Piesa "Blonda, chiorul si piticul", cenzurata. Basescu o vrea la Cotroceni

Blonda, chiorul si piticul

Presedintele Traian Basescu a invitat trupa de actori care joaca in comedia "Blonda, chiorul si piticul" la Cotroceni. Se pare ca seful statului isi doreste sa vada piesa, care a fost cenzurata de directoarea Salii Dalles din cauza "limbajului".

Stefanis Lupu, regizorul comediei "Blonda, chiorul si piticul", a declarat ca directoarea Salii Dalles, Iustina Cornel, i-a cerut sa schimbe titlul spectacolului, pentru a fi jucat in continuare in respectiva institutie, insa aceasta spune ca obscenitatea limbajului a dus la anularea piesei.

Regizorul Stefanis Lupu a declarat ca directoarea Salii Dalles, Iustina Cornel, a venit la el, in seara premierei (14 mai), si i-a spus: "Schimbati titlul si vedeti ce faceti ca sa mai jucati".

In schimb, Iustina Cornel, a spus ca decizia sa nu a avut de-a face cu titlul piesei, ci cu "obscenitatea limbajului" din spectacol: "Piesa lui este o obscenitate de la inceput la sfarsit (...) Nu aveam cum sa scot publicul din sala, pentru ca era premiera, dar daca Ion Dalles ar vedea obscenitatile acestea s-ar rasuci in mormant", a adaugat ea.

In schimb, Stefanis Lupu a mentionat ca expresiile folosite in "Blonda, chiorul si piticul" sunt "rupte din context" de catre Iustina Cornel. "Este vorba de o mare drama a societatii in care traim", a descris el actiunea din piesa. "Este vorba despre un medic care este disponibilizat si il suna creditorii", a adaugat regizorul. Potrivit acestuia, din galeria personajelor piesei "Blonda, chiorul si piticul" fac parte si un profesor de geografie disponibilizat, dar si politisti anchetati.

Citește și
Traian Basescu
Basescu, despre referendumul din Bucuresti: E o batalie politica

Despre titlul piesei, Stefanis Lupu a spus ca acesta este simbolic si "inseamna puterea". "In tara in care traim noi, suntem si blonzi si chiori si pitici", a explicat el, precizand ca nu speculeaza defectele fizice in spectacolele sale.

Dupa premiera din 14 mai, piesa nu se va mai juca la Sala Dalles, insa va continua sa fie prezentat in alte locuri din Capitala.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Basescu: Alegerile din 2012 sa se desfasoare dupa noua Constitutie
Basescu: Alegerile din 2012 sa se desfasoare dupa noua Constitutie

Traian Basescu a declarat ca doreste ca referendumul de validare a noii Constitutii sa aiba loc concomitent cu alegerile locale, iar legislativele din 2012 sa fie organizate dupa noua Lege fundamentala.

Basescu, despre referendumul din Bucuresti: E o batalie politica
Basescu, despre referendumul din Bucuresti: E o batalie politica

Presedintele Traian Basescu a declarat televiziune nationala ca referendumul din Capitala este o batalie politica, care nu va duce nicaieri, dar ca se vor cheltui bani.

Basescu:
Basescu:"FMI nu e biciul lui Dumnezeu peste Guvernul Romaniei si Parlament"

Presedintele Traian Basescu a tinut sa contrazica ideea vehiculata in ultima perioada in randul opiniei publice din Romania, potrivit careia FMI ar dicta toate masurile economico-financiare de la Bucuresti.

Recomandări
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale ale magistraților
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale ale magistraților

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume
Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume

Noua strategie de securitate naţională a lui Donald Trump, publicată discret joi, conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei, sugerând că aceasta se află într-un declin civilizaţional, şi acordă relativ puţină atenţie Orientului Mijlociu şi Africii.