Proteste la Cotroceni si la Guvern!

×
Codul embed a fost copiat

UPDATE: 200 de sindicalisti, in fata Palatului Victoria, si cam 150 la Cotroceni au protestat fata de reducerile salariale din sistemul bugetar.

Daca miercuri reprezentantii pensionarilor au reusit sa discute cu consilierii presedintelui Traian Basescu, sindicalistii n-au mai obtinut joi nicio intalnire.

Liderii confederatiilor sindicale, care au anuntat deja ca nu vor mai participa vineri la Consiliul Economico-Social, sustin reducerea salariilor cu doar 10% si pastrarea pensiilor la nivelul de acum.

Sindicatele urmeaza sa stabileasca zilele acestea daca vor intra toti bugetarii in greva generala pe termen nelimitat.

Pana atunci, protestele vor continua vineri, luni si marti cand, din nou, sindicalistii de la toate cele cinci confederatii se vor aduna in fata Guvernului si a Presedintiei.

Citește și
profesori greva
Profesorii intra in greva generala din data de 31 mai

Masurile de reducere a salariilor si pensiilor propuse de autoritati dupa discutile cu delegatia FMI i-au scos si pe pensionari in strada.

Acestia s-au imbrancit cu jandarmii si cativa au ajuns la spital.

Si sindicalistii din invatamant au inceput protestele, luni, cu pichete la Palatul Parlamentului, pe care le vor continua pana in 20 mai. Mai mult, sindicalistii din invatamant au decis sa aplice masurile dure de protest pe care le-au anuntat de mai mult timp daca autoritatile nu le iau in considerare cererile.

Cele patru federatii sindicale au decis declansarea grevei generale din 31 mai si blocarea anului scolar.

Deja cadrele didactice nu mai trec notele elevilor in catalog si nu mai participa la evaluarile nationale si la bacalaureat, ceea ce inseamna blocarea anului scolar.

Cei din Sanatate asteapta deocamdata sa vada rezultatele  protestelor in derulare. Federatia Sanitas va analiza dupa mitingul din 19 mai daca declanseaza greva generala din 31 mai, odata cu profesorii.

Masurile anuntate in 6 mai de presedintele Traian Basescu, au fost contestate de sindicalisti, dar acceptate de patronate. Dupa doua runde de discutii cu sindicatele, la Palatul Cotroceni si la Parlament, s-a decis ca scrisoarea de intentie catre FMI sa fie reanalizata in Consiliul Economic si Social si sa nu fie adoptata de Guvern decat cu avizul CES.

Plenul CES a fost convocat pentru vineri, insa discutiile ar putea fi amanate, la solicitarea confederatiilor sindicale, care vor sa analizeze cifrele exacte pe care se fundamenteaza masurile de austeritate, date pe care le-au solicitat Ministerului Finantelor.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Pensionarii s-au imbrancit cu jandarmii si cativa au ajuns la spital
Pensionarii s-au imbrancit cu jandarmii si cativa au ajuns la spital

Nu exista tara pentru batrani, de asta incep sa se teama tot mai tare bunicii Romaniei, obositi dupa o viata de munca, bolnavi, si flamanizi. De groaza ca vor avea si mai putini bani, de luna viitoare, au iesit in strada!

Profesorii intra in greva generala din data de 31 mai
Profesorii intra in greva generala din data de 31 mai

Presedintele Federatiei Spiru Haret, Gheorghe Isvoranu, a anuntat ca profesorii din Romania au luat o decizie: toate cadrele didactice din invatamantul universitar si preuniversitar vor inceta lucrul pe 31 mai.

GREVA SPONTANA la Cadastru in aproape toata tara!
GREVA SPONTANA la Cadastru in aproape toata tara!

Angajatii oficiilor de Cadastru si Publicitate Imobiliara din aproape toata tara sunt in prezent in greva spontana, fiind nemultumiti de neplata salariilor si reincadrarea in munca pe salarii si functii incorecte.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.