Sonda Chang'e 4, care la 3 ianuarie s-a aşezat pe faţa ascunsă a Lunii pentru prima dată în istorie, a dus la bordul său seminţe de bumbac, rapiţă, cartof şi gâscariţă, mostre de drojdie şi ouă de musculiţă de oţet pentru a crea "o minibiosferă simplă", notează Xinhua.

Imaginile trimise de Chang'e 4 au prezentat marţi încolţirea unei seminţe de bumbac, singura sămânţă care a germinat până acum. Cultivarea sa nu este însă simplă: temperaturile de pe suprafaţa solului lunar pot depăşi 100 de grade Celsius ziua şi coborî la minus 100 de grade noaptea, în condiţiile unei radiaţii solare mai mari şi unei gravitaţii mai mici decât cea a Terrei.

Informaţiile privind eșecul experimentului au fost transmise chiar de către Xie Gengxin, cercetătorul principal al experimentul de pe Lună,

Gengxin a explicat că planta nu va rezista apusului de pe Lună, din cauza scăderii de temperature a recipientului până la aproximativ -170 de grade Celsius.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Toate camerele au fost pe el! Cum a reacționat Cristiano Ronaldo, imediat după eliminarea de la Mondial
Citește și...
Studiu: Consumul frecvent de băuturi cu zahăr în copilărie crește riscul de hipertensiune la vârsta adultă

Copiii și adolescenții care consumă frecvent băuturi îndulcite cu zahăr sau cantități mari de suc de fructe ar putea avea un risc mai mare de a dezvolta hipertensiune arterială la vârsta adultă, arată un studiu recent.

Studiu: Un ingredient popular din smoothie ar putea reduce beneficiile fructelor de pădure și absorbția antioxidanților

Data viitoare când îţi prepari un smoothie cu fructe de pădure, s-ar putea să vrei să renunţi la banană.

Telepatia devine realitate. Cercetătorii au dezvoltat un dispozitiv care citește gândurile și le transmite în cuvinte vorbite

Cercetătorii australieni au creat un dispozitiv care s-a dovedit capabil în testele de laborator să citească gândurile și să le transforme în texte și cuvinte vorbite. Practic, vorbim despre o tehnologie care face posibilă telepatia.

Recomandări
LIVE Rezultate BAC 2026. Primele note la Bacalaureat, disponibile. Rata de promovare de 74,8%, înainte de contestații

Primele rezultate de la Bacalaureat 2026 vor fi publicate astăzi pe bacalaureat.edu.ro. Absolvenții claselor a XII-a pot consulta în timp real rezultatele obținute la probele scrise pe stirileprotv.ro.

Județele cu cele mai bune și cele mai slabe rezultate la BAC 2026. Cluj pe primul loc, Ilfov, cea mai mică rată de promovare

Rezultatele la Bacalaureat 2026, publicate înainte de contestații, arată diferențe importante între județe în ceea ce privește rata de promovare. La nivel național, pentru candidații din promoția curentă, rata de promovare este de 79,7%

Cod galben de furtuni în aproape toată țara. Vijelii cu rafale de peste 80 km/h și grindină până miercuri seară

Meteorologii au emis două avertizări Cod galben de instabilitate atmosferică, valabile până miercuri seară. Sunt anunțate vijelii, descărcări electrice, grindină și averse torențiale în cea mai mare parte a țării, cu rafale ce pot depăși 80 km/h.