LIVE BLOG UEFA EURO 2016. Islanda - Ungaria 1-1: maghiarii au egalat chiar inainte de final. Belgia a invins Irlanda cu 3-0

Nemanja Nikolic

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 9. Belgia a spulberat Irlanda, scor 3-0, in timp ce Ungaria a obtinut un egal in ultimele minute, in fata Islandei.

PROGRAMUL ZILEI LA UEFA EURO 2016:
► Belgia-Irlanda 3-0
► Islanda-Ungaria 1-1
► Portugalia-Austria 0-0.
VEZI AICI TOATE FAZELE VIDEO ALE MECIULUI.

Islanda - Ungaria 1-1, livetext:

Minutul 90+3: FINAL DE MECI! Bucurie nemarginita pentru jucatorii unguri, care se pregatesc acum de optimi, dupa acest rezultat.

MINUTUL 90+2: Ocazie uriasa pentru islandezi! Primesc o lovitura libera de la 16 metri, Sigursson suteaza in zid, insa mingea sare la veteranul Gudjohsen, care trimite un sut deviat, iar mingea se scurge lac cativa centimetri de poarta ungurilor.

MINUTUL 86: GOL UNGARIA! Eficienta maxima pentru maghiari, care egaleaza la prima lor ocazie clara. Ajutati, ce-i drept, si de islandezi. Saevarsson si-a introdus mingea in proprie poarta, dupa o centrare de pe partea dreapta.

MINUTUL 75: Islandezii se apara excelent, iar ungurii nu gasesc drumul spre poarta. Dzsudzsak, capitanul maghiar, isi incearca norocul de la distanta in repetate randuri, dar fara efect pe tabela.

MINUTUL 55: Ungaria nu reuseste sa isi creeze mari ocazii. Mai mult de atat, Bodvarsson este la un pas de a face 2-0, din faza fixa.

MINUTUL 45: Pauza. Islanda, la o repriza de o performanta istorica.

MINUTUL 36: GOL ISLANDA! Sigursson marcheaza din penalty.

MINUTUL 32: Gudmundsson scapa in care si suteaza pe jos la coltul lung, dar Kiraly se opune. Mare ocazie pentru islandezi.

MINUTUL 21: Este un meci de care pe care. Ambele formatii mizeaza pe atac si pot obtine astazi un rezultat istoric.

MINUTUL 10: Ocazie mare Islanda! Sigurdsson trimite cu capul pe langa poarta, din corner, desi se afla in pozitie excelenta.

Echipele de start:

Belgia - Irlanda 3-0, livetext:

MINUTUL 90 +3: Fluier de final de partida, Belgia bate Irlanda cu scorul de 3 la 0. Acest rezultat inseamna ca cele doua echipe fac schimb de locuri in clasamentul grupei E. Astfel, Belgia urca pe 2, cu 3 puncte, iar Irlanda ajunge pe ultima pozitie, cu un singur punct.

MINUTUL 90: Trei minute de prelungiri si totodata de agonie pentru Irlanda.

MINUTUL 83: Dupa doua goluri marcate pentru Belgia, Romelu Lukaku este trimis pe banca. In locul sau intra atacantul Christian Benteke.

MINUTUL 78: Robbie Keane este trimis in teren sa salveze situatia in care se afla irlandezii. Iese Shane Long.

MINUTUL 73: Selectionerul Irlandei face a doua schimbare si il scoate pe Wes Hoolahan. El este inlocuit de Aiden McGeady.

MINUTUL 70: Romelu Lukaku loveste din nou si este GOOOL pentru Belgia. Scor 3 - 0, un handicap aproape imposibil de recuperat de echipa irlandeza.

MINUTUL 63: Cel de-al doilea gol primit l-a determinat pe selectionerul Irlandei Martin O'Neill sa schimbe un James cu altul: iese James McCarthy si intra James McClean.

MINUTUL 61: GOOOL pentru Belgia, marcat de Axel Witsel, care joaca la clubul rus Zenit Sankt Petersburg.

