Puhoaiele au facut prapad in judetul Hunedoara!

×
Publicitate

Apele s-au revarsat, noaptea trecuta, din cer si de pe munti in doua localitati din Hunedoara. In cateva clipe, gospodarii s-au trezit cu apa de un metru in case, curti si in grajduri, total izolati de lume.

Unicul drum de acces a fost rupt de viitura care a fost atat de agresiva incat a mutat si cursul unui rau. Nimeni n-a mai pus geana pe geana de frica mortii.

N-a turnat cu galeata, spun oamenii, insa apa adunata pe versanti in urma unei ploi torentiale de nici o jumatate de ora s-a pravalit cu forta unei cascade peste casele lor. In jur de o suta de locuinte au fost inundate instantaneu. S-a auzit doar un vuiet mare, povestesc infiorati localnicii, care n-au stiu la ce sa se astepte.

Zeci de animale au murit inecate in grajduri, iar beciurile pline cu de-ale gurii mustesc acum de apa si mal.

"Dezastru!", si-au spus pompierii si jandarmii care au intervenit in mare graba.

Singura cale de acces catre satul Fizesti a fost rupta de viitura. Patru kilometri de drum au disparut, iar un rau s-a umflat si si-a schimbat peste noapte cursul. Autoritatile au trimis un buldozer si incearca sa refaca portiunile de drum distruse.
 

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Bucureştenii vor putea plăti în rate, fără dobândă, sumele neeligibile din consolidarea clădirilor cu risc seismic

Municipiul Bucureşti propune un mecanism nou de recuperare a sumelor cheltuite din bugetul local pentru consolidarea clădirilor incluse în Programul Naţional de Consolidare a Clădirilor cu Risc Seismic Ridicat.

Fragmente de dronă cu încărcătură explozivă, descoperite în Tulcea. Primele precizări despre originea armei

Fragmente de dronă au fost găsite într-o localitate din judeţul Tulcea, specialiştii confirmând prezenţa unei încărcături explozive, au transmis reprezentanţii Ministerului Apărării Naţionale.

Un tânăr a fost arestat după ce a luat credite de peste 43.000 de lei cu identitatea altei persoane. A înșelat 20 de IFN-uri

Un tânăr de 20 de ani este cercetat de poliţiştii din Constanţa după ce a contractat credite şi împrumuturi de la IFN-uri în numele unui bărbat şi a obţinut astfel peste 43.000 de lei. Tânărul a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

Recomandări
Cum a apărut anticiclonul care a pârjolit Europa și cum a rămas blocat deasupra României. Explicația valului de caniculă

Suntem prizonierii unui fenomen climatic extrem. O veritabilă cupolă de foc a transformat țara într-un cuptor, cu temperaturi de peste 40 de grade.

Ultima zi în care șoferii mai beneficiază de reducerea la carburanți. Cum ar putea evolua prețurile de la pompă de la 1 iulie

De miercuri, 1 iulie, expiră măsurile de sprijin care au temperat prețurile carburanților după tensiunile din Orientul Mijlociu.

CSAT: aproape 8.000 de militari și polițiști, pregătiți pentru misiuni externe. O parte pot fi dislocați la ordin

La ședința de luni a Consiliului Suprem de Apărare a Țării au fost analizate și obiectivele României la Summitul NATO de săptămâna viitoare, de la Ankara.