Romania paradoxurilor! Bogatii iau ajutoare sociale, saracii mor de foame

×
Publicitate

De cand Guvernul s-a hotarat sa taie din cheltuieli e suparare mare in localitatea Curcani din Calarasi. 93 de familii au ramas luna aceasta fara ajutoare sociale. 400 de oameni care sustin ca n-au nici un venit nu mai primesc nici un leu de la stat.

Ar fi inghitit mai usor aceasta pastila amara daca n-ar fi aflat ca alti vecini, mai instariti, ar fi ramas pe lista de plata, chiar daca au vile si masini.

Comuna Curcani numara 6.000 de suflete. Pana luna aceasta, cam 1.700 au primit ajutor social. Pentru ca nu au bifat orele de munca in folosul comunitatii, 400 au ramas fara. Supararea mare este insa alta.

"Are si bogatii si saracii, da' ia numai bogatii, saracii nu ia", spun satenii.

Ce raspund reprezentantii primariei? "Noi ca consilieri n-avem noi, noi nu ne bagam la treaba asta ca noi n-avem ca consilieri decat sa aprobam bugetul de stat si io stiu ce s-a intamplat aici?!", spune consilierul primariei Curcani, Gabriel Voican.

Cei taiati de pe lista arata spre o vila ai carei locatari sunt la munca peste hotare. Si totusi ar incasa ajutorul.

Aceiasi bani de la primarie i-ar primi si patronul unui magazin aflat la parterul unei vile. El nu a fost de gasit, insa cumnatul recunoaste ca si el i-a incasat aproape un an.

Pe de alta parte, cei exclusi sunt foc si para. Oamenii s-au strans in fata institutiei.

Potrivit legii, aceste ajutoare, intre 100 si 300 de lei, se acorda doar persoanelor care dovedesc ca nu au niciun venit, nu au proprietati - case sau masini - si nici nu sunt patroni. Degeaba traiesc beneficiarii bine, daca nu este nimic trecut pe numele lor, potrivit textului, au dreptul la ajutor.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Studiu: Bărbații negociază mai bine salariile decât femeile, iar ele schimbă mai des angajatorul

Bărbații sunt mai înclinați decât femeile să folosească ofertele de angajare primite de la alte companii pentru a negocia o majorare salarială la actualul loc de muncă, arată un studiu realizat de Rockwool Foundation Berlin, citat de Reuters.

Roșia noastră cea de toate zilele. Românii au de ales între mii de soiuri. Cât costă cea neagră de Crimeea

Cu brânză, ceapă, pâine și sare din belșug, roșiile nu lipsesc de pe mesele noastre în aceste luni. De la inimă de bou, la ananas, prekos, portocalii, galbene sau negre, producătorii români cultivă mii de soiuri de roșii. 

Ce mai reclamă românii: Cântecul cocoșului, miros de tocăniță, existența albinelor. Sesizare: ”Vecinul nu răspunde la salut!”

Comisarii Gărzii de Mediu Arad fac un „top al absurdului” în ceea ce priveşte sesizările pe care le primesc pe adresa de e-mail a instituţiei din partea unor cetăţeni care, în general, sunt nemulţumiţi de vecinii lor ori de animalele acestora. 

Recomandări
S-a prescris. Curtea de Apel Bucureşti a anulat condamnarea de 5 ani de închisoare a fostului şef al ANAF Sorin Blejnar

Curtea de Apel Bucureşti a dispus anularea unei condamnări de 5 ani închisoare primită de fostul şef al ANAF Sorin Blejnar în anul 2019 pentru trafic de influenţă, motivul invocat de judecători fiind faptul că faptele s-au prescris.

România, riscă o criză a carburanților. Anunțul Ministerului Energiei după ce Kazahstanul a oprit exporturile

Ministerul Energiei caută surse alternative de petrol după blocajele din Marea Neagră. Autoritățile transmit că sunt analizate mai multe scenarii pentru piața carburanților din România și că se vor întâlni cu companiile din domeniu.

Reacția lui Dominic Fritz, după ce PSD a acuzat USR că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid

UPDATE. Președintele USR, Dominic Fritz, a reacționat, miercuri, după ce liderul PSD, Sorin Grindeanu, a acuzat Uniunea Salvați România că vrea să modifice legea ANI în favoarea unor membri de partid, făcând aluzie la procesul pierdut de Fritz cu ANI.