Nationala de fotbal a Romaniei si-a aflat adversarii pentru preliminariile Campionatului Mondial 2018. Cum arata grupa
Nationala de fotbal a Romaniei a aflat, sambata, adversarii din preliminariile Cupei Mondiale din 2018.
Nationala de fotbal a Romaniei va intalni Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia si Kazahstan in Grupa E din preliminariile Cupei Mondiale 2018, asa cum a decis tragerea la sorti efectuata sambata la Sankt Petersburg, la care selectionata tarii noastre a fost cap de serie.
Romania a reusit astfel sa evite adversari foarte puternici, ca Italia si Franta, aflate in a doua urna valorica la tragerea la sorti.
Dintre adversarii "tricolorilor", Muntenegru, Armenia si Kazahstan nu au fost niciodata prezente la un turneu final.
Iata cum arata preliminariile zonei europene, care propun meciuri intre Olanda si Franta, in Grupa A, sau intre Spania si Italia, in Grupa G.
Grupe din preliminariile europene
Grupa A: Olanda, Franta, Suedia, Bulgaria, Belarus, Luxemburg
Grupa B: Portugalia, Elvetia, Ungaria, Feroe, Letonia, Andorra
Grupa C: Germania, Cehia, Irlanda de Nord, Norvegia, Azerbaidjan San Marino
Grupa D: Tara Galilor, Austria, Serbia, Irlanda, Moldova, Georgia
Grupa E: Romania, Danemarca, Polonia, Muntenegru, Armenia, Kazahstan
Grupa F: Anglia, Slovacia, Scotia, Slovenia, Lituania, Malta
Grupa G: Spania, Italia, Albania, Israel, Macedonia, Lichtenstein
Grupa H: Belgia, Bosnia, Grecia, Estonia, Cipru
Grupa I: Croatia, Islanda, Ucraina, Turcia, Finlanda
UEFA a solicitat ca Anglia, Franta, Germania, Italia, Spania si Olanda sa fie repartizate in grupe de cate 6 echipe.
Programul preliminariilor CM 2018 este urmatorul:
Prima runda: 4-6 septembrie 2016
A doua runda: 6-8 octombrie 2016
A treia runda: 9-11 octombrie 2016
A patra runda: 11-13 noiembrie 2016
A cincea runda: 24-26 martie 2017
A sasea runda: 9-11 iunie 2017
A saptea runda: 31 august-2 septembrie 2017
A opta runda: 3-5 septembrie 2017
A noua runda: 5-7 octombrie 2017
A zecea runda: 8-10 octombrie 2017
Play-off, prima mansa: 9-11 noiembrie 2017
Play-off, mansa secunda: 12-14 noiembrie 2017
Turneul final (Rusia): 14 iunie-15 iulie 2018
Tara gazda, Rusia, este calificata automat la turneul final.