Steaua, fara antrenor! Victor Piturca si-a dat demisia

×
Publicitate

UPDATE: La revedere si drum bun. Victor Piturca si-a dat demisia de la Steaua, iar Gigi Becali a ramas cu terenul de zeci de milioane de euro pe care i l-a cerut antrenorul drept gaj, ca sa se abtina de la comentarii.

 

"Ma gandeam ca e ceva dubios in treaba asta. La un moment dat mi-a si spus ca eu trebuie sa uit de clubul asta in urmatorii trei ani". Avea sa declare finantatorul dupa toata aceasta telenovela. Fanii inraiti ai Stelei nu-l iarta insa pe Becali si il considera in continuare vinovat ca echipa a ramas de izbeliste.

Victor Piturca i-a anuntat duminica dimineata pe jucatori ca isi da demisia si odata cu el ia tot stafful tehnic. Vestea i-a iritat pe cei din galeria Stelei care s-au strans in fata stadionului ca sa il induplece. La intalnire a fost chemat si fintatorul.

Dupa o ora de discutii, Becali a plecat suparat, iar echipa a ramas iar fara antrenor.

In ciuda tensiunilor dintre Gigi Becali si suporteri, astazi latifundiarul a renuntat la garzile de corp cand a mers intre ei.

Steaua a remizat sambata seara, 1-1 cu FC Brasov.

Finantatorul stelist Gigi Becali a declarat intr-o conferinta de presa ca s-a inselat in privinta managerului general Victor Piturca, despre care a crezut ca are caracter.

"M-am intalnit cu Piturca si i-am propus sa vina antrenor, el mi-a spus «prima data m-a contactat Mititelu, dar cum el nu are bani vin la Steaua». I-am spus ca pot sa ii dau doua milioane de euro daca echipa se califica in Liga Campionilor. A inceput treaba, a adus jucatori si a zis : «Eu fac tot». Celor din club le-am dat ordin: «Patronul vostru este Piturca» Eu nu puteam da un om afara, el putea. Eu nu puteam sa ma mai bag. Vine dupa primul stagiu de pregatire, da abonamente, desi eu nu voiam acest lucru, da jos gardurile. Eu rezolvasem problema asta, dar acum iar o sa am probleme. A schimbat totul, a adus oamenii lui. In pauza dintre stagiile de pregatire mi-a zis ca vrea niste garantii ca eu nu o sa critic jucatorii si n-o sa jignesc galeria. Eu ma gandeam ca vrea niste garantii in limita banilor pe care ii are de luat, adica 2 milioane prima plus 300.000, banii lui. Mi-a zis ca vrea contract pe trei ani si ca nu garanteaza performante imediate, ci abia ca in anul trei ia campionatul. Am acceptat pentru ca oricum ma gandeam ca o sa traga la campionat si o sa-l castige. In al doilea stagiu de pregatire i-am facut toate poftele cu transferurile. Dupa ce se intoarce imi cere garantia si eu i-am dat un teren de 2-3 milioane. El a vrut terenul de la Scoala Americana de 36 de milioane. Poate ca nu era atat, dar 15 milioane tot costa si mi-a zis ca nu poate sa mai stea, sa-mi caut antrenor", a declarat Becali.

Mai multe informatii despre demisia lui Piturca pe www.sport.ro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un savant roman a descoperit secretul succesului atletilor de culoare

V-ati intrebat vreodata de ce sunt atat de buni atletii de culoare? Avantajul este dat de aerodinamica, cred unii specialisti, iar un profesor american de origine romana a ajuns la concluzia ca... pozitia buricului este factorul care face diferenta.

El este singurul fotbalist care a facut baie in PISCINA in timpul meciului

De obicei jucatorii intra la dusuri dupa finalul meciului! Nu a fost cazul lui Hassan Maaz, care a facut baie chiar in timpul unei partide. S-a intamplat intr-un meci cu echipa lui Mirel Radoi, Al Shabab - Al Hilal, 5-4 la penalty-uri intr-un amical.

VIDEO! Iata de la ce distanta a dat un cos aproape imposibil! E fake?

Trebuie sa recunoastem ca pustiul din imagine este genial! Iata de la ce distanta a reusit sa bage mingea in cos.

Recomandări
Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.

Acciza la motorină, redusă temporar cu 25% până pe 15 septembrie. Anunțul Ministerului Finanțelor

Ministerul Finanțelor majorează la 25% reducerea temporară a accizei aplicabile motorinei standard pentru intervalul 1–15 septembrie 2026, ca urmare a noii evaluări bilunare prevăzute de mecanismul instituit prin Legea nr.162/2026.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.