Lucian Bute l-a invins pe Glen Johnson si ramane campion mondial la categoria supermijlocie

Lucian Bute - COVER

Campionul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, Lucian Bute, l-a invins pe jamaicanul Glen Johnson in 12 reprize si si-a aparat cu succes centura mondiala pentru a noua oara consecutiv, in cadrul unei gale la Quebec.

Lucian Bute, in varsta de 31 de ani, are acum 30 de victorii la profesionisti, din care 24 prin KO si nicio infrangere.

Glen Johnson, in varsta de 42 de ani, are acum 51 de victorii, din care 35 prin KO si 16 infrangeri.

Romanul a intrat in ring pe melodia cantata de formatia U2, "Where the streets have no name". Bute a fost declarat castigator in unanimitate de cei trei arbitri-judecatori: 119-109, 120-108 si 120-108.

Lucian Bute a castigat centura mondiala IBF in 20 octombrie 2007, la Montreal, dupa ce l-a invins prin KO in repriza a 11-a pe columbianul Alejandro Berrio.

Arma care-i sperie pe ruși ar putea ajunge în Ucraina. Moscova amenință că va extinde „zona-tampon”

Romanul si-a aparat pentru prima oara cu succes centura mondiala in 1 martie 2008, dupa ce l-a invins, prin KO tehnic in repriza a zecea, pe americanul William Joppy.

Al doilea meci in care Lucian Bute si-a aparat centura a fost cu mexicanul Librado Andrade, la data de 24 octombrie 2008, la Bell Centre. Atunci, romanul s-a impus la puncte, dupa 12 reprize.

Al treilea meci in care Lucian Bute si-a pus centura in joc a fost impotriva unui alt columbian, Fulgencio Zuniga, la 13 martie 2009, in care romanul l-a surclasat categoric pe adversarul sau, printr-un KO tehnic in repriza a patra.

Bute si-a pus apoi din nou centura in joc, la 29 noiembrie 2009, la Quebec, in fata mexicanului Librado Andrade, pe care l-a trimis la podea dupa patru reprize.

Pugilistul roman si-a aparat pentru a cincea oara titlul mondial in fata columbianului Edison "Pantera" Miranda, intr-o gala ce a avut loc la 17 aprilie, la Centre Bell din Montreal (Canada).

Dupa ce a castigat primele doua reprize, Bute a reusit sa-l puna la podea pe Miranda in runda a treia, columbianul fiind numarat de arbitru si nemaiputand continua meciul.

Bute i-a "aplicat" lui Miranda un upercut de stanga in barbie, romanul fiind declarat invingator in minutul 1 si 22 de secunde din repriza a treia. A sasea oara cand Lucian Bute si-a pastrat centura de campion mondial a fost la data de 16 octombrie, la Montreal, cand l-a invins tot prin KO pe americanul Jesse Brinkley.

Romanul a reusit sa-l trimita la podea pe adversarul sau in repriza a noua. In 20 martie, Lucian Bute si-a aparat titlul mondial IBF la categoria supermijlocie pentru a saptea oara consecutiv, dupa ce l-a invins pe irlandezul Brian Magee, prin KO tehnic in repriza a zecea.

In 9 iulie, la Bucuresti, Bute a reusit sa-si pastreze centura pentru a opta oara dupa ce l-a invins prin KO in repriza a patra pe francezul Jean Paul Mendy.

NEWS ALERT E gata! Știm prima echipă promovată matematic în Superliga României

Dincolo de evenimentul sportiv extraordinar, gala in care a boxat Lucian Bute a reprezentat si o buna ocazie de promovare a Romaniei. Iar scopul pare sa fi fost atins, potrivit campionului nostru.

Lovitura sub centura. Doroftei il ataca pe Bute:

Fostul pugilist Leonard Doroftei s-a declarat dezamagit de meciul sustinut de Lucian Bute cu Jean Paul Mendy. El sustine ca Bute se bate intr-o versiune foarte slaba, iar meciul "n-a fost deloc spectaculos".

Mr. K.O. Lucian Bute a lovit din nou. Momentul in care l-a pus la podea pe Mendy. VIDEO

Campion pentru Romania, Lucian Bute si-a aparat sambata seara titlul in fata lui Jean Paul Mendy si ne-a daruit o victorie de senzatie, prima castigata acasa.

Românii au în conturile personale de pensii din Pilonul 2 o sumă record. Cât primește fiecare în medie

Românii au în conturile personale de pensii Pilon 2 o sumă record. Peste 160.000 de pensii Pilon 2 au fost deja plătite către cei ieșiți din activitate, jumătate din sumă numai anul trecut.

Adolescent francez de 16 ani, arestat pentru pregătirea unui atac terorist la Jocurile Olimpice. Voia să moară ”ca un martir”

Un adolescent în vârstă de 16 ani a fost arestat la Marignier, în Haute-Savoie, suspectat de pregătirea unei acţiuni jihadiste în timpul Jocurilor Olimpice (JO) la La Défense, în Hauts-de-Seine, potrivit Parchetului Naţional Antiterorist (PNAT).

Cum a fost prinsă că a luat mită doctorița ginecolog din Giurgiu. Banii pe care-i avea în buzunar erau marcați

Este anchetă la Spitalul Județean de Urgență din Giurgiu, după ce un medic ginecolog a fost prins în flagrant în timp ce lua mită pentru o operație de cezariană, acoperită de asigurarea medicală.