Victor Ponta, replica dura pentru Traian Basescu: "La aeroport e leu, la Bruxelles e un pisic"

Victor Ponta, Traian Basescu

Presedintele Basescu este "leu" si curajos doar la aeroportul din Otopeni, dar la Bruxelles, unde s-a negociat bugetul comunitar al Romaniei pentru intervalul 2014-2020, este si el "un pisic", a declarat premierul Ponta.

"La Otopeni este presedintele un leu, la aeroport este curajos, dar acolo (la Bruxelles-n.r.) este si el un pisic, ca sa fac o comparatie care-i place", a spus Ponta la o televiziune de stiri, citata de Mediafax.

El a explicat din nou, prezentand grafic mai multe cifre, faptul ca Romania a pierdut bani comparativ cu propunerea initiala a Comisiei Europene si nu i-a fost sustinuta pozitia asa cum au facut-o, in cazul lor, autoritatile din Polonia. Din cauza acestei alocari slabe, potrivit premierului, Romania va ajunge la un nivel european din punct de vedere al politicii de coeziune intr-un interval de sase ani, nu de patru ani cum ar fi trebuit.

Premierul a sustinut totodata ca are informatii de la lideri ai UE ca presedintele Basescu nici macar nu s-ar fi aflat in sala de sedinte cand era luata una dintre deciziile importante ale Consiliului.

Referitor la declaratia presedintelui conform careia "dezamagitii" ar fi obtinut doar bani pentru calatoria cu avionul, premierul a replicat ca Guvernul este cel care plateste contravaloarea calatoriei lui Basescu intre Bucuresti si Bruxelles.

Citește și
fote
Torta olimpica a FOTE a plecat spre Brasov. Basescu:"Romania e perfecta pentru sporturile de iarna"
Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Basescu: Sa renuntam la jocul
Basescu: Sa renuntam la jocul "O scrisoare in care cerem sa intram in Schengen si sa o semnam toti"

"Primul mesaj pe care il transmit este acela ca pentru bugetul urmator, Romania are in plus 6 miliarde de euro fata de bugetul precedet, aflat acum in executie", a declarat Traian Bassescu.

Torta olimpica a FOTE a plecat spre Brasov. Basescu:
Torta olimpica a FOTE a plecat spre Brasov. Basescu:"Romania e perfecta pentru sporturile de iarna"

Pentru ca saptamana viitoare, la Brasov, incepe Festivalul Olimpic al Tineretului European, sambata, presedintele Traian Basescu a primit torta olimpica, adusa direct de la Atena.

ZF: Cum se bat Ponta si Basescu pe cifre care nu inseamna nimic.
ZF: Cum se bat Ponta si Basescu pe cifre care nu inseamna nimic. "Au girat catastrofa Fondurilor UE"

Cristian Hostiuc, directorul editorial al Ziarului Financiar, explica de ce miliardele de euro de pe hartie nu sunt nici o victorie si nici un esec, daca le privim prin prisma dezastrului de la capitolul "Fonduri Europene".

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.