Voicu avertizeaza: "acesta este debutul, se deschide teava!"

Catalin Voicu

Dupa ce a fost audiat de membrii Comisiei Juridice, senatorul Catalin Voicu a sustinut ca - daca se va da aviz favorabil - se deschide o Cutie a Pandorei si ca vor urma si altii dupa el.

El a sustinut ca "un precedent odata creat inseamna un precedent dat".

Chestionat daca poate da nume in acest sens, el a raspuns negativ. "Nu ma intrebati ce nu cunosc. Dar simtul si intuitia si flerul rareori m-au inselat in aprecierea evenimentelor. Sustin ca acesta este debutul, ca se deschide teava", a opinat senatorul.

Intrebat despre ce mesaj de amenintare a vorbit in fata membrilor Comisiei juridice, el a explicat ca a fost avertizat de "un domn de bine" care, intr-adevar, i-a spus ca in momentul in care deranjeaza foarte multa lume, "asa intr-un context foarte general", "se poate intampla orice".

"Imi reprosez faptul ca uneori, fiind foarte deschis si foarte deschis in spatii publice, in locuri publice, pe buna dreptate se poate interpreta, daca ai fost la un pahar, ca esti palavragiu, dar eu plec de la ideea ca un palavragiu este unul care va minte pe dumneavoastra, care face afirmatii fara acoperire, un om care promite si nu isi tine cuvantul, nu acela care spune lucrurilor pe nume si atunci cand ii ridici o problema iti raspunde cu da sau nu", a mai spus senatorul Catalin Voicu, dupa audiere.

Citește și
Marian Vanghelie
Vanghelie se mandreste cu prietenia lui Voicu

Intrebat despre calificativele de "palavragiu" si "fudul" pe care i le-a dat Ion Iliescu, Voicu i-a dat dreptate. "Domnul presedinte, pe buna dreptate, vazand ceea ce se intampla in dosar pe discutii domestice, este foarte limpede si este indreptatit sa faca o asemenea apreciere", a concluzionat el.

Comisia juridica a Senatului a avizat favorabil, marti, cu opt voturi "pentru" si trei "impotriva", cererea Ministerului Justitiei de incuviintare a arestarii senatorului Catalin Voicu.

Articol recomandat de sport.ro
Dan Petrescu și-a spus oful într-un moment greu: "Rusia, Italia, Anglia! Mai puțin din România"
Dan Petrescu și-a spus oful într-un moment greu: "Rusia, Italia, Anglia! Mai puțin din România"
Citește și...
Justitia romana criticata de CE. Coruptia, pedepsita prea bland
Justitia romana criticata de CE. Coruptia, pedepsita prea bland

UPDATE: Avem cazuri de coruptie rezolvate, dar le pedepsim prea bland, spun specialistii din Comisia Europeana care au dat marti publicitatii raportul interimar privind justitia din Romania.

Vanghelie se mandreste cu prietenia lui Voicu
Vanghelie se mandreste cu prietenia lui Voicu

Liderul PSD Bucuresti a tinut sa precizeze ca nu vrea sa se delimiteze de prietenii sai si ca - oricum - are dubii in ceea ce priveste veridicitatea stenogramelor DNA.

Iliescu: stenogramele Voicu, o
Iliescu: stenogramele Voicu, o "porcarie securistica"

Liderul PSD, Ion Iliescu, a reactionat dur in cazul stenogramelor senatorului Catalin Voicu. In opinia sa, aceste inregistrari ale DNA reprezinta o "diversiune" si o "porcarie securistica".

Recomandări
Președintele Nicușor Dan: În 2025, democraţia românească ”a reuşit să facă faţă” unui ”război hibrid”
Președintele Nicușor Dan: În 2025, democraţia românească ”a reuşit să facă faţă” unui ”război hibrid”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că democrația din România a reușit în 2025 să înfrunte cu succes ”un război hibrid”, după ”un ciclu electoral prelungit, care n-a fost lipsit de dificultăţi”.  

CAB respinge suspendarea comitetului pentru reforma justiției creat de Ilie Bolojan. CSM critică existența grupului de lucru
CAB respinge suspendarea comitetului pentru reforma justiției creat de Ilie Bolojan. CSM critică existența grupului de lucru

Judecătorii de la Curtea de Apel București au respins cererea de suspendare a activității Comitetului pe justiție constituit la inițiativa premierului Ilie Bolojan. Activitatea, dar și formarea grupului este criticată și de CSM.

Primele trupe militare din mai multe țări europene, printre care Franța și Germania, au început să sosească în Groenlanda
Primele trupe militare din mai multe țări europene, printre care Franța și Germania, au început să sosească în Groenlanda

Trupe militare din mai multe țări europene, printre care Franța, Germania, Norvegia și Suedia, au început să sosească în Groenlanda pentru a contribui la consolidarea securității acestei insule arctice.