România - Rusia 22-28, în semifinalele EURO. Vom juca pentru medaliile de bronz

romania - rusia, handbal

România - Rusia. Naţionala României a fost învinsă de Rusia cu scorul de 28-22 (16-15), vineri, la Paris, în semifinalele Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa

România a jucat fără Cristina Neagu, accidentată la ligamente și care va lipsi pentru o perioadă de 6 luni.

Deși am condus aproape toată prima repriză, la finalul ei ne-am văzut conduși cu 16-15.

În repriza secundă, doar Rusia a existat pe teren, iar jucătoarele noastre au marcat doar de 7 ori în 30 de minute.

Acum, putem spera la locul 3 și la medalie de bronz la acest campionat european de handbal.

19:55 România - Rusia 22-28. Final de meci, înfrângere la finalul unui meci în care am sperat doar în prima repriză.

19:51 România - Rusia 20-27. Cădere aproape totală în repriza a doua pentru românce.

19:46 România - Rusia 19-25. Am marcat doar 4 goluri în 20 de minute în repriza secundă.

19:38 România - Rusia 18-21, înscriem cu noroc pentru a rămâne aproape de adversare.

19:31 România - Rusia 17-20, ne apropiem la 3 goluri.

19:25 România Rusia 15-19, început extrem de slab, rusoaicele marchează de trei ori consecutiv fără să primească gol.

Repriza I

19:05 România - Rusia 15-16, scorul pauzei.

19:00 România - Rusia 13-12, Gabi Perianu ne readuce în avantaj, după ce am fost egalați.

18:58 România - Rusia 12-11, Vyakhireva este fenomenală, a marcat 7 din cele 11 goluri ale Rusiei.

18:55 România - Rusia 11-9, este rândul Rusiei să înscrie în inferioritate numerică.

18:53 România - Rusia 10-7, înscriem chiar și în inferioritate numerică.

18:51 România - Rusia 9-6! Dumanska face minuni în poarta noastră, iar în atac suntem neiertători.

18:45 România - Rusia 6-5, preluăm din nou conducerea.

18:43 România - Rusia 5-5, româncele egalează după ce Rusia a condus prima dată

18:40 România - Rusia 4-4, rusoaicele și-au intrat în ritm

18:37 România - Rusia 3-3, suntem egalați.

18:35 România - Rusia 3-1, menținem diferența de 2 goluri.

18:33 România - Rusia 2-0, început în forță al jucătoarelor noastre.

Calificarea României în semifinale

Tricolorele au pătruns în careul de aşi, în ciuda faptului că au fost învinse de Ungaria cu 31-29 (17-17), miercuri, la Nancy.

România, care a pierdut-o pe Cristina Neagu, accidentată, va juca vineri, în semifinale, cu campioana olimpică en titre Rusia, câştigătoarea primei grupe principale, în timp ce Olanda va primi replica Franţei, clasată pe locul secund în prima grupă, în cealaltă semifinală.

Olanda nu a lăsat nicio şansă Germaniei, trecând peste eşecul la scor în faţa Norvegiei. Campioanele en titre vor juca pentru locurile 5-6 contra Suediei.

Campioana mondială Franţa a învins Serbia cu 38-28, în prima Grupă principală.

În clasament, pe primul loc s-a clasat Rusia, cu 8 puncte, urmată de Franţa, 7 puncte, Suedia, 5 puncte, Muntenegru, 4 puncte, Danemarcam 4 puncte, Serbia, 2 puncte. Miercuri, Danemarca a învins Muntenegru cu 24-23, Suedia a trecut de Rusia cu 39-30, dar Evgheni Trefilov a menajat jucătoarele importante.

În Grupa principală 2, Olanda a ocupat primul loc, cu 8 puncte, urmată de România, 6 puncte, Norvegia, 6 puncte, Ungaria, 6 puncte, Germania, 4 puncte, Spania, 0 puncte. Departajarea între echipele aflate la egalitate de puncte s-a făcut în urma jocurilor directe, într-un clasament în trei, România fiind prima, cu +6, urmată de Norvegia, cu +5, şi Ungaria, -11.

S-a aflat cauza morții: ce a condus la decesul iubitului Arynei Sabalenka

Handbalista Cristina Neagu a postat un mesaj pe pagina personală de Facebook, după accidentarea de miercuri seară, din timpul partidei disputate de naționala de handbal a României împotriva naționalei Ungariei.

Echipa naţională, condusă de Cristina Neagu, a pierdut contra Ungariei, în grupa principală a Campionatului European de Handbal feminin.

Victorie dramatică pentru România în fața Spaniei, la Campionatul European de handbal

Naţionala feminină de handbal a României a reuşit o victorie dramatică în faţa Spaniei, cu scorul de 27-25 (10-12), marţi seara, la Nancy, în Grupa principală 2 a Campionatului European - EHF EURO 2018 din Franţa.

Campionatul European de Handbal Feminin, România - Olanda, 24 - 29. Desfășurarea partidei

România - Olanda. Naţionala României a fost învinsă fără drept de apel de Olanda, cu scorul de 29-24 (11-10), duminică seara, la Nancy, în primul său meci din Grupa principală II a Campionatului European de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa.

Fugarul Cătălin Cherecheș este în drum spre România. Fostul primar din Baia Mare, condamnat la 5 ani de închisoare

Fostul primar al municipiului Baia Mare Cătălin Cherecheş a fost preluat din Germania şi se află în drum spre România, pentru executarea pedepsei cu închisoarea, fiind condamnat la cinci ani de detenţie pentru luare de mită.