MINUTUL 56: Schimbare in echipa belgienilor. Mousa Dembele este inlocuit de Radja Nainggolan.

MINUTUL 48: De bucurie, fanii belgieni au aruncat o fumigena in teren.

MINUTUL 47: Belgia inscrie primul GOOOL, marcat de atacantul in varsta de 23 de ani al celor de la Everton, Romelu Lukaku. Acesta este al cincilea gol al sau din ultimele sase partide. Scor 1 - 0.

MINUTUL 45: Fluierul de start al celei de-a doua reprize.

MINUTUL 46: Finalul primei reprize, scor 0 - 0.

MINUTUL 43: Primul cartonas galben ii revine irlandezului Jeff Hendrick.

MINUTUL 31: Belgia domina partida, gratie mijlocasului lui Manchester City, Kevin de Bruyne. Irlandezii rezista!

MINUTUL 24: Gol al Belgiei in minutul 24, anulat insa de asistent deoacere a fost dat din offside.

MINUTUL 21: Balonul trimis de Hazard trece razant pe deasupra portii. Este cea mai importanta ocazie a belgienilor de pana acum.

MINUTUL 17: Belgianul De Bruyne bate o lovitura libera la un metru de poarta, dar rateaza spre bucuria irlandezilor.

MINUTUL 13: Lovitura de corner pentru Belgia.

MINUTUL 5: Ocazie pentru belgieni. Portarul irlandez scapa mingea printre maini, dar in final reuseste sa o opreasca.

Echipele oficiale la meciul Belgia-Irlanda

Fundasul ungur Attila Fiola nu va mai juca in faza grupelor la Campionatul European

Fundasul dreapta al echipei nationale a Ungariei, Attila Fiola, s-a accidentat si nu va mai juca in faza grupelor la Campionatul European, a anuntat, vineri, L'Equipe.

Fiola s-a accidentat la glezna in partida castigata in fata Austriei, scor 2-0, în primul meci din grupa F de la Euro-2016.

Attila Fiola va rata ultimele doua meciuri din grupa F, cu Islanda (sambata) si Portugalia (22 iunie).

„Drăgușin a luat-o pe un drum greșit!” Genoa a povestit TOT: suma reală a mutării și oferta „mult mai mare” refuzată

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 9| Ca sa ajunga in optimi, Romania trebuie sa invinga Albania, duminica de la 22:00, live la PRO TV.

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 8|  Programul zilei, 17 iunie: Italia - Suedia (16:00), Cehia - Croatia (19:00), Spania - Turcia (22:00), ultimul este LIVE pe ProTV.

SPANIA - TURCIA 3-0. Spania e in optimi dupa o victorie spectaculoasa. REZUMAT VIDEO

LIVE BLOG UEFA EURO 2016 ZIUA 8. Spania s-a calificat in optimi, dupa ce a invins Turcia, scor 3-0.

Vine nota de plată. Boloș se plânge, în șoaptă, că nu sunt bani pentru majorările de salarii și de pensii aprobate de Guvern

„(...) se impune identificarea fondurilor necesare pentru plata drepturilor salariale majorate”. Asta este una dintre concluziile unui mini-raport prezentat de șeful Finanțelor, Marcel Boloș, în ședința de Guvern de joi, 25 aprilie.

Ion Iliescu, pus oficial sub acuzare în dosarul Mineriadei. Este inculpat pentru săvârșirea de infracțiuni contra umanității

Parchetul General a anunţat oficial, vineri, punerea sub acuzare a fostului preşedinte Ion Iliescu pentru săvârşirea de infracţiuni contra umanităţii, în dosarul Mineriadei din iunie 1990.

Sorina Pintea, condamnată la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită. Decizia nu este definitivă

Sorina Pintea, fostul ministru social-democrat al Sănătății, a fost condamnată, vineri, la 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită în formă continuată. Decizia instanței nu este definitivă.