PDL a respins proiectul prin care Piata Universitatii devenea "spatiu liber" pentru proteste

60546569

Consiliul General al Municipiului Bucuresti a respins, in sedinta de luni, proiectul de hotarare prin care Piata Universitatii ar fi capatat statutul de "agora civica". Consilierii PDL au fost cei care s-au opus.

Majoritatea PDL din Consiliul General a respins acest proiect, "printr-un gest care sfideaza valorile democratice fundamentale", se arata intr-un comunicat de marti al Primariei.

"Prin respingerea acestui proiect, PDL a dat cu piciorul nu doar societatii civile, care a venit cu propunerea, ci si bucurestenilor, care, de mai bine de doua saptamani isi striga nemultumirea in strada. Ne exprimam regretul ca principalul partid din Consiliul General si de asemenea, principalul partid de guvernare manifesta reticenta in fata cetatenilor care doresc sa protesteze, intr-o zona amenajata corespunzator, asa cum se intampla si in alte orase europene", se arata in comunicatul Primariei, citat de Mediafax.

Tot luni, consilierii PDL au respins PUZ-urile pentru investitiile pe care Primaria doreste sa le realizeze, cum ar fi parcarea din Str. Nicolae Tonitza sau penetratia Splaiul Independentei - Ciurel - Autostrada A1, dar au aprobat o serie de PUZ-uri private, "menite sa satisfaca interesele clientelei de partid", sustin reprezentantii PMB.

in opinia reprezentantilor Primariei, PDL boicoteaza prioritatile bucurestenilor si impiedica derularea unor proiecte extrem de importante pentru dezvoltarea Capitalei.

Primaria Generala a Municipiului Bucuresti precizeaza ca va sustine in continuare proiectele de care orasul are nevoie si nu va renunta nici la ideea de a oferi Pietei Universitatii statutul de "agora".

Propunerea ca Piata Universitatii sa capete statutul de "Agora", unde oamenii sa poata manifesta liber, fara nicio interventie a jandarmilor, apartine Pro Democratia, fiind dezbatuta in urma cu o saptamana impreuna cu primarul general Sorin Oprescu.

Primarul General, Sorin Oprescu si-a aratat sprijinul fata de propunerea Pro Democratia, obiectivul urmarit fiind acela ca zona Piata Universitatii sa devina spatiul in care fiecare roman sa poata manifesta civilizat.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Sorin Grindeanu: „Dacă vom avea un guvern, va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că, dacă vom avea un guvern, va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate şi, ori că e un guvern format în jurul PNL, USR, AUR sau în jurul PSD, ambele ar trece la limită, de 240 de voturi. 

Mesajul de mulțumire trimis de Marco Rubio, secretarul de stat al SUA, către Oana Țoiu: „Un parteneriat puternic și prețuit”

Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, a avut un schimb de mesaje cu secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, cu ocazia celei de-a 250-a aniversări a Declaraţiei de Independenţă, reafirmând că parteneriatul bilateral este „puternic şi preţuit”.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Recomandări
Criza migranților din Ceuta. Mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen. Reacția lui von der Leyen

Apelurile venite din țări europene care cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen s-au înmulțit vineri, după afluxul masiv de migranți din Maroc către orașul spaniol Ceuta din Africa de Nord, informează EFE.

Sorin Grindeanu: „Dacă vom avea un guvern, va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că, dacă vom avea un guvern, va fi unul care va trece nu cu o largă majoritate şi, ori că e un guvern format în jurul PNL, USR, AUR sau în jurul PSD, ambele ar trece la limită, de 240 de voturi. 

Europa va fi lovită de un nou val de caniculă în luna august. Zonele în care temperaturile pot ajunge la 45 de grade Celsius

Europa se pregătește pentru un nou val de căldură care ar putea intra în istorie. După trei episoade severe de caniculă, un al patrulea val de căldură de lungă durată avansează din nordul Africii spre continent.