Vicepremierul Mihai Fifor a fost numit ministru interimar al Afacerilor Interne

61980511
Agerpres

Vicepremierul Mihai Fifor a fost numit ministru interimar al Afacerilor Interne, după demisia lui Nicolae Moga.

Potrivit unui comunicat al Administraţiei prezidenţiale, preşedintele Klaus Iohannis a semnat, marţi, decretul prin care se ia act de demisia lui Nicolae Moga, ministrul afacerilor interne, şi se constată încetarea funcţiei de membru al Guvernului şi decretul prin care se desemnează Mihai-Viorel Fifor, viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României, ca ministru al afacerilor interne, interimar.

Nicolae Moga a demisionat de la Ministerul de Interne la doar 6 zile de la numire.

„În urma unei discuţii pe care am avut-o în această dimineaţă cu primul ministru al Guvernului României, doamna Viorica Dăncilă, am decis să mă retrag din funcţia de ministru al Afacerilor Interne. Am luat această hotărâre pentru a salva o parte din prestigiul puternic afectat al acestei instituţii în urma activităţii deficitare a unor angajaţi ai săi, care au fost destituiţi sau urmează să fie sancţionaţi”, a declarat Moga, marţi, la anunţarea demisiei.

El a precizat că retragerea din această demnitate trebuie să fie văzută ca un nou început pentru minister.

Articol recomandat de sport.ro
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Frumoasă și seducătoare, dar cu probleme la cap: „Nu mai pot!“
Citește și...
Ministrul Energiei: „Nu există probleme de aprovizionare pe piaţa de carburanţi din România”

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a declarat că România şi-a luat toate măsurile necesare pentru a nu exista probleme cu aprovizionarea pe piaţa de carburanţi, în urma conflictului din Orientul Mijlociu.

PSD și PNL își aruncă ”șobolanii” de la unul la altul. Schimb de replici de la distanță între Grindeanu și Bolojan

Se agită tot mai tare apele în coaliția de guvernare. Schimbul de replici de la distanță dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan continuă. Cu două zile înainte să îi retragă sprijinul premierului, șeful PSD este în vizită la Timișoara. 

România trebuie să devină mai puternică în interiorul Uniunii Europene. Consultări la Palatul Cotroceni

România trebuie să devină mai puternică în cadrul Uniunii Europene, iar președintele Nicușor Dan organizează dezbateri timp de o săptămână la Palatul Cotroceni pentru a afla cum se poate realiza acest lucru. 

Recomandări
Răzbunare în Strâmtoarea Ormuz după ce SUA au blocat porturile iraniene. Cine a tras, de fapt, asupra navelor comerciale

Toată suflarea urmărește conflictul din Orientul Mijlociu, care afectează economiile din întreaga lume. Cel mai optimist pare președintele american, care susține că a avut discuții bune cu iranienii.

PSD și PNL își aruncă ”șobolanii” de la unul la altul. Schimb de replici de la distanță între Grindeanu și Bolojan

Se agită tot mai tare apele în coaliția de guvernare. Schimbul de replici de la distanță dintre Sorin Grindeanu și Ilie Bolojan continuă. Cu două zile înainte să îi retragă sprijinul premierului, șeful PSD este în vizită la Timișoara. 

Alegeri în Bulgaria 2026. Partidul lui Rumen Radev, favorit în sondaje. Fostul președinte, considerat „noul Viktor Orbán"

În Bulgaria sunt alegeri, duminică (19 aprilie), pentru alegerea membrilor Parlamentului. Favorit în sondaje este fostul președinte Rumen Radev.