Franța a stopat utilizarea unui medicament împotriva COVID-19 ce a ajuns și în România

62119460

Un spital din Franţa a încetat să mai folosească, pentru cel puţin un pacient diagnosticat cu Covid-19, un tratament experimental cu hidroxiclorochină după ce a fost dovedit că substanţa reprezintă un „risc major” pentru inimă.

 

Spitalul Universitar din Nisa este unul dintre numeroasele centre medicale care testează hidroxiclorochina în cazul pacienţilor cu Covid-19, relatează News.ro.

A fost anunţat că a fost ales pentru studiu pe 22 martie. Un comunicat transmis de spital arată că aici au fost aplicate 4 tratamente experimentale, unul dintre ele incluzând hidroxiclorochina. Prin testări este verificată eficienţa şi sunt observate efectele secundare.

El a spus că electrocardiogramele pacienţilor supuşi tratamentelor au fost constant monitorizate. Ferrari a afirmat că înregistrările EKG sunt interpretate şi, dacă apar anomalii, tratamentul este stopat.

Risc major pentru inimă

 

Întrebat dacă acest lucru s-a întâmplat, el a răspuns: „Da, încă de la începutul experimentului. Graţie urmăririi EKG, am evidenţiat un risc major de accident grav la un pacient, iar tratamentul a fost imediat oprit”.

Posibilele efecte secundare ale hidroxiclorochinei asupra inimii au fost subliniate de Mayo Clinic la finalul lunii martie. Un articol de pe site-ul instituţiei arată că substanţa poate provoca un atac cardiac fatal în cazul unor pacienţi. La un număr mic de pacienţi, poate duce la un ritm cardiac anormal.

Michael J. Ackerman, cardiolog la Mayo Clinic, a declarat într-un interviu NBC că este îngrijorat cât de puţină atenţia a fost acordată acestui potenţial efect secundar al hidroxiclorochinei chiar în rândul profesioniştilor din sănătate.

Studiul din Franţa şi efectele secundare evidenţiate vin după descoperiri asemănătoare făcute în Suedia. Magnus Gisslén de la Sahlgrenska University Hospital a declarat pentru Gothenburg Post că în instituţia în care profesează a fost oprit acest tip de tratament după ce alte spitale au raportat probleme.

Medicamentul a ajuns și în România

 

Ministerul Sănătăţii anunţă că a primit de la Sanofi România 18.000 de cutii de Hidroxiclorochină, medicament folosit în tratamentul pacienţilor infectaţi cu virusul SARS-CoV-2.

"Cele 1.080.000 de doze vor ajunge la peste 45.000 de pacienţi din România", precizează MS.

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, mulţumeşte companiei pentru ajutor: "Hidroxiclorochina este un medicament de primă necesitate folosit pentru tratarea pacienţilor infectaţi cu virusul SARS-CoV-2. Donaţia consistentă venită din partea companiei Sanofi România este o gură de oxigen care ajută sistemul medical românesc să trateze 45.000 de pacienţi infectaţi. Deja la Spitalul Judeţean de Urgenţă 'Sf. Ioan cel Nou' Suceava şi la Spitalul Judeţean Arad, acolo unde stocurile de hidroxiclorochină erau pe roşu, primele doze din această donaţie au şi ajuns".

SUA l-a introdus în spitale

 

Autoritatea de reglementare a medicamentelor din Statele Unite (Food and Drug Administration, FDA) a autorizat duminică folosirea în spitale a clorochinei şi hidroxiclorochinei ca tratamente împotriva noului coronavirus.

Într-un comunicat, Departamentul de Sănătate a declarat că FDA a dat undă verde ca aceste tratamente să fie “distribuite şi prescrise de medici pacienţilor adolescenţi şi adulţi spitalizaţi cu COVID-19, într-o manieră adecvată, când un studiu clinic nu este disponibil sau nu se poate face”.

Donald Trump a anunţat că administraţia sa colaborează cu mai multe companii farmaceutice pentru a facilita accesul la acest medicament.

Liderul de la Casa Albă a adăugat luni că tratamentul în cauză ar putea fi “un dar venit din cer” şi ar fi capabil “să schimbe datele problemei”.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Ce a postat Romario, după ce și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei: ”Așa am fost primit”
Citește și...
Studiu: Ţigările electronice pot introduce metale nocive în plămâni. Vapingul, în creștere alarmantă în rândul tinerilor

Utilizarea ţigărilor electronice (vaping) poate introduce metale toxice direct în ţesutul pulmonar, conform unui studiu australian recent, care pune sub semnul întrebării ipoteza conform căreia aceste dispozitive ar fi o alternativă mai sigură la fumat.

Negocieri delicate la Washington, joi noapte. România încearcă să transforme datoria către Pfizer în medicamente

În câteva ore, ministrul Sănătății și cel al Finanțelor încep negocierile cu Pfizer într-un context deloc favorabil pentru noi.

Analiză: medicamentele pentru Alzheimer nu aduc beneficii semnificative și pot crește riscurile pentru pacienți

Medicamentele promovate drept soluţie pentru încetinirea evoluţiei bolii Alzheimer "nu le aduc pacienţilor nicio îmbunătăţire semnificativă", crescând în acelaşi timp, conform unei analize, riscul de edem şi de hemoragie cerebrală.

Recomandări
Petrolul s-a prăbușit pe bursele de mărfuri după anunțurile Iranului și al SUA. Barilul continuă să se ieftinească

Prețul petrolului a scăzut la 85 de dolari pe baril după ce Iranul a anunțat redeschiderea Strâmtorii Ormuz pe toată durata armistițiului.

Serviciile de pază sunt în alertă după ce Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea. A fost deschisă o anchetă

După ce președintele Nicușor Dan a fost amenințat cu moartea, serviciile de pază și protecție au sporit gradul de alertă, însă nu au mobilizat echipe suplimentare.

„Nu ne vindem țara”: Grindeanu vrea lege pentru interzicerea privatizărilor. Scurt istoric al marilor privatizări PSD

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că social-democraţii vor iniţia un proiect de lege care să prevadă interzicerea vânzării de acţiuni de la companiile de stat performante. PSD stă la baza celor mai mari privatizări din România.