Buzau: vacanta pentru elevi, proteste in strada pentru profesori!

×
Publicitate

Pentru ca pana acum responsabilii din educatie nu au dat semne ca le vor plati integral salariul, profesorii anunta ca nu vor intra de luni la cursuri - asa cum planuisera initial.

Cadrele didactice vor continua protestele, care vor fi tot mai zgomotoase - avertizeaza liderii de sindicat. De altfel, joi peste 200 de profesori au iesit in strada si si-au cerut drepturile in centrul Buzaului.

Profesorii buzoieni au intrat in greva pentru ca nu le sunt acordate unele drepturile banesti prevazute de lege si pe care le-au castigat in instanta. Iar luna trecuta, cei mai multi dintre ei au primit doar o parte din salariu.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
FOTO Ea este blondina care i-a sucit mințile lui Denis Alibec!
Citește și...
Un septuagenar a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe centura oraşului Târgu Jiu, unde limita este 90

Un septuagenar din judeţul Dolj a fost prins conducând cu peste 170 de kilometri pe oră, pe şoseaua de centură a municipiului Târgu Jiu. 

Studiu: Peste jumătate dintre tineri amână deciziile majore. „Maybe later” – filosofia Generației Z. „Treptat e cel mai bine”

Spiritul de aventură nu mai este un atribut al tinereții, ci mai degrabă precauția, arată un sondaj recent realizat la nivel global.

Studiu: Natalitatea în Europa, în scădere accelerată. Cercetătorii indică rolul neașteptat al telefoanelor mobile

Rata natalității din Europa continuă să scadă de mai mulți ani, iar cercetătorii explorează tot mai multe explicații pentru acest fenomen. 

Recomandări
Se caută un Guvern. Eugen Tomac, întrebat de ce vrea miniștri ”apropiați de PSD”: ”Să nu fim mai catolici decât Papa”

Premierul desemnat, Eugen Tomac, continuă, astăzi, seria discuţiilor cu partidele, în vederea obţinerii numărului necesar de voturi pentru învestirea Guvernului, după ce, luni, s-a întâlnit cu liderii PNL, USR și USR

Deficitul comercial al României scade cu 7% după primele patru luni din 2026. Exporturile au depășit 32 de miliarde de euro

Exporturile FOB au însumat 8203,4 milioane euro, în aprilie, în timp ce importurile CIF au atins 11278,6 milioane euro, rezultând un deficit de 3075,2 milioane euro. 

Grevă japoneză în sănătate. Sindicaliștii Sanitas protestează față de legea salarizării și amenință cu greva generală

Sindicaliştii din sănătate se află marţi în grevă japoneză, ei ameninţând cu greva generală, nemulţumiţi de Legea salarizării